Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 486 Wszystko co Najważniejsze
Sztuczna Inteligencja coraz śmielej wkracza w nasze życie. Od kolejnych sektorów gospodarki aż po codzienne zachowania. Wszystko to sprawia, że pojawiają się kolejne pytania o zagrożenia z nią związane. Czy faktycznie jest się czego bać?
Elisabeth de CASTEX
Roboty-zabójcy a moralność i godność człowieka
Można się zastanawiać, jaka jest różnica między śmiercią zadaną przez zdalnie programowalny i sterowalny pocisk a śmiercią zadaną przez robota typu LAWS. Obie bronie są automatami, a różni je jedynie stopień autonomiczności.
Krzysztof TYSZKA-DROZDOWSKI
Roboty idą do pracy
Pojawiają się konkretne propozycje, co zrobić, zakładając, że czwarta rewolucja przemysłowa nie wyhamuje. Bill Gates wezwał do nałożenia podatków na roboty.
Brice ERBLAND
Roboty-zabójcy. Kim będą żołnierze jutra?
Amerykańska wojskowa agencja badawczo-rozwojowa DARPA prognozuje nawet, że wysoko rozwinięta sztuczna inteligencja, mogąca podejmować autonomiczne decyzje na polu bitwy, powstanie do 2030 roku. Autonomia intelektualna żołnierzy-robotów jest niczym Święty Graal, boską interwencją zdolną tchnąć świadomość w posągi tworzone przez piewców nowoczesnej sztuki wojennej.
Dalia MARIN
"Edukacja w erze maszyn"
Przed rokiem 1980 około 70 proc. dochodów przypadało na dochody z pracy, a 30 proc. – na kapitałowe. Ale od tamtej pory we wszystkich krajach bogatych widać spadek udziału dochodów uzyskiwanych z pracy – teraz to 58 proc. PKB. Według badania przeprowadzonego przez ekonomistów Loukasa Karabarbounisa i Brenta Neimana połowa tego spadku wynika z tańszej technologii informatycznej, która pozwoliła firmom na zastąpienie pracowników komputerami.