Wydanie 486 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 486 Wszystko co Najważniejsze

Sztuczna Inteligencja coraz śmielej wkracza w nasze życie. Od kolejnych sektorów gospodarki aż po codzienne zachowania. Wszystko to sprawia, że pojawiają się kolejne pytania o zagrożenia z nią związane. Czy faktycznie jest się czego bać?

Elisabeth de CASTEX: Roboty-zabójcy a moralność i godność człowieka
Elisabeth de CASTEX

Elisabeth de CASTEX

Roboty-zabójcy a moralność i godność człowieka

Można się zastanawiać, jaka jest różnica między śmiercią zadaną przez zdalnie programowalny i sterowalny pocisk a śmiercią zadaną przez robota typu LAWS. Obie bronie są automatami, a różni je jedynie stopień autonomiczności.

Krzysztof TYSZKA-DROZDOWSKI: Roboty idą do pracy
Krzysztof TYSZKA-DROZDOWSKI

Krzysztof TYSZKA-DROZDOWSKI

Roboty idą do pracy

Pojawiają się konkretne propozycje, co zrobić, zakładając, że czwarta rewolucja przemysłowa nie wyhamuje. Bill Gates wezwał do nałożenia podatków na roboty.

Brice ERBLAND: Roboty-zabójcy. Kim będą żołnierze jutra?
Brice ERBLAND

Brice ERBLAND

Roboty-zabójcy. Kim będą żołnierze jutra?

Amerykańska wojskowa agencja badawczo-rozwojowa DARPA prognozuje nawet, że wysoko rozwinięta sztuczna inteligencja, mogąca podejmować autonomiczne decyzje na polu bitwy, powstanie do 2030 roku. Autonomia intelektualna żołnierzy-robotów jest niczym Święty Graal, boską interwencją zdolną tchnąć świadomość w posągi tworzone przez piewców nowoczesnej sztuki wojennej.

Dalia MARIN: "Edukacja w erze maszyn"
Dalia MARIN

Dalia MARIN

"Edukacja w erze maszyn"

Przed rokiem 1980 około 70 proc. dochodów przypadało na dochody z pracy, a 30 proc. – na kapitałowe. Ale od tamtej pory we wszystkich krajach bogatych widać spadek udziału dochodów uzyskiwanych z pracy – teraz to 58 proc. PKB. Według badania przeprowadzonego przez ekonomistów Loukasa Karabarbounisa i Brenta Neimana połowa tego spadku wynika z tańszej technologii informatycznej, która pozwoliła firmom na zastąpienie pracowników komputerami.