Naukowcy odkryli przyczyny spadku czytelnictwa wśród młodzieży

Régine Hatchondo jest przewodniczącą francuskiego Narodowego Centrum Książki (Centre national du livre). W wywiadzie dla “Le Figaro” analizuje problem spadku czytelnictwa wśród młodzieży.
.Jak wskazał barometr Centre national du livre z 2024 r., Francuzi spędzają znacznie więcej czasu przed ekranami niż na czytaniu. Młodzież średnio poświęca 10 razy więcej czasu na korzystanie z ekranów niż na czytanie (w 2022 r. młodzież poświęcała na ekrany 7 razy więcej czasu niż na książki). Spadł również średni czas, poświęcony na czytanie – z 23 minut dziennie w 2022 r. do 19 minut dziennie w 2023 r. Jednocześnie coraz więcej młodzieży deklaruje, że nie lubi czytać – wśród osób w wieku od 16 do 19 lat odsetek ten wynosi 31 proc.. Jedna na pięć osób w wieku 15-24 lat deklaruje, że w ogóle nie czyta.
“Kiedy spędza się 5 godzin i 30 minut przed ekranem, to jest to czas, którego nie poświęca się na czytanie, na uprawianie sportu, na spotkania z przyjaciółmi. Ponadto młodzież ma problemy z koncentracją: jedna trzecia młodych osób, które nie czytają dla przyjemności, przyznaje, że ma trudności z koncentracją. W internecie często odpowiedzi są natychmiastowe. Czytanie wymaga natomiast więcej czasu. Przyjemność z czytania może wydawać się mniej natychmiastowa. Ponadto niemal 50 proc. młodych ludzi przyznaje, że podczas czytania robi coś innego, na przykład wysyła wiadomości (36 proc.), ogląda video (34 proc.) lub korzysta z mediów społecznościowych (31 proc.). Znacznie trudniej jest docenić książkę, gdy nasza uwaga jest ciągle rozpraszana. Potrzeba masowej kampanii uświadamiającej, aby podkreślić korzyści płynące z czytania dla dzieci, zwłaszcza w obszarze koncentracji, wyobraźni, empatii, rozwoju sposobu mówienia i mózgu. Podkreślają to wszyscy profesjonaliści, pracujący z dziećmi – nauczyciele, wychowawcy, lekarze” – tłumaczy Régine Hatchondo w wywiadzie dla “Le Figaro”.
Jak podkreśla, należy podjąć działania, które sprawią, że młodzież ponownie zacznie lubić czytanie. “Szczególnie odpowiednie wydają się być wspólne momenty czytania. 61 proc. młodych osób deklaruje, że bardzo lubiło wspólne momenty czytania w dzieciństwie. Aby przywrócić czytanie do codziennego życia młodych Francuzów, Centre national du livre wprowadziło na przykład akcję “Quart d’heure de lecture national” (“Narodowy kwadrans czytania”), która odbędzie się 11 marca, oraz “Partir en livre”, nasz ogólnokrajowy festiwal książki dla młodzieży, który odbywa się w lecie. Centre national du livre organizuje także spotkania z pisarzami w szkołach i na koloniach wakacyjnych” – stwierdza.
.“Nowe formy książek, zwłaszcza cyfrowe i audiobooki, cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży. Aż 44 proc. młodzieży czytało już książkę w formacie cyfrowym, głównie na smartfonach, co stanowi wzrost o 11 punktów procentowych w ciągu dwóch lat. Ta forma czytania jest szczególnie popularna wśród osób w wieku 16-19 lat. Na popularności zyskują również audiobooki i podcasty – 6 na 10 młodych osób już ich słuchało, a od 2016 r. ta tendencja się podwoiła. Centre national du livre uważnie obserwuje te zmiany i wspiera wszelkie inicjatywy, które mogą zachęcić młodsze i starsze osoby do czytania. W 2023 r. instytucja stworzyła nową pomoc finansową, przeznaczoną na książki audio” – tłumaczy Régine Hatchondo.
oprac. Julia Delanne
Paryż