Sztuczna inteligencja wykryje mutacje w genach nowotworowych

Grupa ekspertów z University of Michigan (USA) i innych ośrodków badawczych opracowała oparty na sztucznej inteligencji system, który pozwala w 90 sekund określić genetykę guza mózgu, bez prowadzenia trudnodostępnych, typowych testów genetycznych.
.Analizując zdjęcia guzów nowotworu mózgu sztuczna inteligencja szybko wskazuje, jaką mutację wykryła w danych komórkach, co pozwala szybko ocenić rodzaj raka i wdrożyć odpowiednie leczenie. System o nazwie DeepGlioma, którym posłużyli się naukowcy, w 90 proc. przypadków poprawnie określił obecne w chorych komórkach mutacje.
Podczas badań naukowcy przeanalizowali chorobę 150 ochotników cierpiących na jeden z najczęstszych i najniebezpieczniejszych nowotworów mózgu. Guz ten występuje jednak w różnych podgrupach o różnej kompozycji genetycznej, wymagających innego podejścia do leczenia. Rokowania w dużym stopniu zależą właśnie od rodzajów mutacji.
Ogólnie, średni czas życia pacjentów z tą chorobą to 18 miesięcy, ale w przypadku jednego z podtypów czas ten, przy odpowiednim leczeniu, wydłuża się nawet do 5 lat – podają naukowcy. Jednak, jak podkreślają, niewielki odsetek chorych ma dostęp do badań genetycznych.
„To oparte na SI narzędzie ma potencjał, aby poprawić dostęp do diagnostyki, jej prędkość oraz opiekę nad pacjentami ze śmiertelnymi guzami mózgu” – twierdzi kierujący badaniami prof. Todd Hollon.
„Postęp w leczeniu najbardziej śmiertelnych guzów mózgu był w minionych dekadach ograniczony częściowo z powodu trudności w identyfikacji pacjentów, którzy najwięcej skorzystaliby z celowanych terapii. Metody szybkiej klasyfikacji molekularnej dają nadzieję na zmiany w badaniach klinicznych, które doprowadzą do nowych metod leczenia” – mówi prof. Daniel Orringer, jeden z głównych autorów systemu opisanego w periodyku „Nature Medicine”
Sztuczna inteligencja w medycynie – szansa i zagrożenie?
.O możliwościach wykorzystania sztucznej inteligencji w pracy lekarzy pisał na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Piotr CZAUDERNA – lekarz, chirurg dziecięcy, profesor nauk medycznych, w 2019 prezes Agencji Badań Medycznych. Poruszając temat używania coraz nowszych technologii dla lepszego diagnozowania i leczenia pacjentów, prof. Czauderna analizuje, jak tak wysoko specjalistyczne podejście może zmienić samą medycynę. „Medycyna ulega postępującej specjalizacji i nikt już „nie ogarnia” człowieka w całości. Mamy coraz lepszych specjalistów od coraz mniejszych części ludzkiego ciała i jak to kiedyś żartobliwie powiedziano, jedni lekarze nie wiedzą niczego na temat wszystkiego, inni zaś wiedzą wszystko na temat niczego. Zmienia się też w sposób absolutnie dramatyczny relacja lekarz – pacjent. Ustępuje związek oparty na wzajemnym zaufaniu i budowaniu nadziei, być może w przeszłości zbyt nierównoważny i w pewien sposób nadmiernie paternalistyczny, na rzecz relacji klient – usługodawca” – pisze prof. Czauderna.
PAP/Marek Matacz/WszystkocoNajważniejsze/ad