USA znacząco zwiększy wydobycie gazu ziemnego i ropy

Prezydent Donald Trump podpisał 14 lutego rozporządzenie wykonawcze o powołaniu Krajowej Rady ds. Dominacji Energetycznej (NEDC). Amerykański lider nakazał podjęcie działań na rzecz zwiększenia krajowego wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego.
Donald Trump zwiększy wydobycie gazu ziemnego i ropy
.Administracja Trumpa ogłosiła również, że udzieliła warunkowego zezwolenia na eksport w ramach wielkiego projektu produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Luizjanie. W 2024 roku projekt został zablokowany przez prezydenta Joe Bidena. Donald Trump oznajmił, że polecił sekretarzowi Departamentu Spraw Wewnętrznych, Dougowi Burgumowi, który będzie przewodniczył nowo powołanej Radzie, cofnięcie zakazu nałożonego przez poprzednika, dotyczącego przyszłych odwiertów ropy naftowej na morzu na wschodnim i zachodnim wybrzeżu.
Obecne prezydent ocenił, że jego poprzednik Joe Biden „brutalnie wyeliminował” niemal 253 mln hektarów obszarów morskich, które mogłyby przyczynić się do „wzrostu wartości netto” kraju. Republikański prezydent obiecał również wznowienie anulowanego projektu budowy rurociągu do transportu gazu ziemnego z Pensylwanii do Nowego Jorku.
Ameryka ma szczęście do płynnego złota – Donald Trump
.Jego zdaniem, pozwoli to obniżyć ceny energii na północnym wschodzie nawet o 70 proc. Agencja AP zaznaczyła, że Donald Trump, według którego Ameryka ma „szczęście do płynnego złota”, dąży do zwiększenia produkcji energii w USA, szczególnie w zakresie paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny, oraz do usunięcia barier regulacyjnych.
Joe Biden zablokował budowę nowych odwiertów ropy naftowej na morzu na dwa tygodnie przed zakończeniem kadencji, aby chronić obszary morskie wzdłuż wschodniego i zachodniego wybrzeża, wschodniej części Zatoki Meksykańskiej oraz części północnego Morza Beringa na Alasce. Według AP, decyzja Joe Bidena może być trudna do cofnięcia przez Donalda Trumpa, ponieważ najprawdopodobniej wymagałaby przyjęcia przez Kongres specjalnej ustawy.
Atom – główne źródło energii w Polsce przyszłości?
.Na temat polskiej transformacji energetycznej, w ramach której docelowo jednym z głównych źródeł energii w Polsce ma stać się energetyka nuklearna, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Tomasz NOWACKI w tekście “Energetyka jądrowa. Szybki zysk czy tania energia dla następnych pokoleń?“.
“Rozwój rodzimego przemysłu to wymierne korzyści dla całej polskiej gospodarki. Możemy u nas zbudować zarówno sektor pracujący na rzecz OZE, jak i na rzecz energetyki jądrowej. Mało kto wie, że 60 polskich firm w ciągu ostatnich 10 lat było zaangażowanych w 40 projektów jądrowych w 24 krajach świata na trzech kontynentach. To głównie firmy budowlane i dostarczające wyposażenie do elektrowni jądrowych. Analiza Ministerstwa Energii wykazała także, że ponad 200 polskich przedsiębiorstw posiada kompetencje, które można bardzo szybko dostosować do wymagań sektora jądrowego. To olbrzymi potencjał i szansa na jak największy udział polskiego przemysłu w realizacji projektu jądrowego w naszym kraju. Warto w tym kontekście wspomnieć o Korei Południowej, która budowała swoją potęgę jądrową stopniowo. Pierwszą elektrownię w tym kraju w całości zbudował dostawca technologii, czyli strona amerykańska, lecz każda kolejna siłownia jądrowa była budowana z coraz większym udziałem przemysłu koreańskiego. Obecnie to Koreańczycy wytwarzają zbiorniki reaktora i wytwornice pary dla elektrowni amerykańskich, a przede wszystkim eksportują elektrownie za granicę, czego przykładem są cztery reaktory zbudowane ostatnio w Zjednoczonych Emiratach Arabskich”.
“Konieczność transformacji naszej energetyki wymaga podjęcia decyzji. Czy zbudujemy teraz stabilne źródło energii dla czterech pokoleń, czy też nasze dzieci, a później także wnuki będą musiały co pokolenie odtwarzać wielkim kosztem moc wytwórczą w sektorze elektroenergetyki?”.
.“Kierując się interesem obywateli, a nie krótkoterminową perspektywą zysku dla ograniczonego kręgu inwestorów komercyjnych, należy przyjąć długą perspektywę czasową. Elektrownie jądrowe będą produkowały energię elektryczną nawet przez 80 lat, co mimo wysokich kosztów inwestycyjnych czyni je najtańszym źródłem energii elektrycznej. Dla przykładu, podczas gdy koszty paliwa i emisji dwutlenku węgla to 70–80 proc. kosztów prądu w elektrowni gazowej, w elektrowni jądrowej to zaledwie 10 proc.” – pisze Tomasz NOWACKI.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/tomasz-nowacki-energetyka-jadrowa-szybki-zysk-czy-tania-energia-dla-nastepnych-pokolen/
PAP/Andrzej Dobrowolski/WszystkocoNajważniejsze/MJ