Wielka Mgławica w Orionie skrywa w sobie podwójne obiekty o masie Jowisza
Głęboko w swoim wnętrzu Wielka Mgławica w Orionie zawiera obiekty podwójne o masie Jowisza (JuMBO), które od dawna stanowią astrofizyczną zagadkę.
.W najnowszym badaniu, naukowcy z University of Sheffield, pod kierownictwem Richarda Parkera i Jessici Diamond, zaproponowali nową teorię powstawania tych intrygujących obiektów. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie The Astrophysical Journal.
Niedawne odkryte JuMBO, które skrywały się w Wielka Mgławica w Orionie, zostały zaobserwowane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba i ponownie zwróciły one uwagę astronomów na temat pochodzenia swobodnie unoszących się obiektów o masie planetarnej w regionach gwiazdotwórczych.
Jak tłumaczą naukowcy, gwiazdy powstają zwykle w wyniku grawitacyjnego zapadania się obłoków gazu w przestrzeni kosmicznej, a planety formują się następnie z dysku gazu i pyłu otaczającego nowopowstałą gwiazdę. JuMBO to obiekty o masie planetarnej krążące wokół siebie w układzie podwójnym. Konwencjonalne teorie powstawania planet nie przewidują ich formowania się w układach podwójnych, a masy tego typu struktur są zbyt małe, aby mogły powstać w taki sam sposób jak gwiazdy.
W nowym badaniu, astronomowie zaproponowali nową teorię dotyczącą „fotoerozji” (rozpraszanie zewnętrznych warstw przedgwiazdowego jądra przez promieniowanie jonizujące pobliskiej gwiazdy typu O lub B). Według ich analiz, JuMBO początkowo tworzą się w sposób podobny do gwiazd, ale ich wzrost jest hamowany przez promieniowanie pobliskich masywnych gwiazd OB. Te struktury emitują intensywne podmuchy promieniowania (fotonów), które usuwają wodór z zewnętrznych warstw formujących się podwójnych obiektów o masie Jowisza – jest to proces znany jako „fotoerozja”.
Badanie to powraca do starej teorii powstawania obiektów o masie planetarnej w pobliżu bardzo masywnych gwiazd, ale aktualizuje ją w świetle nowszych obserwacji, które sugerują, że większość gwiazd tworzy się jako układy podwójne. „Fotoreozja” może dostarczyć wyjaśnienia dla formowania się JuMBO, zakładając, że promieniowanie z masywnych gwiazd zatrzymuje wzrost układów podwójnych na wczesnym etapie.
.Chociaż, jak podkreślają naukowcy, daje to wgląd w formowanie się swobodnie unoszących się mas planetarnych takich jakie zawiera Wielka Mgławica w Orionie, prawdziwe pochodzenie i natura JuMBO są nadal przedmiotem badań. Trwające analizy i przyszłe obserwacje będą miały kluczowe znaczenie dla potwierdzenia ich istnienia i zrozumienia ich miejsca w kosmosie.
Oprac. EG