Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025?

Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025 kto wygra wybory prezydenckie 2025 kandydaci

Kto wygra wybory prezydenckie 2025 r. dowiemy się dopiero po decyzji Sądu Najwyższego zatwierdzającej wynik wyborczy. Do urn pójdziemy 18 maja 2025 r. w pierwszej turze i 1 czerwca 2025 r. w drugiej turze. Kto kandyduje w wyborach prezydenckich i kto ma największe szanse, aby zostać prezydentem RP 2025? Oto przegląd najnowszych sondaży prezydenckich i szans poszczególnych kandydatów w wyborach prezydenckich w Polsce w 2025 r.

Kiedy wybory prezydenckie 2025?

.Data wyborów prezydenckich została już wskazana przez Marszałka Sejm RP Szymona HOŁOWNIĘ. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja 2025 r. O ile z wyścigu prezydenckiego nie zostaną wycofani Szymon HOŁOWNIA (Polska 2050) i Magdalena BIEJAT (Lewica), a więc reprezentanci większości rządowej, co dawałoby szansę rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich już w pierwszej turze na rzecz wiceszefa Platformy Obywatelskiej Rafała TRZASKOWSKIEGO, to konieczna będzie dogrywka w postaci drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbędzie się w dwa tygodnie po pierwszej turze wyborów prezydenckich, a więc 1 czerwca 2025 r.

Powinniśmy jednak pamiętać, że kalendarz wyborczy 2025 zakończy się dopiero wówczas, gdy Sąd Najwyższy przyjmie uchwałę wskazującą, kto wygrał wybory prezydenckie 2025 r.

Przysięga nowego prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym, a więc połączonymi izbami Sejmu i Senatu przewidywana jest na dzień 6 sierpnia 2025 r.

Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025?

.W początkach 2025 r. wiemy już, kto startuje w wyborach prezydenckich 2025 r., albo inaczej: kto deklaruje start w wyborach prezydenckich. Kandydaci na prezydenta 2025 zostaną bowiem oficjalnie wskazani przez Państwową Komisję Wyborczą i stanie się to najpóźniej na 20 dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Kto kandyduje w wyborach prezydenckich dowiemy się więc najpóźniej w końcówce kwietnia 2025 r.

Jak dotąd, na starcie wyborów prezydenckich 2025 r. stawili się: Rafał TRZASKOWSKI – wiceprzewodniczący rządzącej partii Platforma Obywatelska, prezydent Warszawy, Karol NAWROCKI – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat komitetu obywatelskiego powołanego przez t.zw. starą krakowską inteligencję [Skład Komitetu Obywatelskiego Poparcia Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich 2025 – LINK], poparty także przez PiS, Sławomir MENTZEN wskazany w wyborach prezydenckich jako kandydat obozu politycznego Konfederacji, Szymon HOŁOWNIA – marszałek Sejmu, lider partii Polska 2050, którego wspiera w pierwszej turze wyborów prezydenckich także PSL, Magdalena BIEJAT jako reprezentantka Nowej Lewicy, Marek JAKUBIAK z Wolnych Republikanów i Adrian ZANDBERG z Partii Razem.

Pamiętajmy, że to, kto kandyduje w wyborach prezydenckich, uzależnione jest od zatwierdzenia listy kandydatów przez Państwową Komisję Wyborczą, co oznacza m.in., że kandydaci w wyborach prezydenckich muszą się wykazać m.in. 100 tys. podpisów obywateli wspierających kandydaturę.

Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025? Rafał TRZASKOWSKI faworytem

.Do niedawna niezagrożone było stanowisko Rafała TRZASKOWSKIEGO – prezydenta Warszawy, wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej, politologa, samorządowca, który zmierzał do wygrania – tym razem, mimo porażki w 2020 r. z Andrzejem DUDĄ – wyborów prezydenckich.

Kim jest Rafał TRZASKOWSKI? Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej od 2020 r. Po zwycięstwie w prawyborach w Koalicji Obywatelskiej, jakie odbyły się pod koniec listopada 2024 r., został kandydatem tego ugrupowania w wyborach prezydenckich w 2025 r. – wygrał rywalizację przedwyborczą z Radosławem SIKORSKIM, ministrem spraw zagranicznych.

W latach 2000–2001 Rafał TRZASKOWSKI był doradcą sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusz-Wolskiego, a następnie w latach 2004-2009 pełnił to samo stanowisko w ramach delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. W 2009 r. z sukcesem startował z ramienia Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Uzyskawszy 25 178 głosów udało mu się uzyskać mandat europosła VII kadencji. Podczas wyborów samorządowych w 2010 r. był szefem sztabu wyborczego Hanny GRONKIEWICZ-WALTZ.

W czasie rządów Platformy Obywatelskiej w latach 2013-2014 Rafał TRZASKOWSKI był ministrem administracji i cyfryzacji. W związku z powołaniem na to stanowisko zrezygnował z funkcji eurodeputowanego. Z kolei w okresie rządów Ewy KOPACZ, przypadających na lata 2014-2015, zajmował stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz pełnomocnika premiera do spraw Rady Europejskiej.

Jesienią 2015 r. podczas wyborów parlamentarnych Rafał TRZASKOWSKI startował jako jedynka z listy KO w okręgu krakowskim. Uzyskawszy 47 tys. głosów uzyskał mandat poselski na Sejm VIII kadencji. W sejmie został obrany na wiceprzewodniczącego Komisji do Spraw Unii Europejskiej. W listopadzie 2015 r.  został powołany na funkcję ministra spraw zagranicznych w gabinecie cieni utworzonym przez PO.

Kim jest Karol NAWROCKI prezes IPN, który zagraża faworytowi z Platformy Obywatelskiej?

.We wszystkich sondażach prezydenckich publikowanych na przełomie 2024 i 2025 r. widać, że w wyborach prezydenckich 2025 r. ukształtowała się czołówka dwójki faworytów: Rafała TRZASKOWSKIEGO z pasją dogania, zmniejszając dystans do wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej, kandydat obywatelski startujący z poparciem PiS – KAROL NAWROCKI. Kampania Karola NAWROCKIEGO zwraca uwagę ambitną strategią organizacji spotkań z kandydatem w całej Polsce, w całym powiecie, co mobilizuje do organizacji spotkań wyborczych także jego konkurentów.

Kim jest Karol NAWROCKI? To kandydat obywatelski zgłoszony przez komitet obywatelski t.zw. starej krakowskiej inteligencji zbudowany przez prof. Andrzeja NOWAKA, wybitnego polskiego historyka, Kawalera Orła Białego. Karol NAWROCKI jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), historykiem, działaczem społecznym, doktorem nauk humanistycznych. Karol NAWROCKI jest też jednym z najbardziej aktywnych popularyzatorów polskiej historii i jej obrońcą, co sprawia, że środowiska patriotyczne i tradycjonalistyczne widzą w nim bardzo obiecującego kandydata w wyborach prezydenckich 2025 r.

W latach 2017-2021 Karol NAWROCKI był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Najdłużej jednak w swojej karierze zawodowej działał w Instytucie Pamięci Narodowej, z którym jest związany od 2009 r. – był wówczas zatrudniony jako pracownik gdańskiego oddziału tej organizacji. W 2014 r. nastąpił pierwszy istotny awans Karola NAWROCKIEGO w strukturach IPN-u, gdyż został wtedy Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN. Na stanowisku odpowiadał za kierowanie pracami zespołu naukowo-edukacyjnego na obszarze województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Na kilka lat rozstał się z tą instytucją w 2017 r., kiedy to wybrano go na dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W latach 2017-2021 Karol NAWROCKI był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.  Kierując tą jednostką muzealną wzbogacił ją o kilkanaście nowych ekspozycji i instalacji przedstawiający historię np. rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów, kaźni duchownych w obozach koncentracyjnych itp. Część z tych tematów zostało później usunięte z tej ekspozycji przez jego następców.

Od 1 czerwca 2021 r. Karol NAWROCKI pełnił funkcję Zastępcy Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. 23 lipca 2021 r. Karol NAWROCKI objął stanowisko Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. 24 listopada 2024, podczas meetingu Prawa i Sprawiedliwości w hali „Sokoła” w Krakowie, partia ta ogłosiła, że uzyskał on jej poparcie.

Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025 z Konfederacji? Kim jest Sławomir MENTZEN?

.Sławomir MENTZEN jako pierwszy został wskazany jako kandydat na prezydenta na liście startowej „Kandydaci na Prezydenta Polski 2025” przez Radę Liderów Konfederacji. Stało się to jeszcze na jesieni 2024 r. Kolejni kandydaci w wyborach prezydenckich 2025 r. pojawiali się w następnej kolejności, co ułatwiało mu prowadzenie prekampanii wyborczej.

Sławomir MENTZEN to współlider Konfederacji, przewodniczący Nowej Nadziei, przedsiębiorca, doradca podatkowy, poseł na Sejm X kadencji. 

Początki jego działalności politycznej sięgają 2007 r., kiedy to został członkiem UPR (Unii Polityki Realnej). W 2009 r. przestał przynależeć do tej formacji i rozpoczął się następnie okres przerwy od kariery politycznej. W wyborach prezydenckich 2015 r. ponownie zaangażował się w politykę. Postanowił wówczas przystąpić do antysystemowego projektu politycznego, jakim był ruch Kukiz’15. Następnie w 2016 r. dołączył do partii KORWiN i znalazł się w prezydium Partii KORWiN, a w 2017 r. Sławomir MENTZEN został wybrany wiceprzewodniczącym tej formacji.

Po raz pierwszy ubiegał się o mandat poselski w trakcie wyborów parlamentarnych w 2019 r. startując z okręgu wyborczego nr 5 (obejmującego m.in. jego rodzinny Toruń), ale nie udało mu się wtedy wejść do Sejmu. W 2022 r. podczas kongresu Partii KORWiN Sławomir MENTZEN został jej nowym przewodniczącym po ustąpieniu Janusza Korwin-Mikkego. Dostał się do Sejmu w wyborach parlamentarnych w 2023 r. 

Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025 z Lewicy? Kim jest Magdalena BIEJAT?

.Na reprezentantkę Lewicy w wyborach prezydenckich 2025 r. została wskazana przez władze Nowej Lewicy Magdalena BIEJAT – polityk i senator Nowej Lewicy, wicemarszałek Senatu XI kadencji, z zawodu socjolog, tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, była poseł na Sejm IX kadencji.

W przeszłości Magdalena BIEJAT była związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Fundacją im. Stefana Batorego, Fundacją Stocznia. W latach 2015-2024 była członkiem partii Razem, a w latach 2022-2024 (do października 2024 r.) także wiceprzewodnicząca tej formacji. To właśnie z tą partią był związany początek działalności politycznej oraz zdecydowana większość czasu trwania kariery politycznej Magdaleny BIEJAT.

Bez powodzenia ubiegała się o mandat eurodeputowanego w 2019 r. Sukces przyniosły wybory parlamentarne z 2019 r., kiedy to udało jej się uzyskać mandat posła z okręgu warszawskiego. Kierowała pracami sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny od listopada 2019 r. do stycznia 2020 r. Z partią Razem rozstała się w październiku 2024. Aktualnie przynależy do formacji Nowa Lewica. Decyzja o jej nominacji na kandydata Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich 2025 podjęła Rada Krajowa Nowej Lewicy w połowie grudnia 2024 r.

Kim jest Szymon HOŁOWNIA kandydat na prezydenta Polski, lider Polski 2050?

.Kolejnym kandydatem, który zapowiedział swój start w wyborach prezydenckich 2025 r. jest Szymon HOŁOWNIA – przewodniczący partii Polska 2050, Marszałek Sejmu X kadencji, polityk, dziennikarz, felietonista, pisarz, prezenter telewizyjny, działacz społeczny. 

Szymon HOŁOWNIA ubiegał się już o urząd prezydenta RP w wyborach prezydenckich w 2020 r., w których to zajął trzecie miejsce. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku został wybrany na posła do Sejmu. Startuje w wyborach prezydenckich 2025 r. jako kandydat z poparciem Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Bezpośrednio w świat polskiej polityki wszedł Szymon HOŁOWNIA pod koniec 2019 r., gdy 8 grudnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim ogłosił swój start w wyborach prezydenckich w 2020 r. jako kandydat niezależny. W pierwszej turze wyborów prezydenckich, jaka odbyła się 28 czerwca 2020 r. uzyskał 2 693 397 głosów, co przełożyło się na 13,87 proc. poparcia. W sierpniu 2020 r. założył ruch społeczno-politycznego Polska 2050, który w 2021 r. został przekształcony w partię polityczną.

W wyborach parlamentarnych z 15 października 2023 r. ta startująca w koalicji z PSL-em pod szyldem Trzecia Droga formacja zdobyła 3 110 670, co przełożyło się na 14,40 proc. poparcia. Sam Szymon HOŁOWNIA z sukcesem wystartował w tych wyborach z podlaskiego 24 okręgu wyborczego – zdobył 79 951 głosów i uzyskał mandat posła X kadencji. 13 listopada za sprawą poparcia Polski 2050, PSL, Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy Szymon HOŁOWNIA został wybrany na Marszałka Sejmu X kadencji. 

Kto kandyduje w wyborach prezydenckich z Razem? Kim jest Adrian ZANDBERG?

.Kto kandyduje w wyborach prezydenckich z partii Razem? Na tę decyzję władz partii Razem musieliśmy czytać do 11 stycznia 2025 r., gdy kandydatem Razem w wyborach prezydenckich 2025 r. został ogłoszony Adrian ZANDBERG – współzałożyciel i współprzewodniczący partii Razem, poseł na Sejm IX i X kadencji, historyk, programista komputerowy, doktor nauk humanistycznych. Tym samym Adrian ZANDBERG został dopisany do listy kandydatów startujących w wyborach prezydenckich 2025 r.

Jego kariera polityczna rozpoczęła się w 2000 r., kiedy to został współpracownikiem prezesa Polskiej Partii Socjalistycznej Piotra Ikonowicza. Adrian ZANDBERG pomagał kandydatowi PPS w kampanii prezydenckiej przed wyborami prezydenckimi w 2000 r. Następnie był członkiem Unii Pracy oraz przynależał do młodzieżówki tej formacji, którą była Federacja Młodych UP.

Od początku istnienia tej formacji Adrian ZANDBERG zasiada w jej zarządzie krajowym. Był odpowiedzialny wówczas za stronę internetową i media społecznościowe Partii Razem. W wyborach parlamentarnych w 2015 startował do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Partii Razem w okręgu warszawskim – zdobył blisko 50 tys. głosów, ale nie dostał się do Sejmu na skutek braku przekroczenia przez Razem progu wyborczego.

W 2019 r. Adrian ZANDBERG również bezskutecznie ubiegał się o mandat europosła w PE. Sukces przyniosły mu dopiero wybory parlamentarne jesienią 2019 r., w których to Adrianowi ZANDBERGOWI udało się uzyskać mandat posła na Sejm IX kadencji. Został w nim członkiem Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. W ramach parytetu do 24 października 2024 pełnił funkcję współprzewodniczącego Partii Razem wraz z Magdaleną BIEJAT, a od 3 grudnia 2024 pełni tę funkcję z Aleksandrą OWCĄ. Został wybrany na posła na Sejm X kadencji w wyborach parlamentarnych w październiku 2023 r.

Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025 z Wolnych Republikanów? Kim jest Marek JAKUBIAK?

.Kolejnym kandydatem, który zadeklarował start w wyborach prezydenckich 2025 r. jest Marek JAKUBIAK – polityk, poseł na Sejm VIII i X kadencji, biznesmen, emerytowany żołnierz zawodowy, przedsiębiorca branży browarniczej, właściciel Browarów Regionalnych Jakubiak.

Marek JAKUBIAK już raz bez powodzenia kandydował w wyborach prezydenckich w 2020 r. – to wówczas ukuto jego przydomek „kandydat 0,17 procent”. W czerwcu 2020 r. kandydował bowiem w wyborach prezydenckich. Uzyskawszy w nich 33 652 głosów, co odpowiadało 0,17 proc. poparcia, zajął 18 miejsce spośród wszystkich 11 kandydatów.

Zastanawiając się, kto kandyduje w wyborach prezydenckich i czy lista kandydatów na prezydenta 2025 będzie zawierała jego nazwisko, okazało się, że tak, startuje. Bez szczególnej zmiany programu wyborczego pod koniec października 2024 r. Marek JAKUBIAK ogłosił swój start w wyborach prezydenckich 2025 jako kandydat startujący z partii Wolnych Republikanów.

W wir działalności politycznej Marek JAKUBIAK włączył się w 2015 r. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. Marek JAKUBIAK dostał się do Sejmu startując z okręgu płockiego z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego Kukiz’15. Został wiceprzewodniczącym klubu poselskiego Kukiz’15, jednak w 2017 r. usunięto go z tego stanowiska. Po wyborach samorządowych 2 listopada 2018 odszedł z klubu poselskiego Kukiz’15, stając się posłem niezrzeszonym. Jeszcze w tym samym miesiącu ogłosił powstanie nowego ugrupowania prawicowego Federacja dla Rzeczypospolitej.

W kwietniu 2019 r. Marek JAKUBIAK dołączył z nią do komitetu wyborczego Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Z listy tej formacji ubiegał się o mandat eurodeputowanego w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r., ale nieskutecznie. Po pierwszym teście dla tej federacyjnej formacji, który zakończył się jej porażką, Marek JAKUBIAK postanowił opuścić Konfederację – co też uczynił wraz z Piotrem Liroyem. W wyborach parlamentarnych w 2019 nieskutecznie ubiegał się o mandat poselski startując z ramienia KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy.

Kto wygra wybory prezydenckie 2025?
Najnowsze sondaże prezydenckie

.Kto kandyduje w wyborach prezydenckich – będzie wiadomo ostatecznie dopiero w marcu, kwietniu 2025 r. Ostatnie sondaże prezydenckie wskazują więc na razie na trendy kampanii wyborczej kierując się listą dotychczasowych kandydatów. Wskazują one więc dwójkę faworytów w wyborach prezydenckich, czyli Rafała TRZASKOWSKIEGO i Karola NAWROCKIEGO, a następnie – kilka okrążenia za nimi – sondaże prezydenckie plasują kolejnych kandydatów na prezydenta. Oto najnowsze sondaże prezydenckie:

Sondaż prezydencki United Surveys dla Wirtualnej Polski z 22 grudnia 2024 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI — 36,2 proc.
  • Karol NAWROCKI — 28,8 proc.
  • Sławomir MENTZEN — 10,1 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA — 10,2 proc.
  • Magdalena BIEJAT — 5,8 proc.

Sondaż prezydencki IBRiS dla „Wydarzenia” Polsat z 21 grudnia 2024 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI — 35,7 proc.
  • Karol NAWROCKI — 26,2 proc.
  • Sławomir MENTZEN — 9,6 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA — 10,1 proc.
  • Magdalena BIEJAT — 6,1 proc.

Sondaż prezydencki IPSOS dla TVP z 17 grudnia 2024 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI — 35 proc.
  • Karol NAWROCKI — 22 proc.
  • Sławomir MENTZEN — 14 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA — 8 proc.
  • Magdalena BIEJAT — 5 proc.

Sondaż prezydencki ośrodka Opinia24 dla RMF FM z 17 grudnia 2024 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI — 38,6 proc.
  • Karol NAWROCKI — 23,3 proc.
  • Sławomir MENTZEN — 10,7 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA — 7,4 proc.
  • Magdalena BIEJAT — 2,6 proc.

