Słońce już rozpoczyna kolejny cykl słoneczny – mimo że jest w połowie obecnego
Pierwsze sygnały kolejnego 11-letniego cyklu słonecznego zostały wykryte w falach dźwiękowych wewnątrz naszej gwiazdy – zaskoczyło to astronomów, ponieważ trwający cykl jest dopiero w połowie.
Jak podkreślają badacze, obecny cykl znajduje się obecnie w punkcie kulminacyjnym, czyli „maksimum słonecznym” – kiedy pole magnetyczne Słońca odwraca się, a jego bieguny zamieniają się miejscami – do połowy 2025 roku.
Wpływa to na aktywność na powierzchni Słońca i wzmaga występowanie plam słonecznych, rozbłysków i koronalnych wyrzutów masy, które są bardziej powszechne w maksimum słonecznym. Prowadzi to do gwałtownego wzrostu energii elektromagnetycznej pędzącej w kierunku Ziemi i sprawia, że zorze polarne są widoczne częściej i na niższych szerokościach geograficznych. Obecny cykl słoneczny, nazwany Cyklem 25, ponieważ jest 25. od 1755 roku, kiedy to rozpoczęto rejestrowanie aktywności plam słonecznych, rozpoczął się w 2019 roku.
Astronomowie zakładają, że cykl nie zakończy się przez kolejne sześć lat, ale pierwsze oznaki rozpoczęcia kolejnego zostały zauważone przez naukowców z University of Birmingham. Naukowcy wykorzystali wewnętrzne fale dźwiękowe Słońca do pomiaru jego rotacji, uwidaczniając wzór pasm (słoneczna oscylacja skrętna), które obracają się nieco szybciej lub wolniej. Przesuwają się one w kierunku równika i biegunów Słońca podczas cyklu aktywności. Pasy szybszej rotacji zwykle pojawiają się przed rozpoczęciem kolejnego cyklu słonecznego. Jak podkreślają badacze jest to zaskakujące i wymaga dalszych analiz w celu lepszego poznania zachowania naszej gwiazdy macierzystej.
„Jeśli cofniemy się o jeden cykl słoneczny – 11 lat – na wykresie można zobaczyć coś podobnego, co wydaje się łączyć z kształtem, który widzieliśmy w 2017 roku. Stało się to cechą obecnego cyklu słonecznego, cyklu 25. Prawdopodobnie widzimy pierwsze ślady cyklu 26, który oficjalnie rozpocznie się dopiero około 2030 roku” – powiedziała dr Rachel Howe z University of Birmingham.
Sygnały oscylacji skrętnych Słońca były badane przy użyciu danych heliosejsmicznych z Global Oscillation Network Group (GONG), Michelson Doppler Imager (MDI) na pokładzie Solar and Heliospheric Observatory oraz Helioseismic and Magnetic Imager (HMI) na pokładzie Solar Dynamics Observatory od 1995 roku.
Oprac. EG