Jean-Paul OURY: "Wszystko o Charlie Hebdo, o czym chcielibyście wiedzieć, ale nie wiecie jak zapytać"
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

"Wszystko o Charlie Hebdo, o czym chcielibyście wiedzieć, ale nie wiecie jak zapytać"

Biorąc pod uwagę złożoność i różnorodność obecnej debaty, przedstawiam listę problemów, włączając się w dyskusję o tym, co dziś we Francji i nie tylko przecież – najważniejsze. W sześciu punktach. Po pierwsze: emocje. Każdy Francuz przeżywa osobistą żałobę .Masakra redakcji „Charlie Hebdo” głęboko dotknęła każdego Francuza, bardziej niż każda inna forma zamachu, ponieważ łączyła nas silna więź emocjonalna z tymi karykaturzystami. Wszyscy mieliśmy wrażenie, że znamy ich osobiście. Ja sam mam osobiste wspomnienia dotyczące rysownika Cabu. Najpierw jako dziecko oglądałem,…

Anders Fogh RASMUSSEN: "Wolność słowa. Dla wszystkich"
Anders Fogh RASMUSSEN

Anders Fogh RASMUSSEN

"Wolność słowa. Dla wszystkich"

Jest miejsce na dyskusję, nawet bardzo gorącą, dotyczącą niosącego głęboką moralną treść pytania: jak równoważyć wolność słowa i szacunek dla religii? Ale argumentami w tej dyskusji powinny być słowa, nie kule – klawiatura, nie kałasznikow. Każdy z nas ma prawo do swojej opinii. Nikt nie ma prawa zabijać tych, którzy mają inne zdanie.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (53): Był sobie Charlie"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (53)

Udział w Marszu na rzecz Republiki był dla mnie pod wieloma względami wyjątkowy. Po raz pierwszy i pewnie ostatni w życiu miałam okazję widzieć taką ilość ludzi zgromadzonych w jednym miejscu. Marsylianka śpiewana jednocześnie przez dziesiątki tysięcy osób – to przeżycie niesamowite. Ale też wyjątkowa tego dnia w Paryżu atmosfera spokoju i przyjaźni.

Anna BIAŁOSZEWSKA: "Dlaczego tak trudno nam zrozumieć Paryż? "
Anna BIAŁOSZEWSKA

Anna BIAŁOSZEWSKA

"Dlaczego tak trudno nam zrozumieć Paryż? "

Kiedy stanąć teraz w sercu Paryża, na placu Republiki, chce się powiedzieć: „Je suis Française!”. Trudno to zrozumieć, patrząc z Polski, kraju, którego historia jest tak różna i tak trudno wznieść się ponad tymi odmiennościami. Jesteśmy dziedzicami czasu, gdy państwo było wrogie swoim obywatelom i zwalczało ich systemowo, poprzez swoje służby lub wikłając ich tak, że nikt nie mógł się znaleźć poza kontrolą.

Wojciech ENGELKING: "Nędza ogólników. Millenialsi po egzekucji w Charlie Hebdo"
Wojciech ENGELKING

Wojciech ENGELKING

"Nędza ogólników. Millenialsi po egzekucji w Charlie Hebdo"

Liberalizm, który wyznają europejscy millenalsi w odniesieniu do zdarzeń z „Charlie Hebdo” (zdarzeń: masakry, rzezi) jest zakładnikiem samego siebie. Najmniejsza nawet próba skonkretyzowania wroga po tych wyróżnikach, którymi zawsze w historii się go konkretyzowało – wyznaniu, przynależności narodowej – zostają uznane za rasizm.