Ion Mihai PACEPA

Były zastępca szefa zagranicznej służby wywiadowczej w Rumunii i doradca prezydenta Ceaucescu. W 1978 roku uciekł z Rumunii przez ambasadę amerykańską w RFN. Po ucieczce współpracował z CIA. W 1987 roku ukazała się jego książka Czerwone Horyzonty: Kroniki Szefa Komunistycznego Wywiadu. Pacepa jest także autorem Dziedzictwa Kremla i Czarnej Księgi Securitate.

Ion Mihai PACEPA, Ronald J.RYCHLAK: Dezinformacja. Czas Putina
Ion Mihai PACEPARonald J. RYCHLAK

Ion Mihai PACEPA
Ronald J. RYCHLAK

Dezinformacja. Czas Putina

Obsadzanie najważniejszych stanowisk rządowych tajnymi oficerami służb wywiadowczych to rosyjska tradycja. Carska służba bezpieczeństwa (Ochrana) miała swoich agentów praktycznie wszędzie, na co zwrócił mi uwagę Andropow na początku lat siedemdziesiątych, gdy Kreml postanowił przenieść to historycznie rosyjskie podejście na grunt radziecki.

Ion Mihai PACEPA, Ronald J. RYCHLAK: Dezinformacja. Teologia wyzwolenia wielkim sukcesem KGB
Ion Mihai PACEPARonald J. RYCHLAK

Ion Mihai PACEPA
Ronald J. RYCHLAK

Dezinformacja.
Teologia wyzwolenia wielkim sukcesem KGB

Castro intensywnie promował stworzoną przez KGB teologię wyzwolenia, która dzisiaj zapuściła silne korzenie w Wenezueli, Boliwii, Hondurasie i Nikaragui. W tych krajach biedota wspierała dążenia marksistowskich dyktatorów do przekształcenia swoich państw w dyktatury policyjne w stylu KGB. We wrześniu 2008 roku Wenezuela i Boliwia w tym samym tygodniu wyrzuciły ambasadorów USA i poprosiły Rosję o ochronę wojskową.