Naukowcy zidentyfikowali geny długowieczności

Naukowcy zidentyfikowali geny długowieczności

Badania przeprowadzone na myszach przez naukowców z University of Tennessee pomogły odnaleźć geny długowieczności. Jak wynika z badań, ich wpływ na długość życia zależy od płci i przeżytego dotąd czasu danego osobnika.

.Badanie zamieszczone w czasopiśmie Nature potwierdza, że długowieczność może zależeć od genów. Naukowcy z University of Tennessee przeprowadzili eksperyment obejmujący 3200 myszy różniących się genetycznie. Genetyk Robert Williams wraz ze współpracownikami zdołali zidentyfikować części genomu, które mają wpływ na długość życia. Niektóre spośród efektów genetycznych różniły się między samicami, a samcami myszy. Inne miały wpływ na długość życia u myszy, które osiągnęły określony wiek. Badania te przybliżają nas do odkrycia silnego powiązania genetyki i długiego życia. João Pedro Magalhães, genetyk z Uniwersytetu w Birmingham w Wielkiej Brytanii mówi, że ta praca jest kamieniem milowym w kierunku zbadania tego jak działają geny długowieczności i jakie mechanizmy nimi kierują. Od dawna naukowcy podejrzewają, że DNA danej jednostki kształtuje to, jak się ona starzeje i jak długo będzie na żyć.

Zawsze było niepewne, czy istnieje prawdziwa genetyczna kontrola długości życia i długowieczności – mówi Robert Williams, genetyk z University of Tennessee Health Science Center w Memphis. 

Badanie pokazało, że jedna z części chromosomu 12 wszystkich myszy wpływa na ich długowieczność. Jednak na długość życia samic miał wpływ również region chromosomu 3 (myszy posiadają 20 par chromosomów). Z samcami jednak było inaczej. Duża cześć z nich umierała młodo. Prawdopodobnie było to powiązane z interakcjami społecznymi między nimi. Po wykluczeniu zgonów młodych samców z analiz, badacze zlokalizowali pięć regionów chromosomalnych, mających wpływ na ich długowieczność.

Zidentyfikowane przez autorów regiony chromosomalne są duże, więc nie jest jeszcze do końca pewne, które geny mogą leżeć u podstaw długowieczności. Nie jest również jasne, na jakie procesy wpływają wyszczególnione warianty genów. Współkierujący badaniem Maroun Bou Sleiman, genetyk w Swiss Federal Institute of Technology w Lozannie zwraca uwagę na istotną kwestię. „Pozostaje pytanie, czy są to geny starzenia, które decydują o długowieczności?” Niektóre geny przypuszczalnie przedłużają życie, chroniąc przed wybranymi chorobami, jak np. rak.

Bou Sleiman dodaje również, że odkrycie genów starzenia pozwoliłoby naukowcom na opracowanie w przyszłości interwencji, które mogłyby przedłużyć ludzie życie. 

Oprac. Emil Gołoś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 października 2022