Popołudniowe Espresso: Polska wiceliderem Europy w patentowaniu wynalazków

Polska wiceliderem Europy w patentowaniu wynalazków

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś czwartek, 7 kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polska wiceliderem Europy w patentowaniu wynalazków

Polska znalazła się w ścisłej czołówce państw, które zgłaszają wynalazki do Europejskiego Urzędu Patentowego. Nasz kraj uplasował się na drugim miejscu pod względem tempa zgłaszania wynalazków. Prezes Urzędu Patentowego Edyta DEMBY-SIWEK powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że mowa jest aż o 13-procentowym wzroście, co plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie. „Bardzo nas to cieszy i liczymy, że będzie podobnie w następnych latach” – powiedziała prezes Urzędu Patentowego. Wyjaśniła, że zgłoszenia z Polski obejmują głównie obszar farmacji, transportu i technologii medycznych.

Wśród polskich produktów, które zostały zgłoszone do Europejskiego Urzędów Patentowego są między innymi półprzewodniki wykorzystywane w różnego rodzaju urządzeniach precyzyjnych, które oparte są na wiedzy z zakresu fizyki ciał stałych. Jeden z polskich naukowców opracował półprzewodniki bazujące na azotkach metali grupy trzeciej, czyli galu, glinu i indu. Wynalazek uzyskał europejski patent ochronny. 

Podczas szczytu NATO członkowie rozmawiają o dalszym dozbrajaniu Ukrainy

W czwartek rozpoczął się drugi dzień obrad ministrów spraw zagranicznych NATO, w Brukseli. W tej części narady uczestniczą także szefowie dyplomacji państw partnerskich, między innymi z Ukrainy, Gruzji, Szwecji i Finlandii. Po południu ministrowie państw Sojuszu – już we własnym gronie – będą rozmawiać o wojnie na Ukrainie i dostosowaniu zdolności obronnych NATO do zagrożeń, takich jak rosyjska napaść. Sojusznicy mają mówić o kolejnych dostawach broni na Ukrainę. „Jest pilna potrzeba dalszego dozbrojenia Ukrainy. Chodzi o większą liczbę broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej, lżejszej ale też i cięższej broni” – powiedział przed rozpoczęciem narady sekretarz generalny Sojuszu. Jens STOLTENBERG podkreślił też, że NATO ma obowiązek bronić wszystkich sojuszników i dlatego wzmacniana jest jego wschodnia flanka.

Ministrowie spraw zagranicznych mają dziś rozmawiać również o nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, dostosowującej go do zagrożeń w świecie. Decyzje w tej sprawie będą zapadać na szczycie z udziałem przywódców NATO w Madrycie. Polska w tej dyskusji zabiega o utworzenie u siebie stałych baz NATO. Do Brukseli przyleciał także minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro KUŁEBA, który spotka się z szefami dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.  KUŁEBA zaapelował w do członków NATO o dostarczanie broni, a do Unii Europejskiej, o jak najsurowsze sankcje wobec Rosji. 

Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na rozmowy pokojowe w sprawie Karabachu

Armenia i Azerbejdżan zgodziły się w środę rozpocząć rozmowy pokojowe w sprawie konfliktu w Górskim Karabachu. Decyzja zapadła podczas spotkania premiera Armenii Nikola PASZYNIANA i prezydenta Azerbejdżanu Ilhama ALIJEWA w Brukseli. Gospodarzem spotkania była Unia Europejska, która zgodziła się być mediatorem między skonfliktowanymi państwami. „Premier Armenii i prezydent Azerbejdżanu poinstruowali swoich ministrów spraw zagranicznych, aby rozpoczęli przygotowania do rozmów pokojowych między oboma krajami” – napisano w oświadczeniu. Obie strony zgodziły się na powołanie komisji dwustronnej. Jej zadaniem będzie wytyczenie na nowo granicy między Armenią a Azerbejdżanem. Komisja będzie również zajmowała się zapewnieniem bezpieczeństwa i stabilności wzdłuż granicy. Ma powstać do końca kwietnia. Informację o ustaleniach w Brukseli podało biuro premiera PASZYNIANA. Azerbejdżan dotychczas nie skomentował sprawy.

Edward LUCAS: W gabinecie Putina

Jedyne możliwości, jakie wobec nieubłaganej rzeczywistości ma do wyboru rosyjski przywódca, są złe.

#RozmowyNajważniejsze

🎧  39. numer “Wszystko co Najważniejsze”

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 kwietnia 2022