Wydanie 462 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 462 Wszystko co Najważniejsze

Wszystkich nas tworzą opowieści. Pomagają kultywować tradycje, przekazywać wartości, dzięki nim czujemy się związani z tymi, którzy byli przed nami – zwłaszcza, kiedy tylu z nich ostatnio odchodzi.

Prof. Wojciech KUDYBA: Przypadek Apolonii R.
Prof. Wojciech KUDYBA

Prof. Wojciech KUDYBA

Przypadek Apolonii R.

Przyznała, że popełniła w życiu wiele błędów, bo człowiek jest głupi i ulega innym, zamiast bronić tego, co ma w środku. Podziękowała za wszystkie moje starania, a jako dowód wdzięczności wręczyła mi Ewangelię św. Marka w tłumaczeniu Czesława Miłosza.

Piotr WEREŚNIAK: "Bajki kolonizatorów i bajki kolonizowanych"
Piotr WEREŚNIAK

Piotr WEREŚNIAK

"Bajki kolonizatorów i bajki kolonizowanych"

Bajki (opowieści, narracje) bardzo szczelnie wypełniają ludzki świat od zarania homo sapiens. Można śmiało zaryzykować twierdzenie, że opowieści BUDUJĄ nasz świat, bo wszystko, co nie jest naszym osobistym doświadczeniem, jest jakąś opowieścią, jest bajką, jest czyjąś narracją. Każda władza, każda religia, każdy system ekonomiczny i ustrój państwowy oparty jest na „całkowicie prawdziwej” opowieści.

Magdalena SŁABA: "Tolkien - pędzlem i piórem"
Magdalena SŁABA

Magdalena SŁABA

"Tolkien - pędzlem i piórem"

Henri Cartier – Bresson stwierdził, że dobra fotografia to taka, która pokazuje, co się zdarzyło przed i co się zdarzy po chwili utrwalonej na zdjęciu. Malarstwo Tolkiena to też opowieść, tyle że przy użyciu innych środków niż słowa.