Emmanuel Macron obecny na 1000 leciu opactwa Mont-Saint-Michel - „symbolu oporu i żywotności Francji"

Mont-Saint-Michel

Opactwo, wraz z sanktuarium św. Michała na Mont-Saint-Michel w północnej Francji, jest jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc w kraju i celem pielgrzymek z całego świata. Kaplica, zastąpiona następnie przez klasztor benedyktynów, została wybudowana na skale Mont-Saint-Michel po trzykrotnych objawieniach Michała Archanioła biskupowi Avranches. 

.Zarówno wzgórze Mont-Saint-Michel, z dawnym klasztorem benedyktynów i sanktuarium, jak i otaczająca je zatoka, słynąca z jednych z największych w Europie pływów morskich, wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  

Z okazji 1000-lecia opactwa, na Mont-Saint-Michel udał się prezydent Francji Emmanuel Macron. Jak podkreślał prezydent Francji w przemówieniu, Mont-Saint-Michel jest symbolem „francuskiego ducha”, „oporu” i „żywotności”.  „Mont-Saint-Michel jest połączeniem zakorzenienia i śmiałości człowieka, natury i nauki. Indywidualnego geniuszu i braterskiej pokory wspólnoty. Pracy i kontemplacji. Tego co ludzkie i tego co święte” – powiedział francuski prezydent. 

„Nasza tożsamość jest tym złączeniem geniuszu człowieka i natury, tą opowieścią o przekroczeniu naszych własnych paradoksów, gdzie człowiek poszukuje swojego miejsca między tym co doczesne a tym co boskie, między tym co naturalne i tym co sztuczne, między tym niepowtarzalne a tym co wspólne” – podkreślał Emmanuel Macron. 

Przy okazji wizyty na Mont-Saint-Michel, Emmanuel Macron wygłosił przemówienie o „stałości i żywotności Francji”, a także o „pięknie przyrody i przekazywaniu francuskiej historii”. Milenium opactwa na Mont Saint-Michel ma być dla prezydenta okazją do pokazania wielkości Francji. Wizyta Emmanuela Macrona na Mont-Saint-Michel i odnoszące się do francuskiej tożsamości narodowej przemówienie o wielkości francuskiego dziedzictwa widziane są przez francuskie media jako chęć zbliżenia się do prawicy i przyciągnięcia do siebie prawicowego ugrupowania Les Républicains, jedynej partii mogącej zapewnić prezydentowi absolutną większość w Zgromadzeniu Narodowym. 

.Wizyta Emmanuela Macrona wpisuje się w wizyty prezydenta w całej Francji, mające uspokoić nastroje w społeczeństwie, od kilku miesięcy naznaczone kolejnymi strajkami przeciw reformie emerytalnej. Francuski prezydent w ostatnim czasie udał się z wizytą m.in.do Dunkierki, gdzie chwalił reindustrializację Francji, czy do Wersalu, gdzie wyraził zadowolenie z inwestycji zagranicznych firm we Francji. 

Pomimo lokalnej grupy protestujących u stóp Mont-Saint-Michel, wizyta Emmanuela Macrona przebiegła bez zakłóceń. 

oprac. JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 czerwca 2023