Karol NAWROCKI z sondażem w górę i konkretnymi pomysłami

Fundusz Rozwoju Technologii Przełomowych

Kandydat na Prezydenta RP popierany przez PiS Karol NAWROCKI zapowiedział, że jeśli wygra wybory prezydenckie, to tuż po zaprzysiężeniu złoży do Sejmu kilka projektów, w tym projekt powołujący Fundusz Rozwoju Technologii Przełomowych. W środę 19 marca 2025 r. ukazał się też najnowszy sondaż prezydencki – IPSOS dla Fundacji Liberte!

Karol NAWROCKI może wygrać wybory prezydenckie?

.Najnowszy sondaż IPSOS dla Fundacji Liberte! pokazuje mocną pozycję Karola NAWROCKIEGO, który wchodzi na niezagrożonej pozycji do drugiej tury wyborów prezydenckich wraz z reprezentantem większości rządowej, wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej i prezydentem Warszawy Rafałem TRZASKOWSKIM.

W najnowszym sondażu prezydenckim Rafał TRZASKOWSKI uzyskał 32 proc., Karol NAWROCKI o siedem punktów procentowych mniej (25 proc.).

Na odległym trzecim miejscu najnowszego sondażu prezydenckiego plasuje się Sławomir MENTZEN z Konfederacji ze stratą 10 punktów procentowych wobec Karola NAWROCKIEGO. Kandydat Konfederacji zdobywa jedynie 15 proc.

Dalej są już kandydaci, którzy nie mają właściwie szans, aby zagrozić dwójce faworytów w tych wyborach prezydenckich: Szymon HOŁOWNIA (6 proc.), Adrian ZANDBERG (3 proc.), Krzysztof STANOWSKI (3 proc.), Grzegorz BRAUN (2 proc.), Magdalena BIEJAT (2 proc.), Marek JAKUBIAK (1 proc.).

W drugiej turze, podobnie jak w większości sondaży prezydenckich, Rafał TRZASKOWSKI otrzymuje 47 proc. głosów, Karol NAWROCKI 40 proc., przy czym ośrodek badawczy zastrzega, że 10 proc. respondentów wybiera odpowiedź „trudno powiedzieć”, zaś 3 proc. odmawia odpowiedzi.

Coraz częściej pojawiają się wszakże inne sondaże, także takie, które wskazują na możliwość porażki Rafała TRZASKOWSKIEGO.

Kolejny konkret w programie Karola NAWROCKIEGO: Fundusz Rozwoju Technologii Przełomowych

.Karol NAWROCKI spotkał się 19 marca 2025 r. z przedstawicielami świata nowych technologii i pracodawcami zrzeszającymi firmy z zakresu nowych technologii. Wchodzą oni w skład zespołu działającego przy nim, jako kandydacie na prezydenta, który wypracowuje rozwiązania w zakresie nowych technologii.

Kandydat na prezydenta podkreślił, że cały świat przechodzi obecnie rewolucję nowych technologii i jest to moment przełomowy dla przyszłości Polski. „Świat znajduje się w rewolucji technologicznej, której Polska nie może przespać” – oświadczył Karol NAWROCKI.

„Będę prezydentem państwa przyszłości. Jako prezydent będę stał na straży rozwoju nowych technologii i wykorzystywania nowych technologii dla bezpieczeństwa, gospodarki i rozwoju przedsiębiorczości państwa polskiego” – zadeklarował. Karol NAWROCKI przedstawił też trzy projekty, które złoży jeśli wygra wybory. „Wychodzę do państwa z konkretną propozycją, rzucając po raz drugi cyfrową rękawicę rządowi Donalda Tuska” – mówił kandydat w wyborach prezydenckich w trakcie spotkania.

