Komercyjna sonda Odyseusz pomyślnie wylądowała na Księżycu

Sonda Odyseusz, prywatnej amerykańskiej firmy Intuitive Machines, pomyślnie wylądowała w czwartek na Księżycu i transmituje sygnał na Ziemię , poinformował zespół firmy.

Sonda Odyseusz

.„Możemy bez wątpienia potwierdzić, że nasz sprzęt, sonda Odyseusz znajduje się na powierzchni Księżyca i że transmitujemy sygnał na Ziemię”, powiedział menadżer Intuitive Machines w Houston.

Dzięki lądowaniu Intuitive Machines stała się pierwszą prywatną firmą, której udało się umieścić statek kosmiczny na powierzchni Księżyca.

To także wielki dzień dla NASA i amerykańskiej społeczności lotniczej i kosmicznej, która od ponad pół wieku nie przeprowadziła udanej misji na Księżyc, podkreśliło BBC.

Według Intuitive Machines Odyseusz nawiązał pierwsze, dość słabe, połączenie z Księżyca o godzinie 0:23 CET (czasu środkowo europejskiego), które po około dziesięciu minutach uległo wzmocnieniu.

Podbój kosmosu w XXI wieku

.W tekście na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Piotr Orleański podsumowuje przełomowe programy kosmiczne z ostatnich lat – m.in Teleskop Jamesa Webba oraz program NASA „Artemis”, mający na celu ponowny załogowy lot na księżyc, a w dłuższej perspektywie budowę bazy mogącej służyć jako „przesiadka” w drodze na Marsa. Wspomina również, że w 2022 r. sonda Solar Orbiter zbliżyła się do Słońca na odległość mniejszą niż orbita Merkurego – to najbliżej, jak dzieło ludzkich rąk kiedykolwiek znajdowało się względem naszej gwiazdy.

Europejska Agencja Kosmiczna również aktywnie rozwija swoje projekty, w których udział biorą także Polacy – zbudowaliśmy m.in. dwa urządzenia pomiarowe zainstalowane na satelicie JUICE. Interesująca jest także misja Phoebe: „Nigdy dotychczas nie realizowano podobnej misji stworzenia instrumentu pomiarowego składającego się z dwóch niezależnych satelitów lecących w formacji kilkadziesiąt kilometrów od siebie. Jeden będzie miał za zadanie zasłonić tarczę słoneczną, a drugi w tym czasie ma zbadać koronę Słońca.”

Autor przypomina, że rozwój kosmonautyki ma duże znaczenie ekonomiczne – nie tylko jako potencjał turystyczny, ale również ze względu na zasoby, które będzie można pozyskać z odległych ciał niebieskich.

„Wraz ze spadkiem kosztów misje turystyczne zaczną mieć sens. Po Kolumbie nastąpiły różnego rodzaju ekspedycje, a teraz statki wycieczkowe pływają z ludźmi chcącymi zwiedzić dalsze kraje. Tak prawdopodobnie będzie również z kosmosem.”

PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 lutego 2024