Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 519 Wszystko co Najważniejsze
24. marca obchodzimy Dzień Polaków Ratujących Żydów. Dzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywających się z ich pomocą Żydów, którzy 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, zostali zamordowani. Dlatego zachęcam Państwa do lektury tekstów, które publikujemy w tym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze”, poświęconych właśnie rodzinie Ulmów.
Martyna GRĄDZKA-REJAK
Nie tylko Ulmowie
Od 2009 r. w Instytucie Pamięci Narodowej prowadzone są intensywne badania archiwalne w ramach projektu „Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc udzielaną Żydom na okupowanych ziemiach polskich”.
Prof. Krzysztof MALICKI
Pamięć o Rodzinie Ulmów wykracza poza ramy liturgiczne
Świętych i błogosławionych polskiego Kościoła przeważnie nie sposób zamknąć w ściśle hermetycznej sferze aktywności obejmującej wyłącznie sferę religii i duchowości. Są oni często ważnymi uczestnikami kluczowych wydarzeń narodowej historii Polski. Odciskają na niej swe niezatarte piętno, są ważnymi świadkami znaczących wydarzeń, symbolizują nieprzemijające wartości
Karol NAWROCKI
Ulmowie nie byli jedyni
Nie można przywrócić życia 6 milionom obywateli Polski. Dzisiaj jest już za późno, by ukarać ich zabójców. Ale państwo niemieckie w odniesieniu do Polski odrzuca również zobowiązanie do odszkodowań wojennych, mimo że niedawno podjęło decyzję o wypłaceniu zadośćuczynienia dla Namibii za wymordowanie kilkudziesięciu tysięcy jej mieszkańców na początku XX w.
Andrzej DUDA
Cześć i chwała wszystkim, którzy zginęli pomagając żydowskim sąsiadom
Ponieważ Żydzi byli po prostu sąsiadami Polaków, znali się całymi rodzinami, wielu Polaków udzielało pomocy. Ta kara śmierci – nie tylko dla pomagających, ale dla całych rodzin – miała służyć odstraszeniu. Rodzina Ulmów pomogła swoim żydowskim współobywatelom.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 493 Wszystko co Najważniejsze
Przekazując Państwu to wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” mam ogromną radość, mogąc poinformować o kolejnym sukcesie projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, odsłonie projektu tym razem zupełnie wyjątkowej. Dziś bowiem we wsi Markowa beatyfikowana zostanie rodzina Ulmów. I to właśnie im poświęcona jest najnowsza edycja tego międzynarodowego projektu, dzięki którego o Ulmach przeczytać można w Chicago, Paryżu, Rzymie czy Rio de Janeiro. Teksty po polsku znajdziecie Państwo oczywiście w tym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze”.
Andrzej DUDA
Historia męczeństwa Ulmów powinna być znana na całym świecie
Jako Polacy jesteśmy dumni, że 10 września 2023 roku rodzina Ulmów, naszych rodaków, zostanie włączona w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego.
Jan ROKITA
Zamordowani za ludzką dobroć
Dziesiątego września 2023 roku polska rodzina, złożona z męża, żony i ich siedmiorga małych dzieci, zostaje ogłoszona błogosławioną. Są to Józef i Wiktoria Ulmowie.
Abp Stanisław GĄDECKI
Polonia semper fidelis – szczególna misja wierności
Beatyfikacja polskiej rodziny Ulmów ze wsi Markowa, na południu Polski, ma wymiar symboliczny.
Karol NAWROCKI
Męczeństwo, czyli świadectwo
Wybór, którego dokonali Wiktoria i Józef Ulmowie, był wyborem z ich punktu widzenia oczywistym – pisze Karol NAWROCKI.
Mateusz SZPYTMA
Na czym polega wyjątkowość rodziny Ulmów?
Rodzina Ulmów ma szansę stać się symbolem o międzynarodowym znaczeniu, podobnie jak rotmistrz Witold Pilecki czy Jan Karski.
Abp Adam SZAL
Ulmowie znakiem czasu dla współczesnego świata
Rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów inspiruje współczesnego człowieka do otwartości na wspólnotę i rolę rodziny rozumianej jako związek mężczyzny i kobiety.
Mateusz SZPYTMA
Los Ulmów, Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów
Trudno określić przesłanki, jakimi kierowali się Ulmowie, przyjmując pod swój dach Żydów. Była to zapewne powinność miłości bliźniego, współczucie, a także świadomość tego, że zaniechanie pomocy może być wyrokiem śmierci dla ludzi wyjętych spod prawa.