Różaniec jest najlepszą modlitwą na ten czas, twierdzi kardynał Konrad Krajewski

Modlitwa różańcowa na Placu św. Piotra, która rozpoczęła się 24 lutego, stała się symbolem wsparcia i nadziei dla Papieża Franciszka, który w rzymskiej Klinice Gemelli zmaga się z chorobą od ponad 20 dni, mówi kardynał Konrad Krajewski.
W intencji papieskiego zdrowia modlą się wierni z całego świata, pod przewodnictwem kardynałów i biskupów Kurii Rzymskiej. Jednym z głównych organizatorów różańcowej modlitwy w intencji papieża jest kardynał Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z Pauliną Guzik z OSV News kardynał podkreślił, jak ważna jest wspólna modlitwa w tym trudnym czasie, oraz jak duchowa jedność zgromadzonych w Watykanie staje się pociechą w obliczu bezsilności.
Kardynał Konrad Krajewski – modlitwa jako pocieszenie w obliczu bezsilności
.Kardynał Konrad Krajewski wskazuje, że w obliczu cierpienia papieża i naszej bezsilności, modlitwa staje się jedyną możliwą drogą. – Jest to jedyny sposób, w jaki możemy pomóc, ponieważ nie mamy innych możliwości. Wysyłamy życzenia, ale modlitwa to jedyne, co możemy zrobić – mówi hierarcha. Modlitwy są dla wiernych pociechą, szczególnie w trudnym czasie, kiedy, jak podkreśla kard. Krajewski, życie Watykanu z pozoru toczy się normalnym rytmem, ale „brakuje ducha, brakuje kogoś”.
Plac Świętego Piotra – serce Rzymu – stało się więc miejscem, gdzie codziennie modlą się tysiące wiernych. To właśnie tu, w czasie cierpienia papieża, gromadzą się ludzie, by wspólnie modlić się za jego zdrowie. Kardynał Konrad Krajewski zaznacza, że to naturalne, by w takiej chwili szukać pociechy właśnie w tym miejscu – tak jak robili to wierni, gdy odchodził Jan Paweł II czy Benedykt XVI. – To miejsce, w którym przeżywamy męczeństwo i modlitwy papieży. Kiedy papież cierpi, to właśnie tu się gromadzimy – tłumaczy kardynał.
Modlitwa różańcowa i siła wspólnoty
Jak uważa polski hierarcha, „modlitwa różańcowa jest najlepszą modlitwą na ten czas”, podkreśla kardynał Krajewski, zaznaczając, jak ważne jest modlenie się razem z Maryją, która w godzinie cierpienia stanęła pod krzyżem swojego Syna. – Jest to modlitwa, w której powtarzamy pozdrowienie anielskie i prosimy Boga o pomoc. Modlimy się za siebie, za nasze grzechy, za siebie w trudnych chwilach życia, szczególnie w godzinie śmierci – dodaje.
Wierni z całego świata codziennie o godzinie 21:00 gromadzą się na placu św. Piotra, by przez modlitwę wyrazić swoją bliskość z papieżem. Modlitwa staje się również sposobem na przypomnienie o słowach papieża Franciszka, który wzywał do bycia bliskimi innym, do okazywania czułości i delikatności w obliczu cierpienia. – Modlitwa zbiera nas, daje poczucie bliskości i pozwala pokazać delikatność w czasie próby – podkreśla kardynał.
Młodsze pokolenie potrzebuje przewodnictwa
.Kardynał Konrad Krajewski zauważa, że wśród wiernych gromadzących się na modlitwach przeważają młodsze osoby. – To oni dziś potrzebują przewodnika, osoby, która ich poprowadzi w wierze, osobę, która żyje w logice Ewangelii – mówi hierarcha, dodając, że papież Franciszek jest dla nich przykładem i źródłem nadziei.
Kardynał zapewnia też, że modlitwa różańcowa będzie kontynuowana codziennie, aż papież powróci do Watykanu. – Modlitwa będzie trwała, aż papież wróci. To dla nas bardzo ważne – twierdzi. Podkreśla także, jak bardzo modlitwa jednoczy i daje poczucie wspólnoty. – Jest to piękno i dobro, które odczuwamy, modląc się w tym szczególnym miejscu – kończy kardynał Krajewski.
Przekaz mediów i odpowiedzialność Watykanu
Na zakończenie rozmowy Kardynał Konrad Krajewski wyraża uznanie dla sposobu, w jaki Watykan informuje o stanie zdrowia papieża. – Te informacje są zrównoważone i prawdziwe. Nie ma potrzeby spekulować, bo papież sam mówi, co się dzieje – mówi. Podkreśla także, że mimo prób dziennikarzy, by dowiedzieć się, co się stanie, „najważniejsze jest, byśmy modlili się i oddali się w ręce Boga, który kieruje losami Kościoła”.
W czasie choroby Papieża Franciszka modlitwa różańcowa na Placu św. Piotra stała się nie tylko wyrazem wsparcia dla papieża, ale także symbolem jedności Kościoła. Kardynał Konrad Krajewski w rozmowie z Pauliną Guzik z OSV Newsa wskazuje, jak wielką wartość ma wspólna modlitwa, która jednoczy wiernych w czasie cierpienia papieża. Młodsze pokolenie, szukające przewodnictwa i nadziei, znajduje ją w papieżu, który swoim przykładem wskazuje, jak żyć w bliskości z Bogiem i drugim człowiekiem.
OSV / Michał Kłosowski, Rzym