Amerykanie rozpoczynają serwisowanie F-16 w Polsce

Wojskowe Zakłady Lotnicze w Bydgoszczy odebrały pierwszy myśliwiec F-16, należący do Amerykańskich Sił Powietrznych. Będzie on serwisowany w ramach 5-letniej umowy podpisanej ze Stanami Zjednoczonymi, której wartość opiewa na 365 mln dolarów.

.W bydgoskich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 odebrano do serwisowania pierwszy, amerykański myśliwiec F-16. Przegląd odbędzie się na mocy umowy zawartej w lipcu 2022 roku z amerykańską spółką AAR Government Services INC. Jej przedmiotem są myśliwce F-16 należące do Amerykańskich Sił Powietrznych, stacjonujące w Europie. W uroczystym odbiorze uczestniczył premier Mateusz MORAWIECKI i ambasador Stanów Zjednoczonych Mark BRZEZIŃSKI.

Bydgoszcz jest jednym z trzech miast na świecie, które zostały ujęte w wartym 365 milionów dolarów kontrakcie Departamentu Obrony USA.

Zakłady lotnicze w Bydgoszczy będą jednymi z nielicznych, kilku na świecie, które będą serwisować, remontować F-16. (…) Te samoloty mamy również my w Polsce, ale takich samolotów jest wiele. Będziemy remontować i serwisować również tek, które będą do nas przywożone z innych części świata. To wielki sukces polskich zakładów zbrojeniowych – mówił premier Mateusz MORAWIECKI

Polski premier podkreślał, jak istotne, z punktu widzenia obronności Polski, jest nasze wejście do ścisłego grona krajów serwisujących amerykańskie myśliwce.

Umowa ze Stanami Zjednoczonymi została zawarta na okres pięciu lat, z możliwością jej przedłużenia. Amerykańskie myśliwce będą również serwisowane w holenderskim mieście Droogdokkeneiland oraz amerykańskim Clearfield. Bydgoskie Wojskowe Zakłady Lotnicze serwisują również samoloty C-130 Herkules, Su-22 oraz MiG-29.

Polska liderem NATO

.Podczas konferencji prasowej, związanej z odbiorem amerykańskiego samolotu, premier Mateusz MORAWIECKI zapowiedział, że Polska w przyszłym roku zostanie najprawdopodobniej liderem NATO, pod względem odsetka PKB przeznaczanego na obronność. „Polska, w przyszłym roku, będzie prawdopodobnie na pierwszym miejscu, a na pewno w pierwszej trójce krajów NATO z punktu widzenia wydatków na obronność. Jeżeli przeznaczymy na nie około 4 proc. PKB, będzie to mniej więcej tyle, ile wydają kraje, takie jak Stany Zjednoczone na obronność w proporcji do swojego produktu krajowego brutto. To niezwykle ważne, bo podkreśla to naszą rolę sojuszniczą, naszą wiarygodność.”

Na rosnące znaczenie Polski w strukturach NATO zwracał w ostatnim czasie uwagę polski ambasador przy Sojuszu Północnoatlantyckim. [LINK] Według Tomasza SZATKOWSKIEGO Polska na chwilę obecną jest nie tyle biorcą bezpieczeństwa, ile jego głównym gwarantem na wschodniej flance NATO. Wyraża się to m.in. w obecności polskich żołnierzy poza granicami kraju. Ma to również związek z patrolowaniem przez nasze samoloty, takie jak myśliwiec F-16, przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi.

Wystarczy wspomnieć chociażby Baltic Air Policing, w ramach którego cztery nasze myśliwce F-16, w oparciu o 150-osobowe zaplecze, patrolują przestrzeń powietrzną nad krajami bałtyckimi. W Kosowie i Rumunii obecnych jest 300 polskich żołnierzy, na Łotwie 260, a w Turcji polski samolot Bryza prowadzi działania patrolowe na granicy syryjsko-tureckiej. Polskie myśliwce pojawią się w najbliższym czasie na Słowacji, gdzie również będą patrolować przestrzeń powietrzną. W ramach Standing NATO Maritime Group One na Morzu Bałtyckim, Norweskim, Północnym i Śródziemnym oraz na wschodniej części Atlantyku pojawi się liczący około 200 żołnierzy Polski Kontyngent Wojskowy „Kościuszko” – pisze ambasador Tomasz SZATKOWSKI.

Oprac. Mikołaj Czyż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 listopada 2022
Fot. KPRM/Twitter