Francja zwiększy wydatki na programy kosmiczne o 25%

Francja zwiększy wydatki na programy kosmiczne o 25%

Francja zwiększy wydatki na programy kosmiczne o 25%. Dotyczy to zarówno projektów krajowych, jak i europejskich. Europejska Agencja Kosmiczna pracuje nad pozyskaniem zobowiązań do znacznego zwiększenia własnego budżetu.

.W przemówieniu podczas ceremonii otwarcia Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC) 18 września, premier Francji Élisabeth Borne zapowiedziała, że Francja zwiększy wydatki na programy kosmiczne o 25%. To ponad 9 mld euro na programy kosmiczne w ciągu najbliższych trzech lat. Będzie to oznaczało wzrost francuskich wydatków na przestrzeń kosmiczną o około 25% w ciągu ostatnich trzech lat.

Wzrost finansowania miałby dotyczyć “ogromnego” zwiększenia budżetu francuskiej agencji kosmicznej, Centre National d’Études Spatiales (CNES), choć nie podała ona konkretnej liczby, wzrost o 1,5 mld euro dla tej instytucji miałby pochodzić z programu inwestycyjnego “Francja 2030” na rzecz przestrzeni kosmicznej i innych ważnych gałęzi przemysłu. Przewidywany wzrost zostanie również przeznaczony na wkład Francji do ESA przed listopadowym spotkaniem ministerialnym, na którym 22 państwa członkowskie agencji określą finansowanie na kolejne trzy lata.

“To jest bardzo dobra wiadomość. […] Musimy zdecydować, która część z tych dziewięciu miliardów trafi do ESA, a która do innego rodzaju programów” – powiedział Philippe Baptiste, prezes CNES, odnosząc się do zwiększenia budżetu francuskich wydatków kosmicznych na konferencji prasowej szefów agencji kosmicznych podczas IAC.

W swoich uwagach Borne podkreśliła inwestycje w rakiety nośne, które są dla Francji najwyższym priorytetem. “Nie możemy być zależni od innych partnerów w kwestii wystrzeliwania naszych satelitów. […] Nie możemy tego tolerować”. Dotyczy to zarówno wspierania Ariane 6, jak i komercyjnie pojawiających się małych rakiet nośnych, powiedziała.

 “Nie ma europejskiej strategii w kosmosie, jeśli nie mamy europejskiego dostępu do przestrzeni kosmicznej” – powiedziała premier Francji.

Ogólny wzrost francuskich wydatków na przestrzeń kosmiczną jest zgodny z planami ESA, która na listopadowym spotkaniu ministerialnym chce uzyskać 25-procentowy wzrost budżetu agencji. ESA ma poprosić państwa członkowskie o ponad 18 mld euro na finansowanie istniejących programów i nowych inicjatyw w ciągu najbliższych trzech lat.

.Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA, bronił wzrostu jako konieczności, by Europa mogła dogonić innych głównych graczy kosmicznych. Podczas okrągłego stołu MAK zauważył, że budżety zarówno w USA, jak i w Chinach rosną w podobnym lub nawet szybszym tempie.

Oprac. MJ.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 września 2022