Aleksandra SOWA, Natalia MARSZAŁEK: Cyberbezpieczeństwo w roku Świni. Ciemna i jasna strona mocy
Aleksandra SOWANatalia MARSZAŁEK

Aleksandra SOWA
Natalia MARSZAŁEK

Cyberbezpieczeństwo w roku Świni. Ciemna i jasna strona mocy

Patrząc na sprawę (prawie) aresztowania Philipa Zimmermanna, twórcy Pretty Good Privacy (PGP) w latach 90., czy też późniejszego ujawnienia przez Edwarda Snowdena informacji na temat praktyk inwigilacyjnych NSA, trudno oprzeć się wrażeniu, że doświadczamy déjà-vu.

Aleksandra SOWA: "Strach przed niemieckim Snowdenem. Afera Netzpolitik.org"
Aleksandra SOWA

Aleksandra SOWA

"Strach przed niemieckim Snowdenem. Afera Netzpolitik.org"

Po oskarżeniach o zdradę stanu dwóch niemieckich dziennikarzy internetowych, Beckedahl i Meister, stało się dziś symbolami męczeństwa dla wolności prasy. Blog Netzpolitik.org o którym jeszcze kilka tygodni temu mało kto słyszał, zna dziś prawie każdy Niemiec. To co najważniejsze, czyli fakt że nadzór nad Internetem zostanie nasilony a prawa obywateli coraz częściej naruszane przez służby bezpieczeństwa, gra już tylko poboczną rolę.

Roland MASZKA: "Wielki Brat patrzy na szkołę"
Roland MASZKA

Roland MASZKA

"Wielki Brat patrzy na szkołę"

To przestaje mi się podobać… Orwellowski scenariusz staje się rzeczywistością… Zawsze uważałem, że przestrzeń szkoły jest przestrzenią autonomiczną, gdzie relacje tworzy się na podstawie zaufania… Gdzie mistrz daje przykład uczniowi i nie jest obserwatorem, który mógłby czuwać nad prawomyślnością i poprawnością ucznia.

Joseph S.NYE: "Rządzenie w erze informacji"
Joseph S. NYE

Joseph S. NYE

"Rządzenie w erze informacji"

“Według pierwszego scenariusza światem będą rządzić megamiasta – najważniejsze aglomeracje urbanistyczne. Druga możliwość to władza silnych rządów centralnych, którym sprawowanie kontroli zapewnia dostęp do ogromnych baz danych. W trzecim scenariuszu rządy centralne są słabe, a niemal wszystkie usługi świadczy rynek i firmy, które na nim dominują”

Charles CRAWFORD: "Rząd i technologia. Gdzie leży granica?"
Charles CRAWFORD

Charles CRAWFORD

"Rząd i technologia. Gdzie leży granica?"

Za ile lat obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe będzie droższe dla kierowców, którzy nalegają, by sami mogli prowadzić swoje auta, zamiast pozwalać na to specjalnym robotom?