Czy da się sterować urządzeniami przez umysł?

Naukowcy z Australii opracowali technologię, która umożliwia bezdotykowe i bezgłosowe sterowanie urządzeniami przez umysł.
.Czy da się sterować urządzeniami przez umysł? Naukowcy z University of Technology w Sydney (Australia) opracowali technologię biosensorów, która pozwala człowiekowi obsługiwać maszyny wyłącznie poprzez kontrolę myśli. Czujniki umieszczone są z tyłu głowy, aby wykrywać fale mózgowe z kory. Użytkownik nosi zamontowany na głowie obiektyw rzeczywistości rozszerzonej, który wyświetla białe migoczące kwadraty. Koncentrując się na określonym kwadracie, fale mózgowe operatora są wychwytywane przez biosensor, a dekoder przetwarza sygnał na polecenia.
„Nasza technologia może wydać co najmniej dziewięć poleceń w ciągu dwóch sekund. Oznacza to, że mamy dziewięć różnych rodzajów poleceń, a operator może wybrać jedno z tych dziewięciu w tym okresie” – powiedział współautor projektu prof. Chin-Teng Lin.
„Technologia bez użycia rąk i głosu działa poza laboratorium, zawsze i wszędzie. Sprawia, że interfejsy, takie jak konsole, klawiatury, ekrany dotykowe i rozpoznawanie gestów dłoni stają się zbędne. Wykorzystując najnowocześniejszy materiał grafenowy w połączeniu z krzemem, udało nam się przezwyciężyć problemy związane z korozją, trwałością i odpornością na kontakt ze skórą, aby opracować suche czujniki do noszenia” – powiedziała współautorka projektu, profesor Wydziału Inżynierii i Informatyki Uniwersytetu w Sydney, Francesca Iacopi.
Czujniki są odporne na warunki otoczenia (zmiany temperatur, wilgoć, zapylenie, itp.), dzięki czemu mogą być używane w ekstremalnych środowiskach. Te cechy są szczególnie ważne, gdyż pierwszą instytucją, która zainteresowała się tym wynalazkiem, była armia australijska.
Technologia została zademonstrowana specjalistom wojskowym. Próba polegała na sterowaniu psem-robotem. Żołnierze obsługiwali czworonożnego robota Ghost Robotics za pomocą interfejsu mózg-maszyna. Urządzenie pozwalało na dowodzenie psem-robotem bez użycia rąk i głosu z dokładnością do 94 procent.
Badanie zostało opisane w czasopiśmie „ACS Applied Nano Materials”.
Oprócz zastosowań wojskowych technologia ma także duży potencjał w cywilny dziedzinach, jak: produkcja przemysłowa, lotnictwo i opieka zdrowotna (np. umożliwiając osobom niepełnosprawnym kontrolowanie wózka inwalidzkiego).
Czy da się sterować urządzeniami przez umysł? Wyzwania nowych technologii
.Autorzy publikujący na łamach „Wszystko co Najważniejsze” często zajmują się tematem wyzwań stojących przed najnowszymi technologiami, zagrożeniami i szansami ze strony sztucznej inteligencji czy możliwości łączenia medycyny czy biologii z informatyką. Dwoje profesorów PAN napisało fascynujący esej na temat możliwości archiwizowania cyfrowych danych w… DNA. Szacuje się że nawet tak ogromna liczba danych, jakie znajdują się na Facebooku dałaby się zmieścić w połowie ziarnka maku. „Perspektywa przechowywania wszystkich danych wygenerowanych przez ludzkość, upakowanych w cząsteczkach DNA i zajmujących mniej miejsca niż kostka Rubika, chociaż wciąż jeszcze dość odległa, jest bardzo kusząca.” – piszą prof. Aleksandra Obrępalska-Stęplowska i prof. Maciej Ogorzałek.
PAP/Tomasz Szczerbicki/WszystkocoNajważniejsze/ad