Ziemia powstała szybciej niż sądzono

Ziemia powstała szybciej, niż sądzono

Zgodnie z najnowszym odkryciem naukowców Ziemia powstała szybciej niż sądzono do tej pory. Zamiast stu milionów – Ziemia potrzebowała na powstanie kilku milionów lat, a obecność na niej wody była trudna do uniknięcia. Oznacza to, że we wszechświecie może być więcej zdatnych do życia planet, niż dotąd zakładano.

.Według obecnie przyjętej teorii Ziemia powstała w ciągu ponad 100 milionów lat. Uważano też, że woda została na nią dostarczona poprzez szczęśliwe dla przyszłego życia kolizje z bogatymi w wodę asteroidami i kometami. Ale to nieprawda – twierdzą autorzy nowej pracy, która ukazała się w periodyku „Nature”. Do swoich wniosków naukowcy doszli na podstawie analiz izotopowego składu 60 meteorytów i innych kosmicznych ciał. Tym samym Ziemia powstała szybciej niż sądzono.

Jak powstała Ziemia?

.”Przedstawiamy dowody na to, że Ziemia powstała w wyniku bardzo szybkiego gromadzenia się małych drobin o rozmiarze ok. milimetra. W tym mechanizmie planeta uformowała się zaledwie w kilka milionów lat. Na podstawie naszych odkryć można też wysnuć wniosek, że obecność wody na Ziemi jest produktem ubocznym takiego sposobu powstania planety” – twierdzi autor publikacji, prof. Martin Bizzarro z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Kiedy planety uzyskują pewną wielkość, zaczynają działać trochę jak odkurzacz, zasysając swoją grawitacją coraz więcej małych drobin pyłu tworzących dysk okrążający gwiazdę. Na powstanie planety takiej jak Ziemia wystarczyłoby w tym scenariuszu zaledwie kilka milionów lat. Równie naturalnie do tworzącego się globu trafiałaby woda.

Konsekwencje najnowszego odkrycia naukowców

.”Dysk taki zawiera również wiele cząstek lodu, a efekt odkurzacza powoduje przyciąganie zarówno pyłu, jak i lodu. Ten proces odpowiadał za gromadzenie wody przez formującą się Ziemię, która nie musiała polegać na przypadkowych zderzeniach dostarczających wodę przez 100 milionów lat” – wyjaśnia uczestniczący w badaniach doktorant Isaac Onyett. Konsekwencje odkrycia wykraczają daleko poza naszą planetę. „Z tym nowym mechanizmem formowania się planet, szansa na istnienie w galaktyce planet sprzyjających życiu jest znacznie wyższa, niż wcześniej sądziliśmy” – podkreśla prof. Bizzarro.

Nowa teoria na temat powstawania planet podobnych do Ziemi

.To dlatego, że jednym z głównych warunków powstania życia, jakie znamy, jest właśnie obecność wody. „Nowa teoria przewiduje, że za każdym razem, gdy formuje się planeta podobna do Ziemi, będzie na niej woda. Jeśli ktoś udałby się do innego układu planetarnego, gdzie istnieje planeta krążąca wokół gwiazdy o rozmiarze Słońca, również powinna ona zawierać wodę, jeśli znajduje się w odpowiedniej odległości od gwiazdy” – podkreśla prof. Bizzarro.

Najważniejsze wydarzenia kosmiczne roku 2022

.Na temat najważniejszych wydarzeń kosmicznych roku 2022 na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Piotr ORLEAŃSKI w tekście “Kosmos coraz bliżej, także z Polakami“.

“Trudno powiedzieć, które spośród wielu różnych wydarzeń kosmicznych mających miejsce w 2022 roku było najważniejsze. Co najwyżej można przytoczyć słowa prezydenta Bidena, który w odniesieniu do amerykańskiego programu kosmicznego wymienił trzy najistotniejsze. Pierwszym, zdaniem amerykańskiego prezydenta, było uruchomienie Teleskopu Jamesa Webba i uzyskanie z niego zdjęć. Równocześnie rozpoczęto program Artemis oraz dokonano pierwszej próby zmiany trajektorii lotu orbity asteroidy. Program Planetary Defense Coordination ma na celu ochronę Ziemi przed różnego rodzaju śmieciami kosmicznymi lub asteroidami”.

“Trzeba przyznać, że Stany Zjednoczone przodują w wyścigu kosmicznym. W innych częściach świata nie doszło do tylu znaczących wydarzeń. Jednak Chińczycy uruchomili pierwszy raz wszystkie sześć miejsc na swojej stacji orbitalnej, które zostały zajęte przez astronautów. Sonda Solar Orbiter zbliżyła się do Słońca na odległość mniejszą niż orbita Merkurego. Jest to najmniejsza odległość, na jaką dzieło ludzkich rąk zbliżyło się do naszej gwiazdy. Za kilka lat Solar Parker Probe znajdzie się jednak jeszcze bliżej”.

.“W 2022 roku pierwszy raz udało się ustawić wszystkie 18 luster Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Stanowią one razem zwierciadło o rozpiętości 6,5 metra. Każde z luster musi być oddzielnie wyjustowane, by móc dobrze zobrazować dane, które pozyskuje. W lipcu 2022 roku zobaczyliśmy pierwsze zachwycające zdjęcia różnego rodzaju obiektów kosmicznych. NASA opublikowało specjalną animację, na której można porównać zdjęcia tych samych obiektów pozyskane za pomocą teleskopu Hubble’a i Webba. Dopiero gdy się porównuje zdjęcia, widać, jaka jest różnica między tymi teleskopami” – pisze prof. Piotr ORLEAŃSKI.

PAP/Marek Matacz/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 czerwca 2023