„Człowiek” – motyw przewodni obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz

„Człowiek” – tak sformułowano motyw przewodni obchodów 79. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, a wizualnym symbolem uroczystości będą twarze więźniów, uwiecznione na rysunkach wykonanych w czasie istnienia obozu – powiedział w czwartek 4 stycznia rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

.Siedemdziesiąta dziewiąta rocznica wyzwolenia Auschwitz przypada 27 stycznia. Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

„Człowiek” – motyw przewodni obchodów

.Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński wskazał, że Auschwitz kojarzy się przede wszystkim z terenem: z drutami kolczastymi, z barakami czy wieżami wartowniczymi. „To pusta przestrzeń wypełniona reliktami architektury obozowej. Tymczasem dramat i znaczenie Auschwitz dotyczy nie reliktów, a człowieka. Ponad miliona ludzi, ofiar zamordowanych, zamęczonych i osób ocalałych. To ich twarze – narysowane przez nich samych – chcemy przypomnieć w przededniu 80. rocznicy wyzwolenia, która nastąpi za rok: 27 stycznia 2025 roku” – uzasadnił wybór motywu rocznicowego.

Cywiński dodał zarazem, że w ostatnich latach podejmowana jest dyskusja o konserwacji obiektów w byłym KL Auschwitz. „Pytanie o konserwację (…) domaga się również pytania o naszą pamięć o najgłębszej istocie doświadczenia Auschwitz, jaką jest właśnie człowiek. Pamięci o człowieku nie da się zakonserwować, ale to w niej zawarte są wszystkie – nawet te niewypowiedziane – odpowiedzi na wielkie pytania o ludzi dziś, tu i teraz, w naszej tak trudnej i niepokojącej rzeczywistości” – podkreślił.

Bartosz Bartyzel poinformował, że obchody rocznicowe rozpoczną się 27 stycznia o godzinie 18:00 przy jednym z oryginalnych baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, którego konserwacja właśnie została zakończona. Wezmą w nich udział Ocaleni.

Wydarzenie będzie transmitowane w internecie. „Szczegóły dotyczące obchodów oraz informacje organizacyjne będą udostępniane na stronie 79.auschwitz.org. Tam też, 9 stycznia, znajdą się zasady obsługi medialnej” – oznajmił rzecznik Muzeum Auschwitz.

Z Auschwitz oswobodzono w 1945 r. 7 tys. więźniów

.Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 roku pozostałych jeszcze 7 tys. więźniów oswobodziła Armia Czerwona.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Auschwitz jest dziś dla świata symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Świat miał się nie dowiedzieć

.„Tylko »New York Times« z 25 listopada 1942 roku opublikował na 10 stronie krótki tekst o niemieckim planie zamordowania 250 tysięcy polskich Żydów. Tylko tyle i aż tyle” – pisze we „Wszystko co Najważniejsze” Marcin Czepelak, przypominając początkowej o obojętności świata zachodniego wobec Zagłady.

„Raporty Jana Karskiego znalazły swoje potwierdzenie w późniejszych relacjach sporządzonych przez Witolda Pileckiego w 1943 roku, który celowo przedostał się do obozu Auschwitz-Birkenau, aby założyć tam ruch oporu i sporządzić raport dotyczący zbrodni, które zostały tam popełnione. Podobne świadectwa znalazły się w relacjach dwóch żydowskich uciekinierów z Auschwitz: Rudolfa Vrby i Alfreda Wetzlera, którym udało się zbiec w kwietniu 1944 roku. Jednak kiedy w 1942 roku rząd polski na emigracji apelował o podjęcie działań, aby zatrzymać zagładę, jego głos spotkał się z brakiem reakcji. Architekci zbrodni zaplanowanej w Wannsee wtedy jeszcze pozostawali ukryci za zasłoną milczenia.”

PAP/Marek Szafrański/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 stycznia 2024