Łukasz KOŁTUNIAK: Sondaż wyborczy w czasach koniunktury. Wybory samorządowe i senatorskie w Czechach
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Sondaż wyborczy w czasach koniunktury.
Wybory samorządowe i senatorskie w Czechach

Wybory pokazują, że czeska scena polityczna będzie się polaryzować wokół stosunku do ANO i Andreja Babisza. Na razie „grillowanie tradycyjnych partii”, czyli ODS i CSDD, zostało zastopowane. Prawdopodobne pogorszenie koniunktury (już w przyszłym roku tempo wzrostu gospodarczego ma zwolnić) stawia reelekcję partii ANO za 4 lata pod dużym znakiem zapytania.

Łukasz KOŁTUNIAK: Czeska duchowość jest silna
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Czeska duchowość jest silna

Istnieje w Polsce nie tylko stereotyp „Czecha Szwejka”, ale również „Czecha ateisty”. Warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, gdyż rzeczywistość mocno odbiega od naszych wyobrażeń.

Piotr ORAWSKI: "Piekno muzyki (43) Praga Franza Kafki"
Piotr ORAWSKI

Piotr ORAWSKI

"Piekno muzyki (43) Praga Franza Kafki"

Praga Franza Kafki jest odbiciem jego pisarstwa. Genius loci ma tu znaczenie podstawowe. Franz Kafka miał szczęście. Uniknął Holocaustu, czego los nie oszczędził jego bliskim. Praga Kafki to jednak coś więcej niż ocalenie. To śmierć i życie w miejscu niezwykłym, dla wielu ludzi wręcz magicznym.

Joanna LEMAŃSKA:"Cool Pics (3). "P" jak Praga"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (3). "P" jak Praga"

Tymczasem, kiedy przebywasz tu właściwie non stop od kilku lat, paryska atmosfera i czar, nawał turystów i chamscy kierowcy mogą zacząć powoli wychodzić bokiem. Wtedy ruszyć trzeba do Pragi i poddać się „detoksowi”.