Polska i Polacy powinni być dla nas wzorcem - portugalska SIC Noticias

SIC Noticias

Niespełnione zobowiązania zachodnich sojuszników Polski w okresie II wojny światowej i pozostawienie jej w strefie wpływów ZSRR leżą u podstaw wzorowych działań polskich władz w dziedzinie obronności – oceniła 8 marca portugalska telewizja SIC Noticias.

Polska powinna być wzorem dla Europy – SIC Noticias

.Stacja odnotowała zapowiedziane 7 marca przez premiera Donalda Tuska plany powszechnego szkolenia wojskowego mężczyzn, które miałyby się urzeczywistnić w Polsce do końca 2025 roku. “Polska z wydatkami na poziomie 4,1 proc. na PKB już teraz należy do czołówki państw NATO” – zwróciła uwagę lizbońska stacja telewizyjna, przypominając, że wydatki Portugalii w tym obszarze sięgają zaledwie 1 proc. PKB.

Według SIC Noticias Polska po ponad 80 latach od wybuchu II wojny światowej wyciągnęła wnioski ze swego “geopolitycznego przekleństwa”, jakim jest położenie geograficzne, a także sąsiedztwo Rosji, stając się dziś wzorem do naśladowania w UE pod względem działań w sferze obronności. Portugalska telewizja uznała, że to, iż “Polacy liczą na siebie” w kwestiach obrony to efekt trwających wiekami najazdów na polskie ziemie różnych potęg militarnych.

“Przez polskie równiny z łatwością przetaczały się wojska hitlerowskie oraz Armia Czerwona” – przypomniała SIC Noticias, podkreślając, że w Polsce w przeciwieństwie do wielu państw Zachodu istnieje dziś w społeczeństwie poczucie rzeczywistego zagrożenia wojną. Według lizbońskiej telewizji Polskę odróżnia od zachodnich członków UE również polityka historyczna opierająca się na wychowaniu kształtującym postawy patriotyczne. “Młodzież w Portugalii i innych państwach Zachodu nie tylko jest dziś nieprzygotowana na wojnę, ale nie chce nawet słyszeć o możliwości powszechnej służby wojskowej”, podsumowała SIC Noticias.

Polska z największą armią UE

.Na temat tego, iż jeśli Polska spełni ambitne plany modernizacji i zwiększenia siły własnej armii, to będzie dysponowała największą armią lądową w całej Unii Europejskiej, na łamach “Wszystko co Najważniejsze” pisze Alexandre MASSAUX w tekście “Największa siła militarna Unii Europejskiej“.

“Warszawa uchwaliła nowe prawo obronne w 2022 roku. Jak podaje polski rząd, polska armia liczy obecnie ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Na mocy nowych przepisów polska armia zostanie docelowo zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Jeśli te liczby zostaną osiągnięte, polska armia przewyższy 200-tysięczną armię francuską, która jest obecnie największą armią w UE”.

”Dzięki stale rosnącemu budżetowi obronnemu, zwiększonemu zaangażowaniu w misje UE i NATO, korzystnym czynnikom geopolitycznym oraz dużemu potencjałowi rekrutacyjnemu Polska ma dobrą pozycję, aby nadal wzmacniać swoje siły zbrojne. Świadczą o tym zresztą ostatnie zakupy. W ostatnich latach Polska dokonała szeregu poważnych zakupów broni w celu modernizacji i wzmocnienia swoich sił zbrojnych. W 2016 roku zamówiła w niemieckiej firmie Krauss-Maffei Wegmann 100 czołgów najnowszej generacji Leopard 2A5. Z kolei od polskiej firmy WZM zakupiła transportery opancerzone Rosomak, które służą do transportu oddziałów i wsparcia logistycznego na polu walki. W 2018 roku Polska zawarła umowę z amerykańską firmą Raytheon na zakup systemu Patriot, najnowocześniejszego systemu obrony przeciwlotniczej”.

.”Zakup ten był jednym z największych zakupów obronnych w historii Polski i został wyceniony na 4,75 mld dolarów. Polska kupiła także samoloty myśliwskie F-35 od amerykańskiej firmy Lockheed Martin – zamówiła 32 myśliwce z tej serii, które zastąpią wysłużone myśliwce MiG-29 i Su-22. Zamówiono również wojskowe drony, w tym drony MQ-9 Reaper produkowane przez amerykańską firmę General Atomics. Od 2022 roku zakupy te znacznie przyspieszają. W Korei Południowej Polska kupiła 288 systemów wielokrotnych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo i 1000 czołgów K2 od Hyundai Rotem. W USA Warszawa zamówiła 116 nowych czołgów Abrams. Dla porównania – Francja, Niemcy i Wielka Brytania mają obecnie podobno po 200 czołgów” – pisze Alexandre MASSAUX.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/alexandre-massaux-najwieksza-sila-militarna-unii-europejskiej/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 marca 2025