Wiedeń zakazuje smartfonów w szkołach

Wiedeń

Władze Wiednia zleciły wprowadzenie zakazu korzystania z telefonów komórkowych w stołecznych szkołach. Uchwała określa ogólne zasady, którymi powinny kierować się placówki oświatowe. Ograniczenia dotyczą dzieci i młodzieży do 14 roku życia. Wiedeń tym samym zakaże smartfonów w szkołach podstawowych.

Wiedeń zakazuje smartfonów w szkołach

.Od przyszłego tygodnia wiedeńskie szkoły podstawowe i średnie powinny w swoich regulaminach uwzględnić zapisy zakazujące korzystania z telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież w wieku do 14 roku życia. Zakaz ten powinien obowiązywać wszystkich uczniów zarówno w czasie lekcji, jak i przerw. Dzieci, które nie zastosują się do nowych przepisów, mogą zostać ukarane ostrzeżeniem, powiadomieniem rodziców bądź naganą.

Radni przypominają, że już wcześniej wiele szkół z własnej inicjatywy wprowadziło zakazy korzystania z telefonów komórkowych, ale konieczne było opracowanie wspólnych ram dla placówek. Swoją decyzję władze Wiednia tłumaczą tym, iż liczne badania dowodzą, że obecność i korzystanie przez uczniów w szkole z urządzeń elektronicznych, jak telefon czy tablet, negatywnie wpływa nie tylko na proces edukacyjny, ale także zaburza nawiązywanie więzi społecznych.

Jak tłumaczy austriackie Ministerstwo Edukacji, autonomia regionów nie pozwala na przyjęcie przepisów, które zabraniałyby korzystania z telefonów komórkowych w szkołach na terenie całego państwa. Dlatego kwestia ta musi być rozwiązywana lokalnie, przez władze poszczególnych krajów związkowych. Podobne przepisy w ostatnim czasie przyjęły m. in. władze Karyntii czy Styrii.

Smartfony, technologia i edukacja

.Na temat wszechobecności telefonów komórkowych, które towarzyszą znacznej części populacji każdego dnia i o każdej porze, pisze we „Wszystko co Najważniejsze” Jarosław KORDZIŃSKI, specjalista w zakresie zarządzania oświatą, organizacji procesu edukacyjnego i psychologii pozytywnej. Zwraca uwagę zarówno na korzyści, jak i zagrożenia płynące z obecności na dużą skalę telefonów i innych urządzeń cyfrowych w procesie edukacji.

„Telefony, smartfony i wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe dla współczesnych uczniów stanowią naturalne środowisko ich życia, w tym nauki. Nie zmienia to faktu, że ich niewłaściwe zastosowanie może być dla nich jednocześnie sporym zagrożeniem”.

Jak podkreśla, „w efekcie, zwracając uwagę na problemy z koncentracją na lekcjach, uzależnienie od internetu czy negatywny wpływ używania telefonów przez uczniów na relacje społeczne, korzystanie z telefonów komórkowych jest zakazane między innymi w szkołach francuskich, włoskich, greckich, portugalskich czy chińskich. W Polsce decyzję o możliwościach korzystania z telefonów podejmują rady pedagogiczne. Bywa że wprowadzają absolutny zakaz ich używania na terenie szkoły. Bywa, że zakaz dotyczy tylko lekcji. Dość powszechnym obrazkiem w wielu klasach są skrzyneczki, do których uczniowie składają telefony na początku zajęć, albo wyznaczone miejsca, gdzie można korzystać ze swoich urządzeń podczas przerwy. Prawda jest taka, że obok możliwości korzystania z samego telefonu ważniejszy jest dostęp do sieci, z czym w szkołach nie zawsze jest najlepiej, co niekiedy utrudnia możliwość zastosowania aplikacji wybranych do użycia w ramach danego tematu, ale też ogranicza to, co dla znacznej części uczniów jest kluczowe, a mianowicie gry, oglądanie filmików czy przebywanie na portalach społecznościowych”.

.„Spoglądając na omawiany problem z nieco innej perspektywy, zgodzimy się zapewne, że liczbę wypadków drogowych ograniczają zapewne przepisy oraz konsekwentna egzekucja restrykcyjnych kar. Z drugiej strony bezpieczeństwo na drogach kształtuje też kultura jazdy. Mniej wypadków obserwujemy tam, gdzie ludzie są wobec siebie uważni, nie starają się za wszelką cenę zdominować innych uczestników ruchu drogowego, a kiedy nawet pojawi się jakiś nieogarnięty „wojownik”, to wolą mu raczej ustąpić, niż się z nim bez potrzeby ścigać. To samo dzieje się w świecie użytkowników rozwiązań cyfrowych” – przekonuje Jarosław KORDZIŃSKI.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/jaroslaw-kordzinski-telefony-w-szkolach/

PAP/Tomasz Dawid Jędruchów/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 lutego 2025