
Jest czwartek, 1. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze.
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Raport o stratach wojennych Polski w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939 – 1945
Raport o stratach wojennych Polski w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939 – 1945 zawiera szacowaną wartość strat w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Sam dokument składa się z trzech tomów. W raporcie zaprezentowane zostały różnorakie straty osobowe i materialne, jakie poniosła Polska w wyniku II Wojny Światowej ze strony Niemiec. Według wyliczeń straty ludzkie i związane z nimi straty gospodarcze stanowią większość wszystkich strat Polski w II wojnie światowej.
Jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym na łamach “Wszystko co Najważniejsze”, “Współczesna Europa zbudowana jest na pamięci o zwycięstwie nad nazizmem i jednocześnie wstydliwym wyparciu prawdy o bierności w pierwszej fazie wojny. Kiedy Polska wykrwawiała się, stawiając jako pierwsza czoła zbrodniczemu reżimowi, w Paryżu czy nawet Londynie ciągle wielu wierzyło, że Hitler zatrzyma się na Warszawie. Już niedługo mieli się przekonać, jak bardzo się mylą. To, co spotkało Polskę i to, co stało się na jej ziemiach w trakcie niemieckiej okupacji, to historia całkowitego wynaturzenia. To na terenie Polski Niemcy dokonywali najbardziej okrutnych zbrodni. To na terenie Polski zbudowali większą część infrastruktury, która posłużyła do jednej z najpotworniejszych zbrodni w dziejach – Holocaustu.”
Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przyjechała do elektrowni jądrowej w Zaporożu
Czwartkowy ostrzał w pobliżu kompleksu ukraińskiej elektrowni jądrowej w Zaporożu opóźnił planowaną wizytę ekspertów ONZ, misji MAEA o kilka godzin. Mimo tego misja dotarła na miejsce. Eksperci ocenią ryzyko ewentualnej katastrofy radiacyjnej. – Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przybyła do kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy – potwierdził ukraiński koncern Enerhoatom.
Rosja i Ukraina wzajemnie oskarżają się o poranny ostrzał w okolicach elektrowni, który jak twierdzą obie strony, miał być próbą sabotażu misji MAEA. – Na tym obszarze nastąpiła wzmożona aktywność wojskowa. Skoro dotarliśmy tak daleko, nie zatrzymujemy się – powiedział szef MAEA Rafael Grossi po porannym ostrzale wokół elektrowni. Jak przekazała agencja Reuters powołując się na źródło ukraińskie misja MAEA ze względu na ostrzał może być „krótsza niż planowano”. Wcześniej administracja rosyjska utrudniała ekspertom MAEA wydanie przepustek. – Rosyjska okupacyjna administracja utworzona na okupowanym terytorium obwodu zaporoskiego umyślnie wydłuża czas dotarcia misji MAEA do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Misję, która zmierza tam z wolnego ukraińskiego terytorium, planują wpuścić do Enerhodaru dopiero po przejściu kontroli w zwykłej kolejce jutro – informował 31 sierpnia ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.
Tortury, tłumienie wolności religijnej i przymusowe aborcje. Kluczowe elementy w raportu ONZ na temat Xinjiang
Śledztwo ONZ w sprawie prześladowania przez Chiny mniejszości muzułmańskich w regionie Xinjiang wykazało tortury, nadużycia seksualne i możliwe zbrodnie przeciwko ludzkości. W raporcie nie nazwano jednak popełnionych przez Chiny zbrodni mianem ludobójstwa.
Raport ONZ opisuje „wzorzec arbitralnych zatrzymań na dużą skalę” w Xinjiang, w którym osoby podejrzane o terroryzm są przetrzymywane w obiektach o wysokim stopniu bezpieczeństwa bez należytego procesu i na czas nieokreślony. Wszystko, od posiadania zbyt wielu dzieci, noszenia welonu lub brody, lub nieużywania paszportu, jest wymieniane jako zachowania, które mogą prowadzić do zidentyfikowania przez władze osób jako zagrożonych „ekstremizmem” i oznaczenia ich do ewentualnego zatrzymania. Wiele osób zostało zatrzymanych bez poinformowania o tym członków ich rodzin, zauważają autorzy raportu. Chiny odrzuciły ten zarzut nazywając go kłamstwem. Podkreślają, że państwo „jasno sprecyzowane” definicje terroryzmu i ekstremizmu, które „wykluczyły arbitralne egzekwowanie z powodu niejasnych, zbyt rozciągliwych i ogólnych przepisów prawnych”.

Przez reparacje do pojednania
Pada niekiedy argument, że reparacje to droga donikąd – że po I wojnie światowej wpędziły Niemcy w kryzys i pośrednio utorowały drogę do władzy Adolfowi Hitlerowi. Jako historyk nie mogę się zgodzić z tą analogią. Dziś Niemcy to największa gospodarka Unii Europejskiej – nieporównanie silniejsza i odporniejsza na kryzysy niż za czasów przedwojennej Republiki Weimarskiej. Mało kto wie, że reparacje za I wojnę światową Niemcy spłacały aż do roku 2010. Nijak nie przeszkodziło im to w zbudowaniu zamożnego państwa. [czytaj więcej]
#RozmowyNajważniejsze:
O wizerunku Polski oraz sile i wyzwaniach państwa
| Mateusz MORAWIECKI dla Wszystko co Najważniejsze
Klub kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
Pysznej kawy i pięknego popołudnia!