Misja Artemis.
Powrót człowieka na Księżyc

Misja Artemis. Powrót człowieka na Księżyc

Pięćdziesiąt lat po ostatniej załogowej misji Apollo (1972), NASA rozpoczyna misję na Księżyc o nazwie Artemis. 29 sierpnia ruszy pierwsza bezzałogowa rakieta. Misja załogowa ma wyruszyć w 2024 r.

.Program kosmiczny misja Artemis ma rozpocząć się 29 sierpnia od startu bezzałogowej rakiety Space Launch System (SLS) o długości 98 metrów z Kennedy Space Center na Florydzie. Artemis 1 to lot testowy. Wyposażone w czujniki manekiny zastąpią członków załogi, rejestrując poziom wibracji, przyspieszenia i promieniowania. Statek Orion ma krążyć wokół Księżyca. Po przebyciu 2 mln km w ciągu 4-6 tygodni ma opaść do Pacyfiku. Po drodze zostawi też 10 satelitów do badań Księżyca i innych ciał bliskich naszej planety.

– To, co zaczynamy w poniedziałek, nie jest krótkoterminowym sprintem, ale długoterminowym maratonem, który ma wprowadzić Układ Słoneczny i nie tylko do naszej sfery – powiedział Bhavya Lal, zastępca administratora NASA ds. technologii, polityki i strategii.

Podobną misją ma być planowany na 2024 r. Artemis 2, który będzie lotem załogowym. Statek również będzie krążył wokół Księżyca, nie lądując na jego powierzchni, podobnie jak zrobił to Apollo 8. Załoga lotu ma zostać wybrana do końca 2022 r.

Misją, która pozwoli astronautom wylądować na Księżycu ma być Artemis 3, która wstępnie jest zaplanowana na 2025 r. NASA chce wtedy wylądować statkiem na południowym biegunie Księżyca, gdzie wykryto wodę w postaci lodu. Wszystkie poprzednie lądowania na Księżycu miały miejsce w pobliżu równika.

Jeśli misja Artemis 3 się powiedzie, NASA planuje uruchamiać misje załogową na Księżyc mniej więcej raz w roku.

Ostatecznym celem programu Artemis jest to, co NASA nazywa „następnym gigantycznym skokiem – ludzką eksploracją Marsa”. Wiedza zdobyta w czasie misji Artemidy – na temat skafandrów kosmicznych nowej generacji, pojazdów, napędu, zaopatrzenia i innych obszarów – ma pomóc w przygotowaniach do misji na Marsa. Naukowcy chcą dowiedzieć się w jaki sposób przygotować astronautów na dłuższą obecność w kosmosie. Jednak podróż na Księżyc trwa zaledwie kilka dni, podróż na Marsa zajęłaby co najmniej kilka miesięcy.

– Celem tu jest tak naprawdę stworzenie stałej obecności ludzkiej poza naszą planetą. Sprawdzenie, jak to jest utrzymać naszą obecność na najbliższym nam ciele niebieskim. Czy możemy stworzyć samowystarczalną gospodarkę między Ziemią i księżycem? – powiedział Casey Dreier z The Planetary Society. Jak zaznaczył, jest to naturalny kolejny krok po 20 latach funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i ważny etap przed kolejnymi ambicjami eksploracji kosmosu.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 sierpnia 2022