Polacy wśród najbardziej uczciwych narodów na świecie

Szwajcarzy, Norwegowie, Duńczycy, Szwedzi i Polacy – to według badania przeprowadzonego przez szwajcarski Gottlieb Duttweiler Institute najbardziej uczciwe narody na świecie. Uczciwość narodowości naukowcy sprawdzili analizując gotowość przypadkowych obywateli do zwrotów portfeli z dokumentami i pieniędzmi.

Najbardziej uczciwe narody na świecie

.Aby sprawdzić poziom uczciwości obywatelskiej 40 narodowości świata badacze podrzucali w różnych miejscach publicznych półprzezroczyste „portfele” (wizytowniki) wypełnione ważnymi rzeczami osobistymi, takimi jak karty kredytowe wystawione w danym kraju, klucze do mieszkania. Łącznie „zagubiono” ponad 17 tys. takich udawanych portmonetek. W części „portfeli” umieszczali dodatkowo pieniądze w lokalnej walucie w ilości dopasowanej do wartości siły nabywczej lokalnego pieniądza – tak, by stanowiły jakąś wartość. W każdym z „portfeli” znajdował się ponadto podany na wizytówce adres mailowy rzekomego właściciela.

Celem badania było nie tylko sprawdzenie, czy znalazcy będą aktywnie szukali właścicieli zagubionych portfeli, ale też czy na decyzję o zwrocie wpłynie zawartość pieniędzy wśród dokumentów. Wnioski okazały się dla badaczy z Gottlieb Duttweiler Institute zaskakujące. Przytłaczająca większość narodowości chętniej zwracała znaleziony portfel gdy był wypełniony pieniędzmi, co badacze tłumaczą wrodzoną niechęcią społeczeństw do bycia uznanym za złodzieja, choćby we własnych oczach. Wyjątkiem okazali się tu Meksykanie i Peruwiańczycy, którzy chętniej zwracali znalezisko gdy nie było w nim pieniędzy. Obie narodowości znajdują się jednak i tak na samym dole zestawienia, jako narodowości najmniej uczciwe.

W niektórych krajach jednak znalazcy zwracali portfele niemal tak samo chętnie niezależnie czy były w nich pieniądze, czy nie. I właśnie w tej grupie znajdują się Polacy – według zestawienia piąta najbardziej uczciwa narodowość świata. Aż 65 proc. badanych Polaków zwracało zgubę bez pieniędzy i 70 proc. z nich – gdy zawierała pieniądze.

Co więcej, Polacy znaleźli się w grupie narodowości poddanej dodatkowemu badaniu. W część „zagubionych” portfeli wkładano bowiem wyjątkowo dużą ilość pieniędzy (równowartość 94 dolarów amerykańskich). Tu okazało się, że ta zwiększona kwota dodatkowo motywuje znalazców do zwracania znalezionych dokumentów.

„Uczciwość obywatelska jest niezbędna dla kapitału społecznego oraz rozwoju gospodarczego danego kraju, ale często pozostaje w konflikcie z własnym interesem materialnym. Nasze badania wskazują, że główne powody uczciwego zachowania to połączenie troski o innych (altruizmu) oraz niechęci do postrzegania samego siebie jako oszusta, zwłaszcza gdy zyski finansowe z nieuczciwości były większe” – piszą autorzy badania w podsumowaniu.

Badanie przeprowadzono w roku 2019 a jego wyniki ukazały się na łamach naukowego pisma „Science”.

Piękna Polska, uczciwi Polacy

.Wyniki badań szwajcarskiego Think-tanku potwierdzają opinię, jaką o Polakach i Polsce ma coraz więcej narodowości, szczególnie ci, którzy mają okazję mieszkać w naszym kraju. Stoi to często w sprzeczności z tym, jak Polacy postrzegają samych siebie. Takie obserwacje ma Anna Druś – autorka opublikowanego na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekstu „Piękna, czysta Polska. I jakże sympatyczni Polacy!”, w którym analizuje opinie różnych narodowości mieszkających w Polsce i publikujących swoje obserwacje i opinie w Internecie. Autorka pisze, że na różnych vlogach obcokrajowców mieszkających w Polsce uwagę przykuwa nie tylko to, co ich dziwi czy zaskakuje naszym kraju, ale również to, jak ich zdziwienie komentują sami Polacy. „A Polacy, jak to Polacy: są oczywiście zachwyceni, że ktoś chwali ich kraj, spieszą, żeby wyjaśniać kulturowe oryginalności tym, którzy jeszcze ich nie pojmują, ale – co najciekawsze – uderzają się w piersi za to, że potrzebowali tych wszystkich Ukraińców, Białorusinów, Rosjan czy Azerów, żeby docenić to, co jako społeczeństwu i narodowi udało się im osiągnąć. Piszą: „Dziękujemy, że nam pokazujesz piękno naszego kraju!”, „Dzięki Twoim filmom zrozumiałem, że nie jest z Polską tak źle, jak wszyscy myślimy!”, „Dlaczego potrzebujemy Ukraińców, żeby docenić to, co mamy?”. Szczególnie to ostatnie pytanie zasługuje na głębszą refleksję. Podobnie jak to, co zadziwia obcokrajowców w naszym kraju” – pisze Anna Druś.

ad,Science/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 września 2023