
Prof. Łukasz A.TURSKI
Prezent na Gwiazdkę
“Droga gimbazo, ucz się Cobola. Programujcie w tym języku, oczywiście w wolnych chwilach od tych spędzanych na FB czy Twitterze. Za dziesięć lat nie będziecie musieli zastanawiać się, czy istnieją umowy śmieciowe i czy są one ozusowane. Co innego ci od sterowania pingwinkami” – o darmowych kursach programowania dla dzieci opartych na składaniu preprogramowanych fragmentów pisze prof. Łukasz Turski.

Prof. Łukasz A.TURSKI
Samotność człowieka
Sto lat temu Robert Innes odkrył słabo świecącą gwiazdę Proxima Centauri, naszego najbliższego towarzysza we Wszechświecie. Dzieli nas od niej odległość, którą światło pokonuje w ciągu 4225 lat, mniej więcej 40 tys. mld. km. Podróż pojazdem poruszającym się z największą prędkością, jaką udało się nam osiągnąć, zajęłaby 120 tys. lat. Ewolucja mogłaby w tym czasie zmienić nasz gatunek na Ziemi.

Julia TYMOSZENKO
"Nadszedł czas barbarzyństwa, sabotażu i kłamstw na skalę niewidzianą od czasów nazistowskich rządów w Europie"
To, co dzieje się na Ukrainie – a nie finansowy impas z Grecją – będzie ostatecznym testem trwałości jedności europejskiej i transatlantyckiej. Pęknięcia mające swój początek tutaj podważają fundamentalne wartości leżące u podstaw powojennego pokoju i dobrobytu Europy.

Naomi WOLF
"Płeć w polityce? Przywódcą albo się jest, albo nie."
Afroamerykańscy przywódcy żartują czasami ironicznie, że na władzę w samorządzie mogą liczyć dopiero wtedy, kiedy miasto stanie na skraju bankructwa. Sugerują, że potężni biali mężczyźni nie lubią podpisywać się pod projektami czy przedsięwzięciami, które mają kłopoty, i często z chęcią dokonują kosmetycznej zmiany szefa na szefową czy twarz innego koloru niż biały, podczas gdy realna władza związana z tym stanowiskiem zostaje umniejszona albo przenosi się zupełnie gdzie indziej.

Michał KOBOSKO
Wszystko Co Najważniejsze z Project Syndicate
“To może brzmieć nieco patetycznie, ale należymy do grona ludzi, którzy są już zmęczeni płytkością i agresywnością dyskusji medialno-publicznych. Uważamy, że można i trzeba robić to inaczej”.