

Unnur ORRADÓTTIR RAMETTE
Islandia chce pokojowego i zrównoważonego rozwoju w regionie arktycznym
Islandia zawsze podkreślała znaczenie utrzymania Arktyki jako regionu o niskim poziomie napięć, cechującego się pokojem i stabilnością. Nigdy nie było to tak ważne jak teraz.

Christina VENARD
Polarny Jedwabny Szlak. Arktyczne ambicje Pekinu
Zapowiedź wytyczenia Polarnego Jedwabnego Szlaku – trzeciej osi projektu nowego Jedwabnego Szlaku –, jako uzupełnienie dla korytarza euroazjatyckiego i drogi morskiej indyjsko-pacyficznej, potwierdza plany mocnej i trwałej obecności w Arktyce, wspartej większym zaangażowanie inwestycyjnym. Jeśli dodamy do tego działania o charakterze analitycznym i eksperckim, zawiązywanie porozumień z państwami regionu a także otwierające się możliwości na płaszczyźnie energetycznej, rozumiemy, że polityczne i strategiczne znaczenie Chin w Arktyce będzie rosło.

Prof. Michał KLEIBER
Dlaczego musimy ochronić polską stację badawczą na Antarktydzie?
Aktywna obecność Polski na Antarktydzie ma bardzo istotne, strategiczne znaczenie – dla budowy nowoczesnego wizerunku naszego kraju w kontekście zarówno naukowym, jak i politycznym.

Michał ŁUSZCZUK
Arktyka. Trzy zadania dla Polski
Społecznie Arktyka jest bardzo zróżnicowana: kontrasty pod względem wskaźników demograficznych, poziomu życia czy zakresu praw występują zarówno pomiędzy państwami arktycznymi, jak również w obrębie każdego z nich. Szczególną cechą pejzażu społecznego Arktyki jest znacząca rola ludów rdzennych (w sumie ok. 400 tys. osób) w zarządzaniu poszczególnymi regionami, zwłaszcza zasobami naturalnymi.