Przedsiębiorstwa we Francji mają trudności w rekrutacji nowych pracowników. Powodem kłopoty w znalezieniu mieszkania w miastach

Zgodnie z danymi francuskiego ministerstwa pracy, pomimo wzrostu bezrobocia w ostatnich miesiącach, co najmniej 550 000 miejsc pracy pozostaje wolnych. Jednym z powodów, dla których przedsiębiorstwa we Francji mają trudności w rekrutacji pracowników, jest brak dopasowania kompetencji kandydatów do potrzeb pracodawcy. Coraz większą rolę odgrywa jednak również kwestia znalezienia mieszkania przez pracowników.

.Jak wskazują przedsiębiorstwa, mające problem ze znalezieniem pracowników na niektóre stanowiska, 19 proc. rekrutacji nie dochodzi do skutku z powodu trudności kandydata w znalezieniu mieszkania w niedalekiej odległości od miejsca pracy. Problem ten dotyczy przede wszystkim dużych miast, a także obszarów turystycznych czy sezonowych. 

Z powodu trudności w znalezieniu mieszkania, z pracy rezygnują m.in. pracownicy usług czy młode osoby, kształcące się na rzemieślników i odbywające praktyki. Niektóre gminy udostępniły platformy, pomagające pracodawcom w znalezieniu mieszkania dla młodych rzemieślników na czas praktyk. 

Problem z ilością dostępnych mieszkań jest w dużej mierze związany z niekorzystną polityką mieszkaniową i wadliwym rynkiem mieszkaniowym. Zgodnie z danymi PME i Medef, “na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci nigdy nie powstawało tak mało nowych budowli jak obecnie”, a liczba nowych konstrukcji spadła do poziomu z 1953 r. 

Jest to wynikiem m.in. polityki, ograniczającej sztuczną urbanizację, mającej na celu ochronę przestrzeni naturalnych przez zatrzymanie rozwoju terenów zurbanizowanych i osiągnięcie bilansu zerowej artificjalizacji. Zgodnie z tą polityką, każda nowa powierzchnia, przeznaczona pod zabudowę, powinna być równoważona przez rewitalizację lub przywrócenie do natury terenów, które zostały wcześniej zabudowane lub zdegradowane. Przekłada się to na konieczność planowania projektów budowlanych tak, aby nowe budynki nie zwiększały powierzchni netto gruntów zmienionych w obszary zabudowane, wybierając raczej przekształcanie i rewitalizację już istniejących budowli niż konstrukcję nowych. 

Liczba mieszkań pod wynajem została zredukowana również przez wprowadzenie restrykcji, związanych z diagnostyką wydajności ekologicznej. Mieszkania, mające za niską efektywność energetyczną, najczęściej zostają wyłączone z rynku. 

W przypadku miejscowości turystycznych, wskazywany jest natomiast nadmierny rozwój wynajmu sezonowego, potęgowany przez platformy typu Airbnb, na niekorzyść wynajmu długookresowego. 

Warunki na rynku mieszkaniowym nie sprzyjają przeprowadzce bezrobotnych Francuzów do miejsc, w których jest większy popyt na pracowników. W niektórych przypadkach obszary z wysokim poziomem bezrobocia sąsiadują z regionami, w których jest on najniższy. 

Zmianie miejsca zamieszkania z powodu pracy nie sprzyjają również wysoki koszt transportu i prawa jazdy, a także polityka mieszkań socjalnych, przyznawanych dożywotnio. 

W listopadzie poziom bezrobocia we Francji wynosił 7,4 proc. 

Julia Delanne
Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 stycznia 2025