Wybory prezydenckie 2025. Wspólny kandydat PIS, PSL i Konfederacji?
Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się najprawdopodobniej 18 maja 2025 r., zaś druga tura 1 czerwca, o ile nie uda się wybrać następcy Andrzeja Dudy już w pierwszej tury. Wybory prezydenckie 2025 to gra z wieloma niewiadomymi. Kto będzie kandydatem? Kto ma największe szanse? Co mówią sondaże? Czy możliwy jest wspólny kandydat jednej lub drugiej strony? Kto wygra wybory prezydenckie 2025?
Jeden wspólny kandydat – „kandydat polskich spraw”
.Z nową koncepcją polityczną wyszedł Pałac Prezydencki. „Wierzę, że liderom PiS, PSL i Konfederacji uda się porozumieć i że będzie wystawiony jeden kandydat; taki stuprocentowo wygrałby wybory prezydenckie” – powiedział w niedzielę doradca prezydenta RP Łukasz Rzepecki.
Doradca prezydenta Andrzeja Dudy Łukasz Rzepecki ocenił w niedzielę w Radiu Zet, że w wyborach prezydenckich 2025 r. „potrzebny jest kandydat centro-prawicowy, kandydat polskich spraw”. W jego opinii w tej sprawie mogą porozumieć się PiS, PSL i Konfederacja. „Wierzę w mądrość liderów, pana prezesa Jarosława KACZYŃSKIEGO, pana wicepremiera Władysława KOSINIAKA-KAMYSZA i prezesa Sławomira MENTZENA, że uda im się porozumieć i że będzie wystawiony jeden kandydat koalicji polskich spraw” – powiedział.
Doradca prezydenta Andrzeja Dudy skomentował także chęć kandydowania marszałka Sejmu Szymona HOŁOWNI i poparcie udzielone mu przez wicepremiera, szefa MON i prezesa PSL Władysława KOSINIAKA-KAMYSZA z którym marszałek wspólnie przewodzi Trzeciej Drodze. „Pan premier Władysław KOSINIAK-KAMYSZ widzi, co się dzieje, i wie, że projekt marszałka Szymona HOŁOWNI nie jest trafiony, tak jak nie był trafiony w 2020 roku” – ocenił Rzepecki. „Szymon HOŁOWNIA, ogłaszając kandydaturę, starał się ruchem wyprzedzającym wejść do gry medialnej – nie udało się” – stwierdził.
Kto wygra wybory prezydenckie 2025?
.Doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Łukasz Rzepecki odniósł się również do sobotniego sondażu, który premier Donald TUSK zamieścił na swoich mediach społecznościowych oraz do odbywających się 12 listopada prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. O kandydaturę walczą w nich szef MSZ Radosław SIKORSKI oraz prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał TRZASKOWSKI.
Łukasz Rzepecki ocenił, że te prawybory to „projekt na osłabienie Rafała TRZASKOWSKIEGO przez premiera Donalda TUSKA„. „Premier Tusk jest sprawny w social mediach i próbuje wykreować, że coś robi, a tak naprawdę nie robi nic dla Polaków, także w kwestii powodziowych. Dzisiaj największe stacje zajmują się prawyborami” – powiedział.
Jak napisał w niedzielę tygodnik „Gazeta na Niedzielę” [LINK] „Patrząc na wielość sondaży przedwyborczych i ich rezultaty, wydaje się że największe szanse wejścia do drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. mają Rafał TRZASKOWSKI i Mateusz MORAWIECKI. Teza o tyle podlegająca wielu znakom zapytania, że ani Rafał TRZASKOWSKI, ani Mateusz MORAWIECKI nie są jeszcze kandydatami startującymi ze swoich ugrupowań. A sytuacja polityczna, społeczna, gospodarcza w kraju w ciągu pół roku do wyborów prezydenckich podlegać będą zmianom, być może gwałtownym”.
Wspólny kandydat w wyborach prezydenckich, o którym mówi dziś przedstawiciel Prezydenta RP Andrzeja Dudy – byłaby to koncepcja przełomowa, na pewno warta rozważenia. Analizy wymaga też pytanie, czy taki kandydat mógłby odnieść zwycięstwo już 18 maja 2025 r., a więc w pierwszej turze wyborów prezydenckich.
Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025
.Tygodnik „Gazeta na Niedzielę” wymienia łącznie 51 nazwisk potencjalnych kandydatów w wyborach prezydenckich, w kolejności alfabetycznej.
- 1. Tomasz ADAMEK – sportowiec
- 2. Rajmund ANDRZEJCZAK – generał
- 3. Magdalena BIEJAT – polityk lewicy
- 4. Mariusz BŁASZCZAK – były minister obrony
- 5. Tobiasz BOCHEŃSKI – polityk PiS
- 6. Zbigniew BOGUCKI – polityk PiS
- 7. Krzysztof BOSAK – lider Konfederacji
- 8. Przemysław CZARNEK – polityk PiS
- 9. Agnieszka DZIEMIANOWICZ BĄK – polityk lewicy
- 10. Krzysztof GAWKOWSKI – polityk lewicy
- 11. Dorota GAWRYLUK – publicystka
- 12. Łukasz GIBAŁA – Kraków dla Mieszkańców
- 13. Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050
- 14. Klaudia JACHIRA – polityk Zielonych
- 15. Dawid JACKIEWICZ – Przyszłość 5.0
- 16. Patryk JAKI – polityk Suwerennej Polski
- 17. Marek JAKUBIAK – polityk PiS
- 18. Michał KLEIBER – naukowiec
- 19. Janusz KORWIN-MIKKE – polityk UPR
- 20. Władysław KOSINIAK-KAMYSZ – lider PSL
- 21. Katarzyna KOTULA – polityk lewicy
- 22. Jakub KUMOCH – dyplomata
- 23. Łukasz LITEWKA – polityk lewicy
- 24. Marek MAGIEROWSKI – b. ambasador Polski w USA
- 25. Paulina MATYSIAK – polityk lewicy
- 26. Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji
- 27. Piotr MILOWAŃSKI – polityk PiS
- 28. Mateusz MORAWIECKI – były premier
- 29. Arkadiusz MULARCZYK – polityk PiS
- 30. Karol NAWROCKI – prezes IPN
- 31. Barbara NOWACKA – polityk lewicy/PO
- 32. Piotr NOWAK – polityk PIS
- 33. Marcin OCIEPA – polityk PIS
- 34. Marcin PIĄTKOWSKI – ekonomista
- 35. Kacper PŁAŻYŃSKI – polityk PiS
- 36. Roman POLKO – wojskowy
- 37. Marcin PRZYDACZ – polityk PIS
- 38. Łukasz SCHREIBER – polityk PiS
- 39. Jacek SIEWIERA – szef BBN
- 40. Radosław SIKORSKI – szef MSZ
- 41. Krzysztof STANOWSKI – publicysta
- 42.Tomasz SZATKOWSKI – b. ambasador Polski przy NATO
- 43. Andrzej ŚLIWKA – polityk PiS
- 44. Dominik TARCZYŃSKI – polityk PiS
- 45. Rafał TRZASKOWSKI – polityk PO
- 46. Donald TUSK – premier
- 47. Maciej WILK – Tak dla CPK
- 48. Ewa ZAJĄCZKOWSKA-HERNIK – polityk Konfederacji
- 49. Adrian ZANDBERG – polityk lewicy
- 50. Andrzej ZYBERTOWICZ – socjolog
- 51. Stanisław ŻÓŁTEK – polityk PolExit
PAP/GazetaNaNiedziele/AJ