„Czerwone Maki” – pierwszy film fabularny o bitwie pod Monte Cassino. Koproducentem Polska Fundacja Narodowa

Powstają „Czerwone Maki” – pierwszy film fabularny o bitwie pod Monte Cassino. Data premiery przewidziana jest na 2024 rok.

Powstaje pierwszy film fabularny na temat bitwy o Monte Cassino – „Czerwone Maki”. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Krzysztof Łukaszewicz. Datę premiery wyznaczono na 2024 rok.

„Czerwone Maki” – zarys fabuły

.Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino – ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

Poza Jędrkiem (Nicolas Przygoda) i Polą (Magdalena Żak) bohaterami filmu są także korespondent wojenny (Leszek Lichota), który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu. Na ekranie zobaczymy także postaci historyczne – w rolę legendarnego generała Andersa wcielił się Michał Żurawski, a brytyjskiego generała Olivera Leese zagrał Mark Kitto.

Chęć upamiętnienia polskich żołnierzy

.Mimo że bitwa pod Monte Cassino była jednym z kluczowych wydarzeń kampanii włoskiej, a także otworzyła aliantom drogę na Rzym, jest ona praktycznie nieznana poza Polską. Twórcy liczą na to, że dzięki „Czerwonym makom” bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy w 1944 roku zdobyli tytułowe wzgórze, zyska nareszcie właściwe upamiętnienie.

Film jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Realizacja filmu przebiega przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Dystrybucją zajmie się Kino Świat.

Opactwo na Monte Cassino wkrótce wpisane na listę UNESCO?

.Osiem opactw benedyktynów w sześciu regionach Włoch postanowiło ubiegać się o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród zabytków jest Opactwo na Monte Cassino.

Wiadomość ta została ogłoszona w radzie miasta Cassino, która zdecydowała o przystąpieniu do porozumienia w sprawie wspólnej kandydatury. Projekt rozpoczęcia procedury ubiegania się o wpisanie na listę UNESCO przygotowano dla włoskiego ministerstwa kultury, które otrzyma go jeszcze w maju. Następnie kandydatura zostanie zaopiniowana przez biuro UNESCO w Rzymie. Ostatni etap to złożenie oficjalnego wniosku w siedzibie w Paryżu.

Razem z opactwem na Monte Cassino w projekcie tym uczestniczą opactwa Farfa w Fara in Sabina oraz w Subiaco w stołecznym regionie Lacjum, w San Vincenzo al Volturno w Molise, San Pietro al Monte w Civate w Lombardii, Sacra di San Michele w miejscowości Sant’Ambrogio di Torino w Piemoncie, Sant’Angelo in Formis w Kampanii i San Vittore alle Chiuse w Genga w regionie Marche.

Najstarsze z tych klasztorów powstały między VI a X wiekiem. Najbardziej z nich znany, na Monte Cassino, został założony w 529 roku przez świętego Benedykta. Opactwo to zostało zniszczone w wyniku bombardowań w lutym 1944 roku, a więc na trzy miesiące przed zdobyciem wzgórza przez 2 Korpus Polski. Klasztor odbudowano po wojnie.

W tamtejszej bibliotece znajduje się bezcenny księgozbiór, w tym manuskrypty niemal cudem ocalone w czasie wojny. Księgi, jakie są tam przechowywane, czynią to miejsce punktem odniesienia dla całego świata.

W Subiaco jest natomiast grota, w której mieszkał wcześniej święty Benedykt na początku życia w odosobnieniu.

WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 czerwca 2023