Michał KOBOSKO: Wszystko Co Najważniejsze z Project Syndicate

Wszystko Co Najważniejsze z Project Syndicate

Photo of Michał KOBOSKO

Michał KOBOSKO

Szef polskiego oddziału waszyngtońskiego think-thanku Atlantic Council. W latach 2012-13 redaktor naczelny tygodnika "Wprost". Wcześniej dziennikarz finansowy "Gazety Wyborczej", z-ca red. naczelnego "Pulsu Biznesu". Od 2005 r. kierował polską edycją "Forbes", od 2006 r. red. naczelny "Newsweek Polska", od 2009 r. red. naczelny "Dziennika Gazety Prawnej".

Ryc.: Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Miło nam ogłosić, że w Nowym Roku wybrane teksty autorów Project Syndicate będą dostępne po polsku także na łamach Wszystko Co Najwazniejsze.

Czym jest Project Syndicate? W wersji polskiej jest istniejącym od pół roku portalem, który publikuje teksty zarówno autorów anglojęzycznych – tłumaczone naszymi siłami na język polski – jak i wybitnych autorów krajowych. W wersji anglojęzycznej Project Syndicate jest powstałym prawie 20 lat temu amerykańskim syndykatem treści, zamawiającym i dystrybuującym na całym świecie teksty najtęższych umysłów i najwybitniejszych autorytetów z dziedziny ekonomii i finansów, biznesu i zarządzania, polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa, energetyki i technologii.

Piszą u nas m.in. Joseph Stiglitz, Nouriel Roubini, Joschka Fischer, Michael Spence, Kofi Annan, Michael Sandel, Robert Skidelsky, Peter Singer, Jeffrey Sachs, Laura Tyson, Christine Lagarde, George Soros, Daniel Yergin, a także Leszek Balcerowicz, Marcin Król, Łukasz Turski, Paweł Świeboda, Mateusz Morawiecki i inni.

Publikujemy teksty z tych dziedzin, gdzie toczą się dziś najciekawsze i najistotniejsze dyskusje o znaczeniu globalnym. Tych tematów i tych dyskusji nie ma prawie wcale w polskich tradycyjnych mediach, prasie, telewizji i portalach internetowych. Nie ma z oczywistych względów, mających związek z ogólną sytuacją branży medialnej. Takie treści trudniej skomercjalizować, są często dość niszowe, zdarza się, że powieje z nich naukową nudą.

Nie zmienia faktu, że w Polsce jest grono odbiorców, którzy są zawodowo i prywatnie zainteresowani taką tematyką – powinni mieć zatem do niej możliwie ułatwiony dostęp. Stąd właśnie pomysł grupy ludzi i grona firm, które zgodziły się wesprzeć ideę pod hasłem Project Syndicate Polska.

Nie ma u nas treści promocyjnych, PR ani reklam splecionych z publikacjami. Nasza działalność nie jest bowiem obliczona na zysk.

Działamy jako Fundacja Świat Idei, której statutowym celem jest poszerzanie wiedzy o zmianach w otaczającym nas świecie. I tym samym podnoszenie poziomu świadomości i debaty publicznej w Polsce. To może brzmieć nieco patetycznie, ale należymy do grona ludzi, którzy są już zmęczeni płytkością i agresywnością dyskusji medialno-publicznych. Uważamy, że można i trzeba robić to inaczej. Dlatego treści Project Syndicate, kilkadziesiąt tekstów miesięcznie, publikujemy na naszym własnym portalu www.-project-syndicate.pl, ale też udostępniamy je innym, wybranym mediom.

Cieszymy się, że do tego grona dołącza zaprzyjaźnione, ważne w sieci debaty, dyskusji miejsce: WszystkoCoNajwazniejsze.pl, któremu życzymy wytrwałości i powodzenia!

Michał Kobosko

Redaktor naczelny Project Syndicate Polska, Fundacja Świat Idei

PROJSYND

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 stycznia 2014