TikTok Lite Rewards z banem od Komisji Europejskiej

Chiński koncern TikTok zobowiązał się do trwałego wycofania z UE programu lojalnościowego TikTok Lite Rewards, dostępnego w aplikacji TokTok Lite - podała Komisja Europejska. Ma to związek z postępowaniem wszczętym w Brukseli w sprawie dostosowania działania tej aplikacji do unijnej ustawy o usługach cyfrowych (DSA).

Chiński koncern TikTok zobowiązał się do trwałego wycofania z UE programu lojalnościowego TikTok Lite Rewards, dostępnego w aplikacji TokTok Lite – podała Komisja Europejska. Ma to związek z postępowaniem wszczętym w Brukseli w sprawie dostosowania działania tej aplikacji do unijnej ustawy o usługach cyfrowych (DSA).

Aplikacja TikTok nie spełnia europejskich standardów

.Decyzja zamyka również formalne postępowanie wszczęte przez Komisję przeciwko TikTok w kwietniu tego roku.

To pierwsza sprawa, którą KE zamyka na mocy DSA, 105 dni po wszczęciu postępowania. To również pierwszy raz, kiedy Komisja akceptuje zobowiązanie firmy internetowej, przeciwko której wszczęła formalne postępowanie.

TikTok Lite to nowa, odrębna wersja aplikacji TikTok. Po uruchomieniu programu w Hiszpanii i Francji w kwietniu KE wyraziła obawy dotyczące programu TikTok Lite Rewards, który umożliwił użytkownikom uzyskanie punktów podczas wykonywania niektórych „zadań” na TikTok Lite, takich jak oglądanie filmów wideo, śledzenie twórców, zapraszanie znajomych do dołączenia do TikToka itp.

Zaniepokojenie KE budził fakt, że TikTok Lite Rewards został uruchomiony bez uprzedniej starannej oceny ryzyka, w szczególności w odniesieniu do uzależniającego wpływu tego programu, oraz bez podjęcia skutecznych środków ograniczających ryzyko.

Zdaniem KE program TikTok Lite Rewards może stymulować zachowania uzależniające i potencjalnie może mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne użytkowników, zwłaszcza u osób małoletnich.

Zgodnie z aktem o usługach cyfrowych bardzo duże platformy internetowe są zobowiązane do przeprowadzenia oceny ryzyka i przedłożenia służbom KE sprawozdania przed uruchomieniem wszelkich nowych funkcji, które mogą mieć krytyczny wpływ na ryzyko systemowe. Muszą one również przyjąć skuteczne środki ograniczające ryzyko w celu przeciwdziałania zidentyfikowanym zagrożeniom.

Godne zaufania social media potrzebne jak nigdy dotąd

.”Przeżywamy kolejny burzliwy i niebezpieczny moment w historii. Wszystkich nas przeraziła brutalna inwazja Rosji na Ukrainę – napaść uzbrojonego w broń jądrową despoty na sąsiednie państwo, którego jedyną prowokacją jest pragnienie demokracji i niezależności. Inwazji na taką skalę nie widziano w Europie od czasów II wojny światowej. Wszyscy jesteśmy świadkami śmierci, zniszczeń i przesiedleń, dziejących się tu i teraz, na naszych oczach” – mówił Barack Obama, były prezydent Stanów Zjednoczonych.

W jego ocenie należy pamiętać, że stawka jest ogromna, a odwaga, jaką wykazali się zwykli obywatele Ukrainy, jest niezwykła i wymaga naszego wsparcia. Niestety wojna na Ukrainie nie toczy się w próżni. Agresja Władimira Putina jest częścią szerszego trendu, nawet jeśli podobny poziom ucisku, bezprawia, przemocy i cierpienia nie zawsze przyciąga taką samą uwagę, jeśli ma miejsce poza Europą.

„Internet i towarzysząca mu rewolucja informacyjna doprowadziły do transformacji. Nie ma już powrotu do tego, co było przedtem. Ale jak każdy postęp technologiczny, tak i ten niesie ze sobą nieplanowane skutki, które czasami mają swoją cenę. W tym przypadku widzimy, że nasz nowy ekosystem informacyjny turbodoładowuje niektóre z najgorszych impulsów ludzkości”.

Co więcej, nie wszystkie konsekwencje są zamierzone czy możliwe do uniknięcia. Są one po prostu skutkiem tego, że miliardy ludzi nagle zostały podłączone do jednego globalnego strumienia informacji, działającego całodobowo i dostępnego od ręki. Czterdzieści lat temu konserwatysta ze wsi w Teksasie nie musiał czuć się urażony wydarzeniem w dzielnicy Castro w San Francisco, ponieważ nic o tym wydarzeniu nie wiedział. Mieszkaniec ubogiej jemeńskiej wioski nie miał pojęcia o tym, na co wydają pieniądze Kardashianowie. Dla jednych taki kontakt może być pouczający, czasem nawet wyzwalający, ale inni mogą go odczuwać jako bezpośredni afront wobec swoich tradycji, systemów wierzeń czy swojego miejsca w społeczeństwie. Do tego dochodzi mnożenie się treści oraz rozproszenie informacji i odbiorców. To wszystko sprawia, że demokracja staje się jeszcze bardziej skomplikowana.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 sierpnia 2024