Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu

Spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami, dyskusje i wykłady poświęcone literaturze i kryminalistyce oraz przyznanie Nagrody Wielkiego Kalibru – takim programem może pochwalić się wrocławski Międzynarodowy Festiwal Kryminału .

Wydarzenie dla fanów literatury dedektywistycznej

.Międzynarodowy Festiwal Kryminału, odbywający się w tym roku po raz 21., to największą imprezą w Polsce promująca kryminał jako gatunek literacki.

W imprezie biorą udział autorzy tego gatunku z Polski i zagranicy. „W tym roku festiwal odwiedzą Jeffery Deaver – „ojciec” Lincolna Rhyme’a, A.J. Finn, którego debiutancka „Kobieta w oknie” wywołała spore zamieszanie w literackim świecie oraz – prosto zza naszej południowej granicy – Michal Sykora” – podkreśliła Ewa Dąbrowska z biura prasowego festiwalu.

Odbędą się również spotkania wokół książkowych premier Wojciecha Chmielarza, Katarzyny Gacek, Izabeli Janiszewskiej, Małgorzaty i Michała Kuźmińskich, Julii Łapińskiej, Roberta Małeckiego i Jędrzeja Pasierskiego.

Autorzy kryminałów wezmą udział również w dyskusjach poświęconych temu gatunkowi literackiemu. Zaplanowano też blok wykładów z obszarów literatury i kryminalistyki.

Stałym elementem wrocławskiego festiwalu jest gala wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej wydanej w ubiegłym roku. Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału i jego Nagroda Wielkiego Kalibru

.O nagrodę powalczy w tym roku siedem powieści. Są to: „Półmistrz” Mariusza Czubaja, „Małomiasteczkowy” Tomasza Duszyńskiego, „Gangway” Grzegorza Dziedzica, „Czarny poniedziałek” Agnieszki Gracy, „Wisząca małpa” Juliusza Machulskiego, „Kat” Anny Potyry, „Milczenie” Marka Stelara.

Nazwisko zdobywcy tegorocznej nagrody zostanie ogłoszone w czasie gali, która odbędzie się w sobotę. Podobnie jak w poprzednich latach, zwycięzca otrzyma statuetkę oraz nagrodę w wysokości 25 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału potrwa do 9 czerwca.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 czerwca 2024