Rocznice Najważniejsze. 6 lipca

Rocznice Najważniejsze. 6 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 6 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 6 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 6 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1189: Ryszard I Lwie Serce, późniejszy przywódca III wyprawy krzyżowej, został królem Anglii.

1320: W Budzie odbył się ślub króla węgierskiego Karola Roberta oraz księżniczki piastowskiej Elżbiety Łokietkówny, córki polskiego króla Władysława Łokietka. Małżeństwo cementowało polsko-węgierski sojusz polityczny, który przez kolejne dwa stulecia będzie grał olbrzymią rolę w polityce międzynarodowej państwa polskiego.

1415: Jan Hus, czeski duchowny, reformator religijny i myśliciel został spalony na stosie.

1511: Zakon krzyżacki po raz ostatni wybrał swojego wielkiego mistrza. Został nim Albrecht Hohenzollern, który w 1525 r. złoży hołd lenny Zygmuntowi I Staremu i przekształci państwo zakonne w księstwo Prus.

1535: Tomasz Morus (ang. Thomas More), najwybitniejszy angielski myśliciel doby renesansu, został ścięty za postawę nieposłuszeństwa wobec polityki króla Henryka VIII Tudora.

1809: Napoleon zwyciężył Austriaków w bitwie pod Wagram. Było to jedno z największych starć zbrojnych epoki napoleońskiej.

1922: Zmarła Maria Teresa Ledóchowska, polska misjonarka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera, błogosławiona Kościoła katolickiego.

1934: Do Miejsca Odosobnienia w Berezie Kartuskiej przewieziono pierwszych osadzonych.

1950: Przedstawiciele PRL (Józef Cyrankiewicz i Stefan Wierbłowski) oraz NRD (Otto Grotewohl i Georg Dertinger) podpisali układ zgorzelecki, w którym obie strony zgadzają się uznać granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej.

1950: Urodził się Jacek Cygan, polski poeta, pisarz, autor licznych tekstów piosenek, które stały się kultowe i przeszły do legendy polskiej sceny muzycznej.

1974: Reprezentacja Polski w piłce nożnej pokonała Brazylię 1:0 w meczu o 3. miejsce Mistrzostw Świata w RFN. Spotkanie odbyło się na stadionie w Monachium.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 lipca 2024
Fot. Juliusz Kossak, "Tomasz Łubieński pod Wagram w roku 1809", domena publiczna.