Robot-owad uratuje świat?

Naukowcy z Binghamton University w Nowym Jorku opracowali samozasilającego się mechanicznego owada, który może poruszać się po powierzchni wody. Wcześniej opracowali zaś baterię, która generuje prąd dzięki żyjącym w wodzie bakteriom. Robot-owad może np. badać zanieczyszczenie wody.
Samozasilający się robot-owad
.Takie zasilanie jest – zdaniem badaczy – bardziej niezawodne, niż systemy słoneczne, termiczne czy kinetyczne.
Przez specjalną membranę do baterii przedostają się z wody składniki odżywcze, z których korzystają mikroby. Przy czym, kiedy warunki są niesprzyjające, np. temperatura jest zbyt niska, bakterie przechodzą w formę przetrwalnikową i stają się nieaktywne.
Kiedy natomiast warunki są dogodne, zaczynają się rozwijać. Takie ich reakcje pozwalają przedłużyć działanie systemu, który może wygenerować jeden miliwat mocy.
Teraz badacze wykorzystali nietypową baterię do budowy wspomnianego robota.
Nieduży, cybernetyczny owad ślizga się po wodzie i może badać różne jej parametry, takie jak temperatura czy zanieczyszczenie, wykrywać ruch pojazdów czy wodnych zwierząt.
Naukowcy chcą jeszcze udoskonalić zasilanie, znajdując bakterie, które najlepiej poradzą sobie w wodzie morskiej.
„Użyliśmy bardzo powszechnych komórek bakteryjnych, ale chcemy przeprowadzić dalsze badania, aby dowiedzieć się, co faktycznie żyje obszarach oceanu, które chcemy badać. Wcześniej wykazaliśmy, że połączenie różnych komórek bakteryjnych może poprawić trwałość i moc urządzenia, więc to kolejny pomysł, który możemy wykorzystać. Może przy użyciu uczenia maszynowego uda na się znaleźć optymalne połączenie gatunków bakterii w celu poprawy gęstości mocy i stabilności” – mówi prof. Seokheun „Sean” Choi, autor wynalazku opisanego na łamach magazynu „Advanced Materials Technologies”.
Nowe odkrycia naukowe
.Prof. Andrzej JAJSZCZYKm orofesor nauk technicznych, były wiceprzewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) pisze na łamach Wszystko co Najważniejsze, że trudno jest przecenić rolę badań naukowych w tym, co osiągnęła nasza cywilizacja. Wyniki pracy naukowców spowodowały, że żyjemy dziś znacznie dłużej niż jeszcze sto lat temu, głód stał się udziałem wyłącznie osób mieszkających w krajach upadłych i nękanych wojnami, podróże po całym świecie są już dostępne prawie dla każdego, przynajmniej w krajach bogatszych, a tania łączność zmieniła życie miliardów ludzi, nawet w najbiedniejszych zakątkach naszego globu. Dzięki badaniom naukowym nie tylko wiemy, jak żyli nasi przodkowie tysiące lat temu, ale także, jak funkcjonują rynki i co wpływa na nasze zbiorowe działania. Nauka służy także zaspokajaniu naszej zwykłej, ludzkiej ciekawości, przy okazji pozwalając odkrywać rzeczy, które dają szanse na zmianę naszego życia na lepsze. Co prawda nie zawsze chcemy czy umiemy skorzystać z tego, co nam podpowiada nauka, ale w krajach, które to potrafią, żyje się na ogół znacznie lepiej niż tam, gdzie badania naukowe się lekceważy.
„Współczesne badania naukowe obejmują praktycznie wszystkie obszary naszej egzystencji, a liczba osób uprawiających obecnie naukę, jak twierdzą niektórzy, jest większa niż sumaryczna liczba uczonych żyjących od starożytności do czasów współczesnych. Nawet bardzo skrótowe opisanie prowadzonych obecnie w świecie badań wymagałoby wielu opasłych tomów. Dlatego też skoncentruję się na krótkim omówieniu tematyki najbardziej ambitnych projektów badawczych, finansowanych w ostatnich latach przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council) w trzech dużych obszarach nauki: naukach o życiu, naukach ścisłych i technicznych oraz naukach społecznych i humanistycznych. O sukcesie tego finansowania świadczy m.in. to, że dwunastka grantobiorców ERC otrzymała Nagrody Nobla, w tym trzech w bieżącym roku” – zaznacza autor.
Wobszarze nauk ścisłych i technicznych najwięcej badań w ostatnich latach prowadzi się w dyscyplinach inżynierii materiałowej i nauki o materiałach. Ich praktyczny potencjał nie podlega dyskusji. Następne dyscypliny w kolejności finansowania przez ERC to chemia fizyczna, fizyka materii skondensowanej i ciała stałego, elektronika i fotonika, a także chemia organiczna. Po nich następują informatyka i kryptologia, oddziaływania fundamentalne, w tym oddziaływania grawitacyjne czy elektromagnetyczne. Listę najpopularniejszych badawczo dyscyplin zamyka fizyka kwantowa. Warto przy tym pamiętać, że wspomniana kolejność nie wynika z jakichkolwiek priorytetów czy preferencji ERC, lecz jedynie z pojawiania się najbardziej interesujących pomysłów badawczych zgłaszanych przez samych naukowców.