Rocznice Najważniejsze. 3 sierpnia
Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 3 sierpnia?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 3 sierpnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 3 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1492: Krzysztof Kolumb wypłynął w poszukiwaniu zachodniej drogi do Indii z hiszpańskiego Palos de la Frontera.
1816: W Warszawie odbyło się pierwsze publiczne wykonanie Pieśni narodowej za pomyślność króla autorstwa Alojzego Felińskiego, obecnie znanej pod tytułem Boże, coś Polskę.
1901: Urodził się kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, błogosławiony Kościoła katolickiego, polski mąż stanu.
1914: Z inspiracji Józefa Piłsudskiego w Krakowie powstała Pierwsza Kompania Kadrowa.
1914: Podczas I wojny światowej Niemcy wypowiedziały wojnę Francji.
1946: Danuta Siedzikówna „Inka” została skazana na śmierć przez Wojskowy Sąd Rejonowy. Marionetkowy prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał wobec niej z prawa łaski.
1980: Zakończyły się XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Moskwie, podczas których reprezentanci Polski pojawili się w najliczniejszym gronie (306 osób) i zdobyli najwięcej medali w swojej historii – łącznie 32: 3 złote, 14 srebrnych, 15 brązowych.
1980: Zmarł Zdzisław Krasnodębski ps. „Król”, pilot Polskich Sił Powietrznych, pułkownik dyplomowany, weteran m.in. kampanii wrześniowej i bitwy o Anglię, współtwórca oraz dowódca Dywizjonu 303.
2008: Zmarł Aleksander Sołżenicyn, rosyjski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1970 rok), autor m.in. Archipelagu GUŁag.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka