Program Karola NAWROCKIEGO na wybory 2025

Przedstawiamy na naszych łamach wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich – i ich program wyborczy. Karol NAWROCKI to kandydat obywatelski startujący z poparciem PiS, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Jest dziś jednym z faworytów wyborów prezydenckich 2025 r. Co proponuje Karol NAWROCKI, jaki jest program Karola NAWROCKIEGO na wybory 2025?
Kiedy wybory prezydenckie 2025?
.Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Według kalendarium wyborczego druga tura wyborów prezydenckich przewidziana jest na niedzielę w dwa tygodnie później, 1 czerwca 2025 r.
28 kwietnia poznamy listę kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 r., a więc dowiemy się finalnie kto kandyduje na Prezydenta RP w tych wyborach.
Do tego czasu możemy jedynie spekulować, co do możliwych szans poszczególnych kandydatów – gdy nieznana jest finalna lista kandydatów dopuszczonych do startu, trudno jest przewidzieć rozstrzygnięcie wyborców.
Faworytami wyborów prezydenckich są dziś Rafał TRZASKOWSKI – wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, prezydent Warszawy i Karol NAWROCKI – obywatelski kandydat tzw. starej krakowskiej inteligencji poparty także przez PiS, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Kto wygra wybory prezydenckie 2025?
.Wciąż zmniejsza się różnica między Karolem NAWROCKIM wspinającym się od listopada w sondażach prezydenckich i zmniejszającym dystans do lidera Rafała TRZASKOWSKIEGO. Co ciekawe, wszystkie ostatnie sondaże prezydenckie pokazują, że różnica między tą dwójką a ścigającym ich peletonem wynosi kilkanaście punktów procentowych. Sugeruje to, że właśnie pomiędzy Rafałem TRZASKOWSKIM a Karolem NAWROCKIM rozstrzygnie się wynik wyborów prezydenckich w drugiej turze.
Tym bardziej warto przyjrzeć się uważnie, jaki jest program Karola NAWROCKIEGO na wybory 2025 roku, co proponuje Karol NAWROCKI w swoim programie, jakie są postulaty Karola NAWROCKIEGO, jakie są główne elementy programu wyborczego tego kandydata?
Przeanalizowaliśmy program Karola NAWROCKIEGO na wybory 2025 r. podobnie jak wcześniej analizie poddaliśmy programy wyborcze innych kandydatów. Oto główne zręby, które definiują wyborczy program Karola NAWROCKIEGO na wybory 2025 roku.
Program Karola NAWROCKIEGO na wybory 2025: dziesięć postulatów
.Program Karola NAWROCKIEGO na wybory 2025 prezentowany jest wyborcom w trzech formach: w trakcie spotkań wyborczych, przy spotkaniach z mediami, a także z chęcią sam kandydat używa też mediów społecznościowych nawiązując kontakt z wyborcami. Trudno sobie zresztą dziś wyobrazić kampanię wyborczą i wybory prezydenckie bez użycia różnorodnych sposobów komunikacji z wyborcami.
W ten sposób popularyzowany jest program Karola NAWROCKIEGO na wybory 2025 r. Oto jego główne zręby ujawnione do tej pory:
1. Karol NAWROCKI o wojsku: Polska potrzebuje największej armii lądowej w UE
.Karol NAWROCKI zapowiedział, że jednym z jego priorytetów, jeśli zostanie wybrany na urząd prezydenta RP, będzie zadbanie o to, aby stan liczebny polskiej armii zwiększył się do 300 tys. żołnierzy, dzięki czemu Polska dysponowałaby największą armią lądową w całej Unii Europejskiej. Dzięki temu nie tylko Polska ma być bezpieczniejsza, ale również ma zostać wzmocnione jej znaczenie na arenie międzynarodowej.
„Będę dążył do tego jako polski prezydent, by polska armia była co najmniej trzystutysięczna, aby była największą lądową armią NATO w UE. Polski żołnierz i polski pogranicznik musi mieć pełne przekonanie, że i rząd i państwo polskie i obywatele wspierają go w tej misji, bo bronią naszego domu, naszych granic” – mówił 2 lutego 2025 r. w rozmowie z mediami Karol NAWROCKI.
„Czym jesteśmy mocniejsi, tym też coraz bardziej oddalamy się od potencjalnej wojny. Dlatego musimy budować nasz własny potencjał militarny i potencjał wojskowy i wierzę, że za pięć lat w Polsce będziemy mieli największą w Europie lądową armię NATO, trzystutysięczną armię polską” – wskazywał kandydat obywatelski w trakcie spotkania wyborczego w Międzyrzeczu w województwie lubuskim.
Karol NAWROCKI wyraził także zaniepokojenie, że w ostatnim czasie został odnotowany spadek wskaźnika corocznych przyjęć do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Za jedno ze swoich najważniejszych zadań w roli prezydenta RP uznał zadbanie o to, aby polscy żołnierze mieli poczucie prestiżu z pełnionej przez siebie służby, a także aby mieli poczucie że „dbają o bezpieczeństwo nas wszystkich na wschodzie czy na zachodzie Polski”. W przekonaniu kandydata bezpieczeństwo militarne w niespokojnych czasach musi stać się na lata „linią demarkacyjną sporów politycznych”.
2. Karol NAWROCKI o pakcie migracyjnym: czas go wypowiedzieć
.Program Karola NAWROCKIEGO na wybory 2025 zawiera w sobie zapowiedź, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta Rzeczypospolitej to pakt migracyjny zostanie wypowiedziany przez Polskę. „Jako kandydat na prezydenta Rzeczypospolitej już dzisiaj deklaruję konieczność jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego, a granice Polski powinny być świętością” – mówił Karol NAWROCKI 1 lutego 2025 r. w trakcie spotkania z wyborcami w Bednarach pod Łowiczem.
„Od dawna powtarzam – pakt migracyjny musi być przez Polskę wypowiedziany! Nie robi się tego mówiąc na konferencji prasowej w Warszawie tylko kładąc dokumenty na stole w Brukseli. Panie Tusk – dziś mało kto ufa pana słowom, dlatego uwierzymy jak zobaczymy. Proszę natychmiast wypowiedzieć pakt migracyjny. Czyny nie słowa” – napisał na swoim koncie na portalu „X” Karol NAWROCKI, odnosząc się do zapowiedzi obecnego koalicyjnego rządu Koalicji Obywatelskiej, iż ta nie będzie implementowała przepisów paktu migracyjnego w Polsce pomimo jego podpisania.
3. Karol NAWROCKI o CPK: tak dla rozwoju, tak dla CPK
.Karol NAWROCKI za jedną z najważniejszych inwestycji koniecznych do zrealizowania wskazał Centralny Port Komunikacyjny – przy czym za najlepszy projekt uznał pierwszą tradycyjną inicjatywę, która wyszła od ekspertów i została zaakceptowana przez obywateli. Zapowiedział, że przywrócenie tego projektu – tak aby CPK mogło być realizowane zgodnie z jego wytycznymi – będzie jego pierwszą inicjatywą ustawodawczą.
„Staję przed Państwem składając jasną deklarację: jako przyszły prezydent Rzeczpospolitej Polskiej jako swoją pierwszą inicjatywę ustawodawczą postawię powrót do pierwszego obywatelskiego projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ale w tej samej inicjatywie będzie zawarta konieczność podjęcia przez kolejne rządy Rzeczypospolitej Polskiej wszystkich inwestycji lokalnych i regionalnych. Wielki renesans projektów, które mają prowadzić do zrównoważonego rozwoju” – mówił Karol NAWROCKI.
„Nie da się przełamać problemów gospodarczych, pułapki średniego rozwoju bez wielkich inwestycji takich jak Centralny Port Komunikacyjny, a także bez mniejszych inwestycji lokalnych. Żeby Polska żyła i się rozwijała, żebyśmy my w każdej miejscowości mogli korzystać z podatków – które przecież takie same płaci się w Żurawicy na Podkarpaciu, w moim rodzinnym Gdańsku, w Ciechanowie, w Warszawie i Krakowie – to musimy dążyć do zrównoważonego rozwoju” – dowodził kandydat na prezydenta RP Karol NAWROCKI w Ciechanowie.
4. Karol NAWROCKI o Zielonym Ładzie i rolnikach: referendum w sprawie Zielonego Ładu
.W styczniu 2025 r. Karol NAWROCKI zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta RP to doprowadzi do przeprowadzenia referendum w sprawie dalszego kontynuowanie polityki Zielonego Ładu, która w jego przekonaniu prowadzi do wzrostu cen energii i ubożenia Polaków. Jego zdaniem Zielony Ład jest również niezgodny z polską konstytucją. Kandydat dowodzi także, iż biorąc pod uwagę, że państwa takie jak Chiny zużywają dużo więcej węgla niż inne kraje, to ta unijna strategia klimatyczna nie ma w tym wydaniu zbyt wiele sensu.
„Chiny wykorzystują o 30 proc. więcej węgla niż łączne wydobycie go gdzie indziej. A jednocześnie te same Chiny produkują dla państw Unii Europejskiej panele, wiatraki czy samochody elektryczne. To pokazuje, że wokół pojęcia dbania o środowisko powstały jakieś zaklęcia” – mówił Karol NAWROCKI. Kandydat na prezydenta RP uważa, że transformacja 2.0, którą utożsamia z ekoterrorrem prowadzi do wielkich zniszczeń w polskiej gospodarce społecznej.
5. Karol NAWROCKI o elektrowniach atomowych: Polska ich potrzebuje
. Program Karola NAWROCKIEGO na wybory 2025 to także poparcie dla rozwoju w Polsce energetyki jądrowej, którą uznaje za źródło energii przyszłości. „Notyfikacja umowy społecznej da górnikom poczucie stabilizacji. Przyszłością polskiej energetyki jest energia atomowa i odnawialne źródła energii” – mówił 4 grudnia 2024 r. Karol NAWROCKI.
„Będę dążył do tego, abyśmy dbali o ochronę środowiska, ale ta ochrona środowiska nie może odbywać się kosztem polskich górników, polskich kopalń i polskiej gospodarki. Moim postulatem jest stworzenie w Polsce stabilnej i elastycznej energii atomowej. To przyszłość polskiej energetyki. Do tego czasu musimy korzystać z tych zasobów, które mamy, a tymi zasobami jest węgiel kamienny i węgiel brunatny” – zapowiadał Karol NAWROCKI.
„Jasno chcę zadeklarować: «nie» dla ekoterroru i Zielonego Ładu z jednej strony, a z drugiej strony dopóki Polska nie będzie miała atomu to nie wyobrażam sobie zamykania polskich kopalni, szczególnie przy złamaniu umowy społecznej, która nie trafiła jeszcze skutecznie do struktur Unii Europejskiej” – dowodził w trakcie spotkania z wyborcami w Rudzie Śląskiej Karol NAWROCKI.
W jego przekonaniu odejście od paliw kopalnych w Polsce powinno nastąpić dopiero wówczas, kiedy Polka będzie dysponowała w odpowiedniej liczbie elektrowniami atomowymi. „Polscy górnicy to ludzie ciężkiej pracy, którzy dekadami i latami dbają o polską energetykę, podejmują trud codzienności, aby Polska mogła się świecić światłem, rozwijać, abyśmy mieli energię elektryczną. Nie możemy dać sobie zabrać polskiego górnictwa do czasu, kiedy nie poprowadzimy Polski w stronę silnej i elastycznej energii atomowej” – wskazywał Karol NAWROCKI podczas briefingu prasowego w Tychach.
6. Karol NAWROCKI o Bełchatowie: Polska nie powinna się poddawać
.Kandydat obywatelski na prezydenta RP Karol NAWROCKI jest przeciwnikiem wyłączania elektrowni w Bełchatowie. W jego przekonaniu elektrownia ta jest potrzebna Polsce do dalszego rozwoju gospodarczego, tym samym za błąd uznaje plan zgodnie z którym Bełchatów docelowo ma zostać wygaszony do 2030 r.
„To jest nie tylko polskie, ale i europejskie centrum energii. To miejsce tak wiele nam mówi o nas samych, o naszej narodowej wspólnocie – giganci nauki, giganci mocy, giganci energetyki, przywiązani do wolności, niepodległości, suwerenności. Także suwerenności w zakresie energii elektrycznej. Dziś to musi tu w Bełchatowie wybrzmieć: suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne to nasza przyszłość” – przekonywał Karol NAWROCKI.
W jego przekonaniu dalsze wykorzystanie i eksploatacja bogatych złóż węgla kamiennego i brunatnego, jakimi dysponuje Polska, pozwoliłyby na zmniejszenie opłat za energię elektryczną. Obecne wysokie opłaty za prąd – Polacy płacą za energię najwięcej w Unii Europejskiej – określił mianem „rachunków grozy”. Jego hasła w kontekście polityki energetycznej to: „Tak dla polskich surowców. Kierunek atom, ale ręce precz od polskiego górnictwa”.
7. Karol NAWROCKI o gospodarce: wzmocnienie przedsiębiorców, wsparcie pracowników
.W trakcie spotkania z przedsiębiorcami w Bednarach w województwie łódzkim z 1 lutego 2025 r. Karol NAWROCKI zadeklarował, że głos przedsiębiorców ma dla niego duże znaczenie i szczególną uwagę przykładał będzie do rozwiązywania problemów, przed którymi oni stają.
„Będę prezydentem, który rozumie polskich przedsiębiorców. Spotyka się z nimi i rozmawiam. Staje się ich ambasadorem na arenie międzynarodowej, ale też rozwiązuje ich problemy tu i teraz. A problem energii elektrycznej, czy 5-procentowego VAT-u na żywność, który wpływa na przedsiębiorców i konsumentów, jest tym, który trzeba załatwić” – zapowiedział.
Z kolei jako swoją pierwszą inicjatywę ustawodawczą Karol NAWROCKI zapowiedział uwolnienie pracowników od podatku za wypracowane nadgodziny .„Dla ratowania dobrobytu ciężko pracujących Polaków, dla ratowania dobrobytu wszystkich was, wyjdę z kolejnymi inicjatywami ustawodawczymi, z których pierwszą będzie uwolnienie ciężko pracujących Polaków od podatku za wypracowane nadgodziny” – mówił 24 listopada w Krakowie.
8. Karol NAWROCKI o podziale na Polskę A i B: czas zlikwidować ten podział
.Kandydat obywatelski na prezydenta RP w trakcie spotkania wyborczego w Ciechanowie 28 stycznia 2025 r. przekonywał, iż aby Polska mogła wejść do grupy najbardziej rozwiniętych i najbogatszych państw na świecie potrzebne są inwestycje ze strony rządu, realizowane zarazem na szczeblu lokalnym, jak i centralnym.
„Nie da się przełamać problemów gospodarczych, pułapki średniego rozwoju bez wielkich inwestycji takich jak Centralny Port Komunikacyjny, a także bez mniejszych inwestycji lokalnych. Żeby Polska żyła i się rozwijała, żebyśmy my w każdej miejscowości mogli korzystać z podatków – które przecież takie same płaci się w Żurawicy na Podkarpaciu, w moim rodzinnym Gdańsku, w Ciechanowie, w Warszawie i Krakowie – to musimy dążyć do zrównoważonego rozwoju” – dowodził Karol NAWROCKI.
Karol NAWROCKI ogłosił, że jeśli zostanie prezydentem, to dla niego będzie ważna cała Polska, a nie tylko najbogatsze części kraju. Zrównoważony rozwój wskazał także jako jeden z kluczowych działań koniecznych do tego, aby Polska nadal się rozwijała. „Żeby Polska była, to musi być wielka, a nie będzie wielka, jeśli nie będzie zrównoważonego rozwoju. Jeśli nie będzie inwestycji: centralnych i lokalnych. Jeśli nie będzie inwestycji w powiaty i gminy. I jeśli w końcu przestaniemy myśleć i dzielić Polskę na Polskę A i Polskę B, bo jest tylko jedna Polska, w której to się zakochaliśmy i jesteśmy gotowi jej służyć” – mówił Karol NAWROCKI.
9. Karol NAWROCKI o polityce zagranicznej: Polska jako amerykańskie „okno na świat”
.Program Karola NAWROCKIEGO na wybory 2025 to także jasno zdefiniowana polityka zagraniczna. Jego zdaniem Polska powinna jak najsilniej zaciskać relacje ze Stanami Zjednoczonymi, które są głównym gwarantem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Karol NAWROCKI powtarza w tej kampanii wyborczej, że Warszawa powinna się prezentować jako lider relacji Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, nie tylko w kontekście polityki bezpieczeństwa, ale również jeśli chodzi o nowe technologie. W jego ocenie współpraca ta pozwoliłaby, aby Polska stała się „amerykańskim oknem na świat, na Europę w zakresie budowania przemysłu nowych technologii”.
„Prestiż państwa polskiego za sprawą rządu Donalda Tuska, jest dzisiaj na arenie międzynarodowej niszczony. Podczas mojego spotkania w Waszyngtonie zadawano mi pytanie, czemu nie ma tam polskiego ambasadora. Na świecie dochodzi do geopolitycznego przetasowania. Donald Trump został prezydentem USA. Polska musi stać się liderem Unii Europejskiej w budowaniu transatlantyckich relacji. To wielka zasługa pana prezydenta Andrzeja Dudy, że jesteśmy na uprzywilejowanej pozycji do budowania naszej relacji transatlantyckiej, do stania się liderem Europy w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Tymczasem nie mamy w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie swojego ambasadora, tylko mamy kierownika placówki, który – uwaga, ubliżał Donaldowi Trumpowi razem ze swoim środowiskiem politycznym” – mówił Karol NAWROCKI 1 lutego 2025 r. podczas spotkania z wyborcami w Bednarach pod Łowiczem.
10. Karol NAWROCKI o reparacjach od Niemiec: Polska powinna się ich zdecydowanie domagać
.Podczas spotkania z wyborcami w Tomaszowie Mazowieckim 11 grudnia 2024 r. Karol NAWROCKI mówił, że Polska powinna otrzymać reparacje od Niemiec, które zostały oszacowane na ponad 6 bln zł. Jego zdaniem reparacje należą się Polsce w sposób oczywisty, a także uznał, że jednolite i wspólne stanowisko w tej sprawie powinna utrzymać cała klasa polityczna w kraju.
„Trzy tomy rachunku wystawionego Niemcom za II wojnę światową. Po raz pierwszy udało się język historii, okrucieństwa, barbarzyństwa, zniszczenia przełożyć na język ekonomii i ekonometrii. Jednak w momencie, gdy zmienił się polski rząd, na pierwsze spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem nowy premier RP, pan Donald Tusk zdecydował się z tego raportu nie skorzystać tylko dlatego, że był on przygotowany przez jego poprzednika. Tak nie buduje się odpowiedzialności za państwo polskie” – ocenił Karol NAWROCKI.
Jak dodał, reparacje od Niemiec należą się Polsce w sposób oczywisty i zostały one wyliczone na 6 bilionów 220 mld złotych. Podkreślił, że ta sprawa powinna być wyłączona ze sporu politycznego w Polsce. „Jeśli udało się premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i rządowi Zjednoczonej Prawicy przygotować ten raport, to czemu kolejny rząd ma z niego nie skorzystać? Są sprawy, które są nasze, polskie. I wypłacenie przez Niemcy reparacji państwu polskiemu jest sprawą, która powinna stanowić linię demarkacyjną, jest sprawą wspólną” – dowodzi Karol NAWROCKI.
Kim jest Karol NAWROCKI?
.Karol NAWROCKI jest historykiem, działaczem społecznym, popularyzatorem i obrońcą polskiej historii. W latach 2017-2021 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jednak najdłuższy czas w swojej pracy był związany z Instytutem Pamięci Narodowej. Jest jednym z bardziej aktywnych popularyzatorów polskiej historii i jej obrońcą, co sprawia, że środowiska patriotyczne i tradycjonalistyczne widzą w nim świetnego kandydata w wyborach prezydenckich 2025 r.
Karol NAWROCKI urodził się 3 marca 1983 r. w Gdańsku. Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Gdańskim. W 2013 r. uzyskał stopień doktora historii po tym jak obronił swoją rozprawę doktorską, która dotyczyła tematu oporu społecznego wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim w latach 1976–1989. Jako pierwszy historyk w Polsce gruntownie zbadał zjawisko przestępczości zorganizowanej w PRL w latach 80. Jest historykiem specjalizującym się także w tematach historii opozycji antykomunistycznej oraz historii sportu. W 2023 r. został absolwentem studiów podyplomowych.
Z Instytutem Pamięci Narodowej Karol NAWROCKI jest związany od 2009 r., kiedy to został pracownikiem gdańskiego oddziału tej organizacji. W 2014 r. nastąpił pierwszy istotny awans Karola Nawrockiego w strukturach instytucji, gdyż został wtedy Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN. Odpowiadał wówczas za kierowanie pracami zespołu naukowo-edukacyjnego na obszarze województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Na kilka lat rozstał się z tą instytucją państwową w 2017 r., kiedy to wybrano go na dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dnia 28 maja 2021 Sejm większością głosów wybrał go na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji do Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Taką samą decyzję podjął 23 lipca 2021 Senat – od tego momentu sprawuje urząd prezesa tej instytucji.
Karol NAWROCKI nie należy do żadnej partii politycznej.
Marcin Jarzębski