Musimy promować polskie start-upy

.Pierwszy z projektów dotyczy utworzenia Funduszu Rozwoju Technologii Przełomowych. „Potrzebujemy konkretnej instytucji państwa polskiego pod patronatem prezydenta Polski. Będzie to Fundusz, w którym znajdzie się miejsce dla przedstawicieli rządu” – zaznaczył Karol NAWROCKI. Dodał, że Fundusz ten ma wynosić 5 mld zł, ale „ta kwota ma się zwracać do budżetu państwa”. Jak ocenił, Fundusz jest niezbędny do wsparcia polskich start-upów oraz przyciągania kapitału zagranicznego i know-how do Polski.

„Jako prezydent zadbam także o to, w zakresie polityki międzynarodowej, aby przedstawiciele środowisk i branże, przedsiębiorcy z AI i nowych technologii pomagali w promowaniu polskich start-upów, polskiej myśli technologicznej poza granicami kraju” – oświadczył Karol NAWROCKI. Zapowiedział też utworzenie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego departamentu technologii przełomowych, który „autorytetem prezydenta RP będzie analizował postęp prac technologicznych, postęp prac w zakresie nowych technologii w Wojsku Polskim”.

Kim jest Karol NAWROCKI?

.Kandydat obywatelski Karol NAWROCKI jest historykiem, działaczem społecznym, popularyzatorem i obrońcą polskiej historii. W latach 2017-2021 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jednak najdłuższy czas w swojej pracy był związany z Instytutem Pamięci Narodowej. Jest jednym z bardziej aktywnych popularyzatorów polskiej historii i jej obrońcą, co sprawia, że środowiska patriotyczne i tradycjonalistyczne widzą w nim świetnego kandydata w wyborach prezydenckich 2025 r.

Karol NAWROCKI urodził się 3 marca 1983 r. w Gdańsku. Ukończył historię na Uniwersytecie Gdańskim. W 2013 r. uzyskał stopień doktora historii po tym jak obronił swoją rozprawę doktorską, której tematem był opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim w latach 1976–1989. Jako pierwszy historyk w Polsce gruntownie zbadał zjawisko przestępczości zorganizowanej w PRL w latach 80. Jest historykiem specjalizującym się także w tematach historii opozycji antykomunistycznej oraz historii sportu. W 2023 r. został absolwentem studiów podyplomowych.

Z IPN-em Karol NAWROCKI jest związany od 2009 r., kiedy to został pracownikiem gdańskiego oddziału tej organizacji. W 2014 r. nastąpił pierwszy istotny awans Karola NAWROCKIEGO w strukturach instytucji, gdyż został wtedy Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN. Odpowiadał wówczas za kierowanie pracami zespołu naukowo-edukacyjnego na obszarze województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Na kilka lat rozstał się z tą instytucją państwową w 2017 r., kiedy to wybrano go na dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dnia 28 maja 2021 Sejm większością głosów wybrał go na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji do Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Taką samą decyzję podjął 23 lipca 2021 Senat – od tego momentu sprawuje urząd prezesa tej instytucji.

Kiedy wybory prezydenckie?

.Kiedy odbędą się wybory prezydenckie? Wiemy to od początków stycznia 2025 r., gdy decyzję w tej sprawie podjął marszałek Sejmu. Z przyjętego kalendarium wyborów prezydenckich wynika, że pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 18 maja 2025 roku, natomiast druga tura wyborów prezydenckich – w niedzielę 1 czerwca 2025 r. 

Kolejnym ważnym punktem wyborów prezydenckich 2025 roku – już teraz określanym jako trzecia tura – będzie zaaprobowanie decyzji wyborów przez Sąd Najwyższy. Dla części polityków liberalno-lewicowych decyzja o potwierdzeniu wyników głosowania przez obywateli nie jest i nie będzie decyzją oczywistą.

W dniu 6 sierpnia 2025 r. nowy prezydent Polski powinien zostać zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym – połączonymi izbami Sejmu i Senatu.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 marca 2025
Miejsce dla Komitetów Wyborczych