Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Kryzys i zmiana w jednym. Świat na rozdrożu"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Kryzys i zmiana w jednym. Świat na rozdrożu"

Pokonanie Państwa Islamskiego wymaga użycia sił lądowych, a wojna lądowa w Syrii i w Libii będzie działaniem na granicy ludobójstwa: trzeba będzie strzelać do wszystkiego co się rusza. Która z zachodnich demokracji jest gotowa na takie rozwiązanie? Nawet pomysł zniszczenia łodzi przemytników w portach libijskich wywołał silne protesty. Demokracje na takie rozwiązanie gotowe nie są, gotowa jest za to Rosja.

Nouriel ROUBINI: "Bliski Wschód i ryzyko zawieruchy dla świata"
Nouriel ROUBINI

Nouriel ROUBINI

"Bliski Wschód i ryzyko zawieruchy dla świata"

USA są na dobrej drodze, by uzyskać niezależność energetyczną, więc istnieje ryzyko, że Ameryka i jej zachodni sojusznicy będą uważać Bliski Wschód za region mniej ważny strategicznie. Jednak płonący Bliski Wschód mógłby zdestabilizować cały świat na wiele sposobów. Zamieszki zagrażają także bezpiecznym dotychczas krajom.

Tomasz BIAŁEK: "Wiarygodne bezpieczeństwo. Albo: o więcej pragmatyzmu"
Tomasz BIAŁEK

Tomasz BIAŁEK

"Wiarygodne bezpieczeństwo. Albo

Szereg dokumentów aspirujących do miana konstytucji rozwoju systemu bezpieczeństwa okazuje się tylko formą paranaukowej beletrystyki. Analizy są zbyt ogólne, wnioski odnoszą się głównie do bieżących problemów, a cele są mało konkretne. O ile też pod koniec XX wieku można było pokusić się o 30 letnie wyprzedzenie, o tyle w dzisiejszych czasach okres 20 lat będzie sporym osiągnięciem. Znów: więcej pragmatyzmu.