Nagrody literackie we Francji 2024

nagrody literackie we Francji 2024

Co roku we Francji przyznawane są prestiżowe nagrody literackie, spośród których najważniejszą jest nagroda Goncourtów – Prix Goncourt. Nagrody literackie przeznaczone są nie tylko dla autorów powieści – co roku przyznawane są również nagrody dla najlepszych esejów, reportaży, książek historycznych czy książek z zakresu geopolityki.  Oto laureaci najważniejszych nagród literackich we Francji przyznanych w 2024 r.

Prix Goncourt – najbardziej prestiżową francuską nagrodę literacką, przyznawaną od 1903 r. – otrzymał Kamel Daoud, za książkę “Houris”. Tłem powieści jest historia Algierii, pokazana przez pryzmat blizn, z którymi boryka się młoda kobieta po osobistej tragedii, przeżytej podczas algierskiej wojny domowej. 

Prix Femina, przyznawana co roku przez jury w całości złożone z kobiet, otrzymał Miguel Bonnefoy, za powieść “Le Rêve du jaguar” – sagę rodzinną, która przez pryzmat historii głównego bohatera pokazuje historię Wenezueli w XX wieku. Książka została w 2024 r. nagrodzona również Grand prix du roman de l’Académie française, przyznawaną przez Akademię Francuską.

Powstała w 1926 r. Prix Renaudot w 2024 r. przyznana została Gaëlowi Faye za książkę “Jacaranda”. Powieść opowiada historię przedstawicieli młodego pokolenia Rwandyjczyków, próbujących zmierzyć się z pamięcią o ludobójstwie i odnaleźć drogę do przebaczenia i dialogu.

Prix Médicis przyznawana jest książkom, wyróżniającym się oryginalnością i wartością literacką, a jednocześnie niebędącym najbardziej popularnymi i zmediatyzowanymi pozycjami. W 2024 r. nagrodę otrzymała Julia Deck za powieść “Ann d’Angleterre”, łączącą fikcję, historię i portret psychologiczny. Historia Ann, tajemniczej postaci z bardzo złożoną tożsamością, pokazana jest na tle historii Anglii.  W kategorii Prix Médicis dla najlepszego eseju wyróżniona została natomiast książka “Les Déracinés” Benoît Coquard, podejmująca temat migracji.

Prix des Libraires przyznawana jest przez jury, złożone z właścicieli niezależnych księgarni. W 2024 r. nagrodę otrzymał Ludovic Janvier za powieść “La Vie mentie”, w której przez pryzmat relacji między postaciami i problemów, z jakimi się spotykają, poruszane są kwestie kłamstwa i poszukiwania własnej tożsamości.

Własne nagrody literackie przyznają również paryskie kawiarnie Café de Flore i Les Deux Magots w dzielnicy Saint-Germain-des-Prés, znane jako miejsce spotkań przedstawicieli kulturalnego i intelektualnego Paryża. Prix de Flore 2024 otrzymał Benjamin Stock za książkę “Marc”, przedstawiającą portret psychologiczny i refleksje głównego bohatera, który mierzy się z walką wewnętrzną, poczuciem samotności i traumą. Prix des Deux Magots w tym roku przyznana została natomiast książce “La Face nord” Jean-Pierre’a Montala, opisującej ekspedycję głównego bohatera, który musi stawić czoła trudom związanym z ekstremalnymi warunkami na dalekiej północy, ale również skonfrontować się z samym sobą i z własną samotnością.

W 2024 r. nagrodzone zostały nie tylko powieści. Prix Albert Londres, założona w 1933 r., jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród, przyznawanych autorom reportażu. W tym roku nagrodę otrzymała dziennikarka Estelle Youssouffa za reportaż z wojny w Ukrainie. 

Prix du Livre Historique, wyróżniająca autorów książek historycznych, w 2024 r. została przyznana Lucienowi Bély za esej “La Bataille des livres”. Historyk analizuje w swojej publikacji rolę książek w historii, zwłaszcza w kontekście konfliktów ideologicznych i walk politycznych.

Prix du Livre Politique przyznawana jest autorom książek z zakresu geopolityki. W 2024 r. nagrodę otrzymał Zaki Laïdi za książkę “Le Dérèglement du monde”, analizującą współczesne wyzwania, związane z zaburzeniem równowagi świata poprzez pojawienie się nowych mocarstw i następujące po sobie kryzysy.

Prix des Ambassadeurs, skierowana do autorów książek z zakresu stosunków międzynarodowych i dyplomacji, przyznawana jest przez jury, złożone z dyplomatów i dziennikarzy, specjalizujących się w kwestiach międzynarodowych. W 2024 r. nagrodę otrzymał Jean-Pierre Cabestan za książkę “La Chine et le Monde”, analizującą wzrost znaczenia Chin w międzynarodowej polityce i gospodarce.

Julia Delanne z Paryża

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 grudnia 2024