W co wierzą Grenlandczycy?

Chociaż Grenlandia jest w zdecydowanej większości zamieszkana przez Innuitów, pierwotne wierzenia są tam praktykowane w znikomym stopniu. Grenlandczycy to bowiem w aż 96 proc. chrześcijanie, głównie należący do Kościoła Grenlandii luteranie, z symboliczną wręcz obecnością kilkuset katolików.
Grenlandczycy wierzą w Boga
.Patrząc na wiarę mieszkańców tej największej na świecie wyspy śmiało można stwierdzić, że Grenlandczycy są grupą jednorodną religijnie. Aż 95,5 proc. z nich wierzy w Boga chrześcijańskiego w ramach wyznania ewangelicko-augsburskiego, co niedziela wędrując do jednego z siedemnastu luterańskich kościołów parafialnych znajdujących się w największych miejscowościach wzdłuż wybrzeża Grenlandii. Kościół Grenlandii jest instytucją samodzielną, pozostającą w jedności z innymi wspólnotami tego obrządku na świecie i od 1993 r. niezależną nawet od diecezji w Kopenhadze, która pierwotnie mianowała posługujących tu biskupów. Na czele Kościoła Grenlandii stoi obecnie biskup Paneeraq Siegstad Munk – 48-letnia duchowna rodowita Grenlandka, wyświęcona na biskupa w 2020 r. która zastąpiła na tej funkcji Sofie Petersen, piastującą ten urząd przez poprzednie 25 lat.

W przytłaczającej liczbie ok 52 tys. luteran wspólnota katolików na Grenlandii stanowi zaledwie ułamek procenta, według szacunków Vatican News licząc ok. 300 osób. Prawie wszyscy katolicy na Grenlandii to przybysze z innych krajów, w większości robotnicy z krajów tropikalnych, Filipin lub Wietnamu, ale też innych krajów Europy i Azji, którzy znaleźli pracę w regionach polarnych.
Jedyną katolicką świątynią na wyspie jest parafia Chrystusa Króla w Nuuk, stolicy kraju. Według katolickiej agencji to wspólnota mała, ale tętniąca życiem. „Po niedzielnej Mszy św. parafianie wraz z kapłanem spotykają się towarzysko na kawę, herbatę i azjatyckie jedzenie” – pisze Vatican News.
Watykański serwis donosi również, że w miejscowościach oddalonych od Nuuk, Msze św. odprawiane są w domach wiernych dzięki zaangażowaniu duńskich księży, którzy specjalnie w tym celu w każdą niedzielę przylatują tu samolotami. „Ludzie ci znaleźli pracę na skraju planety, wśród polarnych temperatur i śniegu. Pochodzą z krajów często położonych w tropikach i budują na wyspie życie kościelne, które pod wieloma względami przypomina to, o czym opowiadają Dzieje Apostolskie” – pisze Vatican News.
Najpierw byli tu katolicy
.Co ciekawe chrześcijaństwo dotarło na Grenlandię właśnie w wersji rzymsko-katolickiej i było to ok 1000 r. kiedy wśród podbijających wyspę Wikingów i osadników z północy Europy przybył biskup Arnaldur, osiedlając się w Garðar na terenie obecnej osady Idaliku. Właśnie Garðar było pierwszą katolicką diecezją na wyspie i właśnie tu ok roku 1126 biskup Arnaldur wybudował z wydobywanego na miejscu czerwonego piaskowca katedrę pod wezwaniem patrona żeglarzy – św. Mikołaja. Niewielki kościółek na planie krzyża miał własną dzwonnicę i dobudowane później dwie kaplice. Kolejni biskupi prowadzili na miejscu farmę krów, utrzymując się z podatków nakładanych od wykorzystywania ich ziemi przez mieszkańców: bez zgody biskupa nikt nie mógł łowić ryb ani polować w pobliżu ziem katedry. Dodatkowym dochodem były też opłaty za korzystanie ze znajdujących się tu gorących źródeł, uważanych za lecznicze.
Czy to wskutek ochłodzenia i tak ostrego klimatu, czy z powodu konfliktów z mieszkańcami, pod koniec XIV w. katolicka diecezja na Grenlandii zaczęła podupadać. Po śmierci biskupa Álfura w 1378 r. żaden nowy biskup nie przybył do Grenlandii, mimo że byli oni nadal wyznaczani przez diecezję w Kopenhadze aż do czasów Reformacji. Ruiny katedry Garðar istnieją do dziś i jako część stanowiska archeologicznego Kujataa Greenland zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2017 r.
Chrześcijaństwo powróciło na wyspę wraz z rozprzestrzenianiem się nowych wyznań reformackich ok XVIII w. i od tamtego czasu właśnie luteranizm jest na Grenlandii wyznaniem dominującym. Kościół katolicki ponownie zagościł tu dopiero w XX w. kiedy wraz z instalacją tu przez Amerykanów bazy wojskowej udało się od nich wynająć miejsce na pierwszą parafię.
O Grenlandii zrobiło się w ostatnim czasie głośniej w związku z planami włączenia jej do Stanów Zjednoczonych i obaw, że dążący do większej autonomii Grenlandczycy mogą paść łatwym łupem wpływów Rosji i Chin. W niedzielę 15 marca 2025 na wyspie odbędę się wybory parlamentarne, o których więcej można przeczytać tutaj:>> https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/wybory-parlamentarne-na-grenlandii/
ad/WszystkocoNajważniejsze