Naukowcy stworzyli syntetyczne komórki bakterii

Naukowcy stworzyli syntetyczne komórki bakterii

Biotechnolodzy stworzyli częściowo syntetyczne komórki bakterii. W jednym z eksperymentów udowodnili, że mogą one atakować komórki nowotworowe.

.Na łamach magazynu „Advanced Science” naukowcy z University of California, Davis (USA) opisali stworzone przez siebie częściowo syntetyczne komórki bakterii, które nazwali komórkami-cyborgami. Mają one bowiem po części naturalną, a po części syntetyczną budowę.

Do wnętrza bakterii E. Coli badacze wprowadzili syntetyczny hydrożel, który wbrew wcześniejszym oczekiwaniom nie zabił mikrobów, ale mocno je zmienił. Bakterie przestały się rozmnażać, ale prawidłowo prowadziły pozostałe funkcje życiowe. Stały się przy tym dużo bardziej odporne na różnorodne czynniki zewnętrzne, które niszczą naturalne bakterie.

Wytrzymały też działanie antybiotyków, wysokiego pH i nadtlenku wodoru. Oznacza to, że potencjalnie można ich użyć do różnych zadań.

Zastosowanie

.Według naukowców, odporne bakterie-cyborgi można by wykorzystać w charakterze biosensorów, a także do niszczenia innych, groźnych bakterii. Laboratoryjne testy pokazały też, że mogą one atakować komórki nowotworowe.

„Jesteśmy podekscytowaniu potencjalnymi zastosowaniami komórek-cyborgów w radzeniu sobie z wyzwaniami środowiskowymi, diagnostyce i leczeniu chorób, a także w modulowaniu zaburzoną mikrobiotą” – mówi prof. Cheemeng Tan, współautor wynalazku.

Ochrona zdrowia i nowe technologie

.„Im zdrowsze jest bowiem społeczeństwo, tym efektywniejsza praca jego obywateli, niższa absencja chorobowa, mniejsze problemy z dbałością o wychowanie dzieci i większy optymizm przy podejmowaniu nowych wyzwań –  pisał na łamach “Wszystko co Najważniejsze”  – prof. Michał KLEIBER, profesor zwyczajny w Polskiej Akademii Nauk.

.Narastające wyzwania w ochronie zdrowia uświadomiliśmy sobie wszyscy ze szczególną mocą w okresie pandemii COVID-19. Do spraw służących poprawie systemu od dawna uznawanych za kluczowe, takich jak upowszechnianie wiedzy o zdrowiu i wspomaganie profilaktyki zdrowotnej, zaliczyć należy dzisiaj z pewnością także racjonalne wdrażanie nowych technologii, powstających na bazie interdyscyplinarnych badań naukowych – pisał prof. Michał KLEIBER w tekście „Nowe technologie w ochronie zdrowia”. [LINK]

PAP/Marek Matacz/WszystkocoNajważniejsze/LK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 stycznia 2023