Fala upałów w Indiach powoduje przerwy w dostawie prądu

Fala upałów w Indiach

Fala upałów w Indiach powoduje przerwy w dostawie prądu. Pojawiają się również pytania o zużycie węgla w Indiach. Miliony ludzi cierpią na dotkliwe braki energii elektrycznej, ponieważ zapotrzebowanie na nią wzrasta do rekordowych poziomów.

Fala upałów w Indiach doprowadziła do niemal wyczerpania zapasów węgla w wielu elektrowniach, powodując codzienne przerwy w dostawach prądu. Niedobory wywołują dyskusje na temat długotrwałej zależności Indii od węgla, który wytwarza 70% krajowej energii elektrycznej.

Sytuacja ta uwypukla pilną potrzebę zróżnicowania źródeł energii w Indiach, ponieważ według Międzynarodowej Agencji Energii w ciągu najbliższych 20 lat, w miarę rozwoju gęsto zaludnionego kraju, zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie bardziej niż gdziekolwiek indziej na świecie.

Niedobory energii występują w momencie, gdy nad niektórymi częściami kraju zawisły niebotycznie wysokie temperatury, które zmusiły władze do zamknięcia szkół, wywołały pożary na gigantycznych wysypiskach śmieci i skurczyły uprawy.

Indie odnotowały najgorętszy marzec od 1901 r., a średnie temperatury w kwietniu w północnych i środkowych częściach kraju były najwyższe od 122 lat – podał Indyjski Departament Meteorologiczny. W zeszłym tygodniu w 10 miastach temperatury przekroczyły 45 stopni Celsjusza (113 stopni Fahrenheita), choć pochmurne niebo i deszcz mogą wkrótce przynieść ulgę.

Zmiany klimatyczne powodują, że wysokie temperatury są coraz wyższe i częstsze, a fale upałów mogą nawiedzać Indie mniej więcej raz na cztery lata, a nie jak kiedyś raz na pięć dekad – powiedziała Associated Press Friederike Otto, klimatolog z Imperial College London. W związku z tym Indie muszą pilnie przygotować się na rekordowy wzrost zużycia energii elektrycznej.

Oprac. Mkr
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 maja 2022