Sondaż prezydencki United Surveys dla Wirtualnej Polski z 8 grudnia 2024 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI — 36,9 proc.
  • Karol NAWROCKI — 30,3 proc.
  • Sławomir MENTZEN — 7,3 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA — 7,9 proc.
  • Magdalena BIEJAT — 4,8 proc.

Sondaż prezydencki Pollster dla Superexpressu z 11 grudnia 2024 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI — 42 proc.
  • Karol NAWROCKI — 28,7 proc.
  • Sławomir MENTZEN — 12,7 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA — 10,7 proc.
  • Magdalena BIEJAT — 3,3 proc.

Sondaż prezydencki Pollster dla Superexpressu z 26 listopada 2024 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI — 35 proc.
  • Karol NAWROCKI — 21 proc.
  • Sławomir MENTZEN — 11 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA — 10 proc.

Sondaż prezydencki Opinia24 dla TVN24 z 25 listopada 2024 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI — 41 proc.
  • Karol NAWROCKI — 26 proc.
  • Sławomir MENTZEN — 12 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA — 9 proc.

Sondaż prezydencki United Surveys dla Wirtualnej Polski z 24 listopada 2024 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI — 40,4 proc.
  • Karol NAWROCKI — 24,5 proc.
  • Sławomir MENTZEN — 10,7 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA — 9,2 proc.

Kto kandyduje w wyborach prezydenckich?
A gdy wygra wybory prezydenckie, czym powinien się zająć?

.Gdy już dowiedzieliśmy się, kto kandyduje w wyborach prezydenckich, jakie są szanse kandydatów w wyborach prezydenckich, co mówią sondaże prezydenckie, warto dowiedzieć się, jakie są oczekiwania od kandydatów na prezydenta RP w wyborach 2025? Jakie nadzieje wiążą Polacy w wyborem nowego prezydenta? Co dla respondentów najnowszego badania UCE Research dla Onetu wydaje się najważniejsze?

  • Poprawa dostępu do lekarzy specjalistów (22,6 proc.),
  • Zmniejszenie ogólnej inflacji (20,6 proc.),
  • Poprawa obronności kraju (20,2 proc.),
  • Ograniczenie 800+ dla osób najbardziej zamożnych (18,6 proc.),
  • Poprawa stosunków z UE (15,2 proc.),
  • Dalsza waloryzacja świadczenia 800+ (14,9 proc.),
  • Przyznanie kolejnych świadczeń emerytalnych (13 proc.),
  • Polityka klimatyczna (12,4 proc.),
  • Większe uniezależnienie od UE (11,8 proc.),
  • Ochrona przed drożyzną w sklepach (11,6 proc.),
  • Ochrona społeczeństwa przed wzrostem cen (tj. energii elektrycznej, paliw) (10,8 proc.),
  • Reforma wymiaru sprawiedliwości (9,4 proc.),
  • Zwiększenie liczby żłobków i przedszkoli (8,9 proc.),
  • Obniżenie podatków dochodowych (8,6 proc.),
  • Obniżenie cen leków (8,5 proc.),
  • Zwiększenie wydatków na armię (7,8 proc.),
  • Zwiększenie dzietności (7 proc.),
  • Wejście do strefy euro (6,5 proc.),
  • Tworzenie nowych świadczeń socjalnych dla rodziców (6,2 proc.),
  • Polityka historyczna państwa (5,9 proc.),
  • Budowa tanich mieszkań pod sprzedaż/wynajem (5,4 proc.),
  • Obniżenie stawek podatku VAT (5,2 proc.),
  • Wzmocnienie krajowego rolnictwa (4,2 proc.),
  • Przywrócenie powszechnego poboru do wojska (3,4 proc.),
  • Budowa nowych dróg oraz linii kolejowych (3,2 proc.),
  • Dopłaty do kredytów hipotecznych (1,5 proc.),
  • Zwiększenie dostępności kredytu hipotecznego (0,9 proc.).

Oprac. Arkadiusz Jordan i Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 stycznia 2025