Rebelianci Huti grożą USA. Zapowiadają eskalację ataków

Jemeńscy rebelianci Huti zapowiedzieli, że odpowiedzą na przeprowadzone wieczorem 15 marca ataki USA, w których zginęło co najmniej 31 osób. Uderzenia skrytykował także wspierający Huti Iran. W nocy rakieta Huti uderzyła w egipski półwysep Synaj – poinformował portal Times of Israel.
Rebelianci Huti zapowiadają ataki na USA
.Amerykański atak był zbrodnią wojenną; nasze wojska są gotowe, by odpowiedzieć „eskalacją na eskalację” – przekazano w oświadczeniu biura politycznego ruchu Huti. Prezydent USA Donald Trump ogłosił 15 marca rozpoczęcie „potężnej i decydującej” operacji przeciwko Huti. Od wybuchu wojny w Strefie Gazy grupa przeprowadziła ponad 100 ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej, twierdząc, że wspiera w ten sposób Hamas w walce z Izraelem.
Według władz lokalnych w amerykańskich atakach zginęło co najmniej 31 osób, w tym cywile, a ponad 100 zostało rannych. Donald Trump oświadczył, że celem wymierzonych m.in. w stolicę kraju, Sanę, nalotów, były bazy i infrastruktura bojowa Huti. Rebelianci kontrolują dużą część Jemenu, w którym wciąż tli się trwająca od 2014 r. wojna domowa. Donald Trump ostrzegł jednocześnie Iran, by natychmiast przestał wspierać Huti, grożąc, że jeżeli tak się nie stanie, Teheran zostanie pociągnięty do odpowiedzialności i „nie będzie to miłe”.
Iran odpowiada Donaldowi Trumpowi
.”USA nie mają prawa narzucać polityki zagranicznej Iranowi” – odpowiedział 16 marca szef dyplomacji tego państwa, Abbas Aragczi. W oświadczeniu jego biura „surowo potępiono brutalne naloty USA”, zaznaczając, że były one niezgodne z prawem międzynarodowym. Amerykańska kampania przeciwko Huti może potrwać dni lub nawet tygodnie – powiedział anonimowo agencji Reutera jeden z urzędników administracji Donalda Trumpa.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał 16 marca USA, by natychmiast wstrzymały naloty. Rakieta Huti uderzyła w nocy w egipski półwysep Synaj, pocisk rozbił się w okolicach kurortu Szarm el-Szejk – przekazał 16 marca Times of Israel. Dodano, że izraelska armia bada, czy celem rakiety był Izrael. Rebelianci Huti w przeszłości atakowali też bezpośrednio Izrael, dronami i rakieta, co spotykało się z silnymi nalotami odwetowymi tego państwa.
Sojusz Teheranu z Moskwą
.Na temat pogłębiającej się współpracy gospodarczej oraz energetycznej Iranu z Rosją, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Antonia COLIBASANU w tekście “Rosja i Iran zacieśniają współpracę, potrzebują Indii“. Jak zauważa autorka jednym z głównych celów tej bilateralnej współpracy obu autorytarnych państw jest budowa Międzynarodowego Korytarza Transportowego Północ-Południe (INSTC), który ma połączyć Rosję z Indiami.
“Jednym z zasadniczych rozwiązań ułatwiających realizację planów, które mają Rosja i Iran, dotyczących ożywienia handlu, jest Międzynarodowy Korytarz Transportowy Północ-Południe. Jego celem jest połączenie rynków w całej Eurazji przy użyciu statków, kolei i dróg. Został on zaprojektowany w oparciu o umowę podpisaną przez Rosję, Iran i Indie we wrześniu 2000 roku. Według rosyjskich mediów korytarz już działa, a niektóre źródła podają, że jest to obecnie główna trasa przewozu towarów z Bombaju do Petersburga. Jednak niektóre połączenia na tej trasie są jeszcze w budowie, w tym 160-kilometrowa linia kolejowa Rasht-Astara, która połączy azerbejdżański szlak kolejowy (kończący się w Astarze) z irańskim. Rosyjski prezydent Władimir Putin wraz z irańskim prezydentem Ebrahimem Raisim na spotkaniu w lipcu 2022 roku uzgodnili, że linia Rasht-Astara musi być oddana do użytku jak najszybciej, choć oficjalny planowany termin jej ukończenia to 2025 rok. Ponadto około 6000 kilometrów autostrady łączącej Petersburg z Zatoką Perską i Zatoką Omańską jest nadal w budowie, a do przyszłego miesiąca ukończonych zostanie zaledwie 1000 kilometrów”.
.”Warunkiem przyspieszenia realizacji projektu, zwłaszcza strategicznego portu w Czabaharze w południowym Iranie, jest uzyskanie pełnej współpracy ze strony Indii. Ministrowie transportu Indii i Iranu spotkali się latem ubiegłego roku, a w listopadzie wysoki rangą irański dyplomata odwiedził Indie, aby omówić kwestię rozbudowy tego portu, który połączy Indie z resztą szlaku. Nowe Delhi i Teheran doszły do porozumienia w sprawie rozwoju portu już w 2003 roku. W 2015 roku Indie ponownie zobowiązały się do pomocy Iranowi w realizacji tego projektu oraz budowy powiązanej z nim linii kolejowej, dzięki czemu Iran mógłby zwiększyć handel z Azją Środkową i prowadzić interesy z Afganistanem bez ingerencji ze strony Pakistanu. Indie zainwestowały około 85 milionów dolarów w pierwszą fazę rozbudowy portu, ale do wykorzystania jego potencjału konieczne są dalsze prace. Niedokończona pozostaje również linia kolejowa z Czabaharu do Zahedanu, kluczowa dla włączenia portu do wielofunkcyjnego szlaku infrastrukturalnego i kosztująca 1,6 miliarda dolarów”.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/antonia-colibasanu-dlaczego-rosja-i-iran-potrzebuja-pomocy-ze-strony-indii/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