Rocznice Najważniejsze. 13 marca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 13 marca?
Piękno historii
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 13 marca
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 13 marca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
565: Zmarł Belizariusz, wódz armii Cesarstwa Bizantyńskiego, wielki zdobywca, jeden z najwybitniejszych wodzów wschodniorzymskich.
1202: Zmarł Mieszko III Stary, książę wielkopolski, jeden z synów Bolesława Krzywoustego, książę-senior w okresie wczesnego rozbicia dzielnicowego.
1516: Zmarł Władysław II Jagiellończyk, syn Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, król Czech i Węgier, pierwszy przedstawiciel dynastii Jagiellonów na tronach tych państw.
1707: W kościele św. Krzyża w Warszawie po raz pierwszy odśpiewano Gorzkie żale (pod nazwą Snopek Mirry z Ogrodu Gethsemańskiego, albo żałosne gorzkiej męki Syna Bożego rozpamiętywanie).
1848: Podczas Wiosny Ludów rozpoczęły się rozruchy w Wiedniu, w wyniku których kanclerz Klemens Lothar von Metternich został zdymisjonowany i zmuszony do ucieczki z kraju.
1881: W wyniku obrażeń odniesionych podczas zamachu bombowego zmarł car Aleksander II Romanow. Za jego śmierć odpowiadał działacz Narodnej Woli polskiego pochodzenia – Ignacy Hryniewiecki.
1884: Urodził się Józef Węgrzyn, aktor teatralny i filmowy, jedna z ważniejszych postaci przedwojennego polskiego teatru i kina.
1899: Urodził się Jan Lechoń, (właśc. Leszek Serafinowicz), wybitny polski poeta, pisarz, publicysta, współtwórca grupy poetyckiej Skamander.
1943: Niemcy rozpoczęli akcję likwidacyjną krakowskiego getta. W jej wyniku 8 tysięcy Żydów uznanych za zdolnych do pracy przetransportowano do obozu Plaszow. Około 2 tysiące innych zamordowano.
1945: Zmarł Kazimierz Prószyński, polski wynalazca, pionier kinematografii na ziemiach polskich, twórca pleografu – aparatu kinematograficznego służącego do rejestracji i projekcji ruchomych obrazów (1894 r.), a także szeregu innych pionierskich urządzeń ze sfery kinematografii.
1954: Rozpoczęła się bitwa pod Điện Biên Phủ, decydujące starcie I wojny indochińskiej toczonej między Francuzami a Wietnamczykami. Armia francuska odniosła klęskę, co przełożyło się na kres panowania Francji w Indochinach i znaczne osłabienie jej pozycji w świecie imperiów kolonialnych.
2013: Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany papieżem i przyjął imię Franciszek. Stał się tym samym 266 papieżem w historii Kościoła katolickiego.
Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze