Nie będziemy zrywać kontraktów zbrojeniowych z USA - Władysław Kosiniak-Kamysz

Polska i USA zacieśniają współpracę

31 marca 2025 r. w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot. „Dzisiaj jest najlepszy dzień, by powiedzieć, że nie będziemy zrywać żadnych kontaktów z USA” – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej.

Polska i USA zacieśniają współpracę

Umowa międzyrządowa zawarta 31 marca ze Stanami Zjednoczonymi dotyczy dostaw wsparcia logistycznego dla systemu Patriot, wdrażanego obecnie w Siłach Zbrojnych RP, i obejmie elementy technicznego wsparcia oraz szkolenia. To kolejna umowa w ramach drugiej fazy programu „Wisła” – opiewa ona na ok. 2 mld dolarów.

Premier Donald Tusk podczas uroczystości podpisania umowy przekonywał, że w dzisiejszych, skomplikowanych czasach, Polska jest wyjątkowym przykładem współpracy na rzecz obrony bezpieczeństwa jej samej, NATO, USA i całej Europy. „Dla nas kwestia sojuszy, bezpieczeństwa, współpracy polsko-amerykańskiej, stabilności NATO – to wszystko nie jest abstrakcja, dla nas to są sprawy ważne. Ilustrujemy nasze zaangażowanie w te sprawy miliardami dolarów czy euro, które inwestujemy w nasze bezpieczeństwo” – mówił Donald Tusk. Dodał, że Polska od lat pokazuje, że jest sojusznikiem lojalnym i stabilnym. „Niezależnie od politycznych turbulencji Polska będzie tutaj, w tym miejscu na świecie, państwem, które szanuje sojusze i respektuje wszystkie umowy” – zapewnił premier. „Niech polska lojalność będzie przykładem dla wszystkich, po obu stronach Atlantyku” – dodał.

Donald Tusk przekonywał, że Stany Zjednoczone mają w Polsce wyłącznie przyjaciół, tak samo jest w całej Europie. Argumentując, że „wszyscy chcemy pokoju i najbardziej stabilnej i pełnej współpracy w obrębie NATO, oraz że silna Europa, silne NATO i suwerenna Ukraina, to elementy bezpiecznej przyszłości narodów członkowskich”, zaapelował do państw Sojuszu, by nie dać się poróżnić.

Szef rządu zaznaczył, że w fundamentalnych sprawach nie ma konfliktu interesów między sojusznikami NATO. „Jeśli Polska jest przykładem tego, jak można nawet w bardzo trudnych okolicznościach trwać w sposób stabilny, z sojusznikami, ramię w ramię, to niech to będzie przykład dla wszystkich. Istnieją rzeczy ważne, ale istnieją też rzeczy najważniejsze, jak obrona zachodniej cywilizacji” – mówił Donald Tusk. Zauważył, że wojna na Ukrainie uświadomiła wszystkim, jak realne są ryzyka związane z nową globalną konfrontacją. „To jest czas na konsolidację, na pełną kooperację. Nie może być miejsca na konfrontację w obrębie Paktu Północnoatlantyckiego, pomiędzy sojusznikami. Wszyscy mamy jeden wspólny interes” – powiedział premier.

Stany Zjednoczone mają w Polsce wyłącznie przyjaciół

.Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że inwestycja w ochronę powietrzną jest największym wydatkiem dla polskiej obronności. Zauważył, że często atak w wykonaniu przeciwników kosztuje dużo mniej niż obrona własnej przestrzeni powietrznej. „To jest czasem dziesięciokrotnie droższa inwestycja, ale jest to inwestycja podstawowa” – zapewniał szef MON.

Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że niektórzy politycy próbowali „wmówić, że ktoś będzie zrywał amerykańskie kontrakty”. „Dzisiaj jest najlepszy dzień, by powiedzieć, że nie będziemy zrywać żadnych kontaktów” – zapewnił wicepremier.

Obecny na uroczystości charge d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Daniel Lawton mówił, że podpisanie umowy wyznacza „kolejny kamień milowy, jeżeli chodzi o naszą wspólną obronę i współpracę w zakresie bezpieczeństwa, jak również jeżeli chodzi o polskie wysiłki, żeby zmodernizować swoje zdolności obrony powietrznej”. Podkreślił, że Polska była pierwszym krajem na świecie, który ogłosił wstępną zdolność operacyjną do systemów Patriot. „Wszystkie elementy tego porozumienia zapewnią, że system odstraszania będzie wiarygodny na wiele lat. Umowa ta zapewni także, że państwa personel będzie wyszkolony i zdolny obsługiwać najnowocześniejszy sprzęt” – zapewnił. „Ten system nie jest przekazywany komukolwiek – głębia naszej współpracy to jest dowód wzajemnego zaufania pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską. Ten kontrakt zapewnia, że Polska i Stany Zjednoczone będą nadal pracowały w przyszłości, by zapewnić (o tym), żeby zdolności natowskie były silne, wiarygodne i cały czas się poprawiały” – stwierdził Daniel Lawton.

Program „Wisła” dotyczy zbudowania „najwyższego piętra” polskiej obrony powietrznej – tj. systemów o zasięgu ponad 100 km. Jego trzon stanowią zamówione w USA wyrzutnie Patriot, wsparte m.in. nowoczesnymi radarami dookólnymi LTDAMS oraz systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS. W ramach pierwszej fazy „Wisły” polskie wojsko zakupiło dwie baterie Patriotów, po 8 wyrzutni każda; obecnie ten sprzęt jest wdrażany w siłach zbrojnych. Druga faza programu zakłada pozyskanie kolejnych 6 baterii – 48 wyrzutni; na przestrzeni ostatnich miesięcy polski resort obrony podpisał w tej sprawie szereg umów z USA, dotyczących zakupu m.in. samych wyrzutni, radarów czy systemu ICBS.

2 proc. na obronność to za mało, abyśmy się obronili

.Zacieśnianie współpracy pomiędzy UE i NATO to jeden z moich priorytetów w roli zastępcy Sekretarza Generalnego NATO – twierdzi Radmiła SZEKERINSKA w opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „2 proc. na obronność to za mało, abyśmy się obronili„.

„Kwestia obronności Unii Europejskiej ma ogromne znaczenie dla samej Europy. Jest to jednak równie ważna kwestia dla NATO, gdyż jest ona nierozerwalnie powiązana z bezpieczeństwem transatlantyckim. Ponieważ pochodzę z Macedonii Północnej – a więc spoza grona państw członkowskich UE – można zastanawiać się, czy jestem odpowiednią osobą, aby mówić o współpracy NATO-UE. Jednak właśnie z uwagi na moją przynależność narodową głęboko wierzę, że mój kraj doskonale pokazuje, jak ważna, wartościowa i korzystna może być ta współpraca”.

„Współpraca między NATO a UE przeszła w ostatnich latach długą drogę. Nasze bliskie partnerstwo jest nieocenione, szczególnie w kontekście wspierania Ukrainy, odbudowy transatlantyckiej bazy przemysłu obronnego oraz wzmacniania naszej odporności. W tych wszystkich kwestiach współpraca NATO-UE odgrywa bardzo korzystną rolę, a to jedynie kilka przykładów. Nasza współpraca jest naprawdę szeroka – zarówno pod względem charakteru, zakresu, jak i niemalże samego DNA. Zacieśnianie współpracy pomiędzy UE i NATO to jeden z priorytetów dla mnie w roli Zastępcy Sekretarza Generalnego NATO. Właśnie dlatego chcę podkreślić, że partnerstwo NATO-UE ma ogromne znaczenie dla Sekretarza Generalnego Marka Ruttego. Utrzymuje on regularne kontakty ze swoimi odpowiednikami w instytucjach UE”.

.”Sekretarz Generalny NATO spotkał się z komisarzem ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andriusem Kubiliusem. Ponadto wcześniej Sekretarz Generalny i ja uczestniczyliśmy w szeregu działań oraz spotkań z członkami Parlamentu Europejskiego. Wszystko to pokazuje, że dialog polityczny między naszymi organizacjami jest silny, a w tych niebezpiecznych czasach dla naszego bezpieczeństwa intensyfikacja współpracy jest kluczowa. To powinien być nasz wspólny cel”.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/radzila-szekerinska-ue-i-nato/

PAP/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 marca 2025