Kazimierz POPŁAWSKI: "I-wybory. E-wybory. Wybory on line. A gdybyśmy uważniej spojrzeli na Estonię?"
Kazimierz POPŁAWSKI

Kazimierz POPŁAWSKI

"I-wybory. E-wybory. Wybory on line. A gdybyśmy uważniej spojrzeli na Estonię?"

Wzrost liczby I-wyborców wynika z wielu czynników, ale przede wszystkim wygody i bezpieczeństwa – zaufania dla systemu. Wbrew pozorom estoński system głosowania online jest dużo bezpieczniejszy niż głosowanie tradycyjne. Powodzenie I-głosowania wynika z szerokiej implementacji technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz kultury korzystania z tych rozwiązań. Polska jest dwie, trzy dekady za Estonią w zakresie oferty publicznych e-usług.

Kazimierz POPŁAWSKI: "Jak Estończycy powiedzieli NIE dla partii prorosyjskiej"
Kazimierz POPŁAWSKI

Kazimierz POPŁAWSKI

"Jak Estończycy powiedzieli NIE dla partii prorosyjskiej"

Od 2005 roku w Estonii można oddawać głosy przez Internet z dowolnego miejsca na świecie toteż nie wymaga to wysiłku i czasu. Estończycy oddali 176 tys. głosów przez Internet (19,6% elektoratu, ponad 30,7% oddanych głosów). E-głosy przełożyły się na wyraźny wzrost frekwencji, która wyniosła 64,2%.

Kazimierz POPŁAWSKI: "Estonia. Rosyjskojęzyczni. Tu nie Krym. Zachód daje więcej"
Kazimierz POPŁAWSKI

Kazimierz POPŁAWSKI

"Estonia. Rosyjskojęzyczni. Tu nie Krym. Zachód daje więcej"

Estońska Policja Bezpieczeństwa (Kaitsepolitsei, odpowiednik naszej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego) w swoich rocznikach regularnie ujawnia nazwiska stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Estonia pamięta również protesty w 2007 roku zorganizowane przeciwko przeniesieniu pomnika czerwonoarmisty, które przerodziły się w zamieszki. Osoby, które wówczas organizowały te zajścia nadal próbują aktywizować mniejszość, jednak z mizernymi skutkami. Wiosną br. zorganizowano dwie demonstracje, które miały być wyrazem poparcia dla kremlowskiej polityki. Na obu pojawiło się łącznie ok. 50 osób.

Kazimierz POPŁAWSKI: "Kertu - miłość jest ślepa"
Kazimierz POPŁAWSKI

Kazimierz POPŁAWSKI

"Kertu - miłość jest ślepa"

Poprzez nagromadzenie tak wielu patologii i negatywnych zjawisk film wznieca w widzu emocje i budzi liczne pytania, ale jednocześnie łagodzi je prostotą, subtelnością i poetyckością krajobrazów wyspy Sarema, przepiękną ścieżką dźwiękową, czy postacią matki Villu – traktorzystki, która katalizuje akcję w filmie, jest sumieniem i opacznością głównych bohaterów, a nawet uciemiężonej rodziny Jüriego (ojca Kertu). Jednak tym, co zrzuca kamień z serca widza jest historia miłosna głównych bohaterów